Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Novembris finanšu tirgos nebija sliktāks par oktobri: akciju tirgi gan Eiropā, gan Amerikā stabili kāpa augšup, bet ASV dolāra vērtība un obligāciju ienesīgumi krita. Iespējams, tirgus dalībnieki uzskata, ka maksimālais pesimisma punkts jau ir pārvarēts, jo inflācijas temps ir nedaudz palēninājies un politiķi un baņķieri sākuši runāt par pieticīgākiem procentu likmju paaugstināšanas tempiem. Pieaug arī gaidas, ka no gaidāmās recesijas vai nu izdosies izvairīties, vai arī tā izrādīsies īsa un viegla – neizraisot būtisku bezdarba pieaugumu vai strauju pieprasījuma kritumu. Tāpat pazib cerība, ka nesenie milžu, Amazon, Meta, Google un Twitter, paziņojumi par darbavietu samazināšanu visu situāciju būtiski nepasliktinās.
Lietas, par kurām jāuztraucas
Turpretim – patērētāju un uzņēmēju noskaņojums turpina pasliktināties. Saskaņā ar The Wall Street Journal apskatu, 63% aptaujāto ekonomistu nākamajā gadā sagaida recesiju. Līdzīga aptauja, ko veica Filadelfijas Federālo rezervju banka, parādīja, ka pēc ekonomistu aplēsēm ASV IKP samazināsies nākamajos trīs līdz četros ceturkšņos, un tas ir visilgākais sagaidāmais kritums kopš pirmās šāda veida aptaujas, kas tika veikta 1968. gadā.
Vienlaikus, ASV pakalpojumu nozares aktivitāte novembrī palielinājās – attiecīgajam ISM PMI indeksam uzrādot 56,5 punktu vērtību salīdzinājumā ar 54,4 punktiem oktobrī, kas bija zemākais rādītājs kopš 2020. gada maija. Uzņēmumi novembrī piesaistīja vairāk darbinieku, nekā bija gaidīts. Neskatoties uz sliktajām ziņām no tehnoloģiju uzņēmumiem, algu saraksts (neskaitot lauksaimniecības uzņēmumus) palielinājās par 263 tūkstošiem. Tomēr ASV patērētāju konfidence samazinājās līdz četru mēnešu zemākajam līmenim – 100,2 punktiem.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Inflācijas tempi Eirozonā mazinās; Ķīna turpina ciest
Novembrī inflācijas spiediens Eirozonā nedaudz mazinājās. Patēriņa cenas pieauga par 10,0%, pēc 10,6% liela pieauguma mēnesi atpakaļ (galvenokārt enerģijas cenu samazināšanās dēļ). Ja neskata pārtikas un degvielas izmaksas, inflācija novembrī pieauga par 6,6%, salīdzinot ar 6,4% oktobrī.
Kamēr Ķīnas valdība īsteno savu stingro Covid-19 apkarošanas politiku, valsts rūpnīcu darbība turpina ciest. Caixin/S&P Global manufacturing PMI krīt jau ceturto mēnesi pēc kārtas, savukārt oficiālais ražošanas menedžeru indekss novembrī bija 48,0 punkti, kas ir zemākais rādītājs septiņu mēnešu laikā.
Pakalpojumu sektora aktivitātes indekss novembrī samazinājās līdz 46,7 punktiem, salīdzinot ar 48,7 punktiem oktobrī, kas arī ir zemākais rādītājs septiņu mēnešu laikā.v
Etalona 10-gadu obligācijas
Dārgmetāli izrāda spēku; naftas cenām neizdodas pakāpties virs 100 dolāru atzīmei
Reizēm pat dārgmetāliem gadās kāds ļoti labs mēnesis. Zelts pakāpās pāri 1750 dolāru par Trojas unci, tādējādi atgriežoties uz “buļļu sliedēm”. XAU/USD 1600 tagad ir līmenis, kas metālam ir jānotur, lai saglabātu augšupejošu spiedienu. Sudrabs, pārvarot XAG/USD 22 atzīmi, mēģina pierādīt, ka zemākie punkti beidzot ir pagātnē, tātad XAG/USD 17,50 līmenis tagad ir kļuvis par būtiskāku atbalsta punktu.
Naftas tirgum mēnesis bija nestabils. Jau labu laiku mums patīk cenu līmeņi pie USD/bbl 80-85, bet novembrī 100 dolāri par barelu izrādījās pārāk nopietns pretestības punkts. Ilgtermiņā aina nav mainījusies, un mēs joprojām censtos spēlēt naftu / enerģētikas sektoru “no garās puses”, taču paturot prātā “Venecuēlas faktoru” kā īstermiņa risku.
Dolārs piedzīvoja zināmu atkāpšanos pret visām galvenajām valūtām. EUR/USD pakāpās līdz sākotnējam pretestības apgabalam 1,0350-1,0500, no kurienes tas ar lielu varbūtību atkal var “nospiest” eiro zemāk. Līdzīgus riskus mēs redzam USD/JPY pārī, lai gan tirgus “ieklausījās” BOJ un tās intervencēm, pārim nokrītot par aptuveni 9% no nesenajiem maksimumiem.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Visbeidzot, atbilde uz jautājumu «Kas tu esi?»
Vai tas, ko mēs tagad redzam, ir rallijs lāču tirgus ietvaros vai korekcijas beigas un jauna trenda sākums riskantiem aktīviem? Uzskatām, ka pašreizējā vidē nav vērts runāt par iespējamu krasu pavērsienu finanšu tirgos. Pastāv ievērojams lejupslīdes risks, kur dažas ekonomikas nozares atrodas jau tagad. Aizvadītajos gados diezgan aktīvi patērētāju pieprasījumu veicinājusi kreditēšana, ko savukārt veicināja finanšu instrumentu un nekustamā īpašuma cenu kāpums. Šogad situācija ir mainījusies – akciju un parādu tirgi ir atkāpušies, kredīti kļuvuši dārgāki un nekustamā īpašuma cenas sākušas kristies. Šie faktori noteikti ietekmēs pieprasījumu un līdz ar to arī uzņēmumu peļņu. S&P 500 indeksā iekļauto uzņēmumu pārskati trešajā ceturksnī jau atpaliek no pēdējo 10 gadu vidējām tendencēm: 69,3% uzņēmumu peļņa izrādījās labāka, nekā prognozēja analītiķi, taču pirms tam šis rādītājs bija tuvu 77%. Pārdošanas apjomi ir vēl pieticīgāki – tikai 59,3% uzņēmumu pārspēja analītiķu ekspektācijas. Tāpēc nerekomendējam gaidīt V-veida atveseļošanos un palielināt riska līmeņus Ziemassvētku un Jaunā gada priekšvakarā.
Zelta cena, USD/oz
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?