Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Divi no svarīgākajiem tirgiem finanšu pasaulē ir naudas tirgi un kapitāla tirgi. Lai gan abi šie tirgi nodrošina finansējumu uzņēmumiem un valdībām, tie atšķiras pēc to darbības laika, instrumentiem un mērķiem. Šajā rakstā apskatīsim, kā naudas tirgi atšķiras no kapitāla tirgiem.
Kas ir naudas tirgus (money market), ar ko tas atšķiras no “parastā” kapitāla tirgus?
Tā sauktajā “naudas tirgū” (ang. “money market”) notiek tirdzniecība ar (ļoti) īsa termiņa (līdz vienam gadam) parāda instrumentiem. To galvenokārt izmanto valdības un uzņēmumi, lai uzturētu stabilu naudas plūsmu, un investori, lai gūtu nelielu peļņu.
Savukārt “kapitāla tirgi” attiecas uz akciju un obligāciju tirgu kopumā, un tas nodarbojas ar ilgtermiņa parāda un kapitāla instrumentu pārdošanu un pirkšanu. Lai gan mūsdienās ikviens var iegādāties un pārdot akcijas sekundes daļas laikā. Uzņēmumi, kas emitē akcijas un obligācijas to dara, lai iegūtu līdzekļus savai ilgtermiņa darbībai. Lai gan akciju vērtība var svārstīties, atšķirībā no daudziem naudas tirgus produktiem tām nav derīguma termiņa beigu datuma (ja vien, protams, uzņēmums pats nepārtrauc darbību).
Galvenās atšķirības starp naudas un kapitāla tirgiem?
Kas ir galvenie tirgus spēlētāji un kādi instrumenti tiek izmantoti?
Institucionālo dalībnieku līmenī naudas tirgus ietver liela apjoma parāda darījumus, bieži ar sarežģītām struktūrām, starp valsts un korporatīvām iestādēm un bankām, investīciju kompānijām, pensiju fondiem, lieliem aktīvu pārvaldītājiem. Mazo (“retail”) klientu līmenī tas ietver investīcijas ieguldījumu fondu un ETF daļās, ko iegādājas individuālie investori un kompānijas, lai pārvaldītu savu likviditāti vai īstermiņa ieguldījumu vajadzības.
Naudas tirgu veido vairāku veidu vērtspapīri, tostarp īstermiņa valsts kases vērtspapīri, noguldījumu sertifikāti, komerciālie vērtspapīri, atpirkšanas līgumi (repo) un naudas tirgus kopieguldījumu fondi vai biržās tirgotie fondi (ETF), kas veic ieguldījumus šajos instrumentos.
Kādam nolūkam izmanto naudas tirgus instrumentus?
Tā ir alternatīva banku norēķinu kontiem un atvērtajiem depozītiem, bet pie līdzvērtīgas ieguldījuma drošības, stabilitātes un bieži ar augstāku likviditāti un ienesīgumu. Scenāriji, kad tiek zaudēta ieguldījuma pamatsumma ir retums. Naudas tirgu raksturo augsta drošības pakāpe un relatīvi zemāks (salīdzinot ar akciju vai obligāciju tirgu) ienesīgums. Bieži naudas tirgus instrumenti tiek izmatoti kā kopēja vērtspapīru portfeļa daļa, kas dod papildu stabilitāti un laiku pārdomāt nākamos ieguldījumus, vienlaikus sniedzot lielāku ienesīgumu par vienkāršu naudas turēšanu bankas kontos.
Kādi ir naudas tirgus plusi un mīnusi?
Naudas tirgus ieguldījumiem ir vairāki plusi un mīnusi. Liela daļa naudas tirgus vērtspapīru tiek uzskatīti par ļoti zema riska vērtspapīriem, jo tos bieži aizsargā dažāda veida valdību vai banku nodrošinājumi vai aizņēmēju augsta kredītspēja. Tie ir arī ļoti likvīdi, kas nozīmē, ka tos var viegli apmainīt pret naudu ļoti īsā laikā.
Risku kopsavilkuma rādītāji (pieņemot, ka investīcija ir uz 30-90 dienām) gandrīz visiem naudas tirgus fondiem, kas rāda, cik ticama ir iespēja, ka ieguldītājs var zaudēt savus ieguldītos līdzekļus, un ir orientieris attiecībā uz šī instrumenta riska līmeni (salīdzinājumā ar citiem finanšu instrumentiem un produktiem) ir pašā zemākajā riska līmenī.
Protams, kompensācija par zemo risku ir tāda, ka šiem ieguldījumiem ir arī zems ienesīgums. Naudas tirgi ne tikai uzrāda zemāku ienesīgumu nekā citas aktīvu klases, bet bieži vien tie pat nespēj sekot līdzi inflācijai. Turklāt ar kontu saistītās komisijas maksas var viegli samazināt šo nelielo peļņu. Jāpatur prātā, ka var būt gadījumi, kad pat visuzticamākie aizņēmēji var neizpildīt savas saistības.
Vai pie esošas tirgus situācijas naudas tirgus fondi un citi produkti ir un būs populāri?
Īstermiņa naudas tirgus fondi bija populāra ieguldītāju izvēle pēdējos gados, jo tie spēja mazināt svārstīgumu un ātri absorbēt centrālo banku īstenoto bezprecedenta procentu likmju paaugstinājumu radītos ieguvumus.
Grafiks 1. Etalona parādzīmju ienesīgumi (Avots: Bloomberg, Signet Bank AS)
Mēs sagaidām, ka pieprasījums pēc skaidrās naudas tuvākajos mēnešos saglabāsies, jo daudzi ieguldītāji palielina likviditāti. Tomēr skaidrās naudas pārvaldības stratēģiju optimizācijai un dažādu naudas tirgus fondu izmantošanai vajadzētu būt būtiskai ieguldītāju likviditātes risinājumu sastāvdaļai.
Grafiks 2. Bez riska eiro vērtspapīru ienesīgumu līkne (Avots: Bloomberg)
Latvijas uzņēmējdarbības vide pēdējos gados ir piedzīvojusi būtiskas un dinamiskas izmaiņas. Uzņēmēji arvien biežāk meklē jaunus veidus, kā finansēt sava biznesa attīstību, un tradicionālais banku kredīts vairs nav vienīgā iespēja. Kapitāla tirgus finanšu instrumenti, īpaši obligāciju emisijas, piedāvā daudzsološas alternatīvas uzņēmumiem, kuri vēlas diversificēt finansējuma avotus un izmantot jaunas izaugsmes iespējas.
Gaidāmajam ASV / Eiropas procentu likmju samazināšanās ciklam, kas daļēji jau ir sācies, būs atšķirīga ietekme uz dažādām pasaules valstīm un to ekonomiku. Kādas pārmaiņas un ietekmi mēs varam gaidīt – potenciālos scenārijus iezīmē Voldemārs Strupka, Signet Bank investīciju eksperts.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?