Paaugstini biznesa attīstības potenciālu Kapitāla tirgus akadēmijā

Uzņēmējdarbības attīstība pieprasa kapitāla piesaisti, un obligāciju emisija ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā iegūt nepieciešamos finanšu līdzekļus. Lai gan var rasties pārdomas par šāda veida finansēšanas instrumentu izmantojumu – tas ir svarīgs un perspektīvs risinājums, kuru noteikti vērts apsvērt, lai sasniegtu finansiālo stabilitāti un izaugsmi.

Pēdējo gadu laikā Latvijas kapitāla tirgus piedzīvojis pozitīvu izaugsmi – kopš 2020. gada jau vairāk nekā 40 Latvijas uzņēmumi ar obligāciju emisijām, kā arī akciju kotāciju biržā, sava biznesa attīstībai ir piesaistījuši ap 1 miljardu eiro. Tas tikai apliecina, ka ambicioziem vietējiem uzņēmējiem ir labas iespējas piesaistīt finansējumu savu izaugsmes plānu realizācijai, izmantojot kapitāla tirgus piedāvātas iespējas.

Taču, neskatoties uz salīdzinoši pozitīvo vietējo uzņēmumu interesi un kapitāla tirgus izaugsmi – Latvijas uzņēmumi, salīdzinājumā ar citām attīstītajām valstīm, šobrīd ļoti maz izmanto alternatīvos finansējuma avotus, tostarp kapitāla tirgus instrumentus. Līdz ar ko, vietējie uzņēmumi ir lielā mērā atkarīgi no banku finansējuma pieejamības, kas ierobežo gan pašu uzņēmumu, gan valsts ekonomiskās izaugsmes attīstības potenciālu.

Neļauj zināšanu trūkumam ietekmēt tava biznesa attīstības potenciālu
Kā rāda “Signet Bank” Latvijas uzņēmēju aptauja – 83% Latvijas uzņēmēji galvenokārt zināšanu trūkuma dēļ neapsver izmantot kapitāla tirgus iespējas tuvākā gada laikā. Daži uzskata, ka tas ir dārgs un birokrātisks process, kas rada pārāk lielu administratīvo slogu. Šādu uzņēmēju rīcību lielā mērā ietekmē zināšanu trūkums par kapitāla tirgus piedāvātajām iespējām – to atzīst vairāk nekā 57% aptaujāto Latvijas uzņēmēju.

Tieši tāpēc, “Signet Bank” 2023. gadā veiksmīgi uzsāka ilgtermiņa sociālo projektu – pirmo “Kapitāla tirgus akadēmiju” Latvijā, ar mērķi sniegt iespēju uzņēmējiem un uzņēmumu vadītājiem vairot savas zināšanas un gūt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem par finansējuma piesaisti kapitāla tirgū, vienlaikus iedrošinot izmantot kapitāla tirgus piedāvātās iespējas.

“Ikdienā novērojot, ka uzņēmējiem un uzņēmumu vadītājiem ne vienmēr pietiek zināšanu finansējuma piesaistīšanas jautājumos, nolēmām dalīties savās un mūsu sadarbības partneru zināšanās un pieredzē, lai šo zināšanu ieguldījums nākotnē rezultējas vietējā kapitāla tirgus un Latvijas ekonomiskās labklājības izaugsmē. Uzskatu, ka kapitāla tirgus pratība – izpratne par plašāku finansējuma pieejamību ļaus ambicioziem Latvijas uzņēmējiem straujāk palielināt biznesa apjomus, audzēt uzņēmumu vērtību, algot kvalificētus darbiniekus. Galu galā ieguvēji būs visi – gan valsts, gan sabiedrība kopumā”, stāsta Roberts Idelsons, “Signet Bank” valdes priekšsēdētājs.

Kāpēc vērts apmeklēt “Kapitāla tirgus akadēmiju”:

  • “Ar prieku paklausījos pirmo akadēmiju – daudz ko vērtīgu ieguvu. Labums šajā gadījumā ir, ka savus stāstus stāsta uzņēmēji, nevis banka. Arī nozarē, kurā es darbojos, ir labs piemērs, ka obligāciju emisiju var veikt arī vidējs uzņēmums. Šeit ir tas labums, ka pretī ir uzņēmējs, kurš godīgi pasaka un atbild uz jautājumiem pēc būtības no savas pieredzes. Tas ir daudz efektīvāk, nekā izlasīt reklāmas bukletu par obligāciju emisiju”, komentē Andris Bite, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents un SIA “Karavela” valdes loceklis.
  • “Valsts ekonomiskā izaugsme ir atkarīga no tā cik izglītoti un ambiciozi uzņēmēji strādā Latvijā. Dalība Signet Bank “Kapitāla tirgus akadēmijā” paplašina uzņēmēju redzesloku, dod praktiskas zināšanas, iedvesmu un palielina biznesa konkurētspēju”, stāsta Daiga Auziņa-Melalksne, Citadele banka padomes locekle, BICG padomes locekle.
  • “Akadēmija ir lielisks veids, kā Latvijas uzņēmējiem pilnveidot zināšanas par kapitāla tirgus iespējām un instrumentiem, un izmantot tās uzņēmuma izaugsmes veicināšanai. Šeit dalāmies ar savu pieredzi, kas var būt vērtīga arī citiem – mūsu mācības un secinājumi obligāciju emisijas ceļā un kāda ir investoru komunikācijas pievienotā vērtība uzņēmuma korporatīvās pārvaldības stiprināšanā,” pieredzē dalās Inta Liepa, AS “CleanR Grupa” valdes locekle.
  • “Jebkurš uzņēmējs var atnākt un dienas garumā paklausīties reālus pieredzes stāstus un profesionālu informāciju par kapitāla tirgu, tā piedāvātām iespējām, to praktiska pielietojuma variantiem saprotamā valodā, pie tam absolūti bez maksas. Varbūt uzreiz šīs zināšanas nebūs pielietojamas, bet nākotnē tās noteikti noderēs,” stāsta Roberts Idelsons, “Signet Bank” valdes priekšsēdētājs.

Akadēmija notiek visas dienas garumā, kurā nozares profesionāļi un emitenti dalās teorētiskās un praktiskās zināšanās par finansējuma piesaisti, izmantojot akciju un obligāciju emisijas:

  • Kādās situācijās ir vērts domāt par finansējuma piesaisti kapitāla tirgū.• Kādi mājas darbi ir jāveic uzņēmumam, kas vēlas piesaistīt finansējumu kapitāla tirgū.
  • Kāds ir finansējuma piesaistes process un cik ilgu laiku tas aizņem.
  • Ko sagaida investori.
  • Kā maksimāli izmantot kapitāla tirgus priekšrocības sava uzņēmuma labā.

Akadēmija būs vērtīga tiem uzņēmējiem un uzņēmumu vadītājiem, kuri, izmantojot kapitāla tirgus piedāvātās iespējas, vēlas vairot zināšanas par finansējuma piesaistes iespējām kapitāla tirgū un paaugstināt sava uzņēmuma vērtību investoru acīs gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.