Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Septembris investoriem bija diezgan pozitīvs mēnesis, ņemot vērā gaidītos (kā arī dažus negaidītos) centrālo banku monetārās politikas atvieglojumus. ASV Federālo rezervju sistēma samazināja federālo fondu likmi par 50 bāzes punktiem līdz 4,75%-5,00% diapazonam, ECB sekoja ar 25 bāzes punktu depozīta likmes samazinājumu līdz 3,50%, savukārt Ķīnas Tautas banka (PBOC) nāca klajā ar Mario Dragi stila “bazuku”, kas izraisīja Ķīnas akciju cenu strauju kāpumu. Tā kā investori šobrīd sagaida dolāru procentu likmju samazinājumu par 50 līdz 75 bāzes punktiem līdz gada beigām, tirgū acīmredzami dominē optimistisks noskaņojums, un galvenie akciju indeksi demonstrē apskaužamu noturību. S&P 500 septembrī pieauga par 2,0%, Dow Jones Industrial Average par 1,8%, Nasdaq-100 par 2,5%. Eiropā STOXX 600 indekss zaudēja 0,4% no vērtības, salīdzinājumā ar STOXX 50 kāpumu par 0,8%. Turklāt pēc 793 inversijas dienām ASV valsts obligāciju ienesīguma līkne kļuva pozitīva, kas varētu signalizēt par turpmāko ekonomikas attīstību.
Septembra beigās Ķīnas Tautas banka paziņoja par jaunu stimulu paketi, kas ir lielākā kopš Covid-19 pandēmijas sākuma, ar mērķi samazināt deflācionāro spiedienu. Šāds lēmums sekoja 18. septembra Federālās rezervju sistēmas lēmumam par bāzes procentu likmju pazemināšanu. PBOC paketē ir iekļauta obligāto rezervju normu samazināšana par 50 bāzes punktiem (no 7,0% uz 6,5%) un 7 dienu reverso repo darījumu procentu likmes samazināšana par 20 bāzes punktiem (no 1,7% uz 1,5%), kam nākotnē varētu sekot 0,20%-0,25% aizdevumu pamatlikmes samazinājums (3,35% uz doto brīdi). Lai stimulētu kapitāla tirgu, banka plāno izveidot mijmaiņas darījumu programmu, kas nodrošinātu nebanku finanšu iestādēm piekļuvi vismaz 500 miljardu juaņu (71 miljardam ASV dolāru) lielam finansējumam. Kā arī tiks izstrādātas vadlīnijas ieguldījumu fondiem, lai veicinātu to ienākšanu tirgū.
PBOC paziņoja arī par jauniem atvieglojumiem nekustamo īpašumu sfērā. Tomēr šeit ir jāpiebilst, ka pēdējo gadu centieni veicināt nekustamā īpašuma sektora atgūšanos ir bijuši neveiksmīgi, tirgum turpinot cīnīties ar nekustamā īpašuma attīstītāju parādiem, nepabeigtiem projektiem un vāju pircēju uzticību. Šobrīd PBOC plāno samazināt hipotekārā kredīta procentu likmi par vidēji 0,5%, kas sniegtu atvieglojumu aptuveni 50 miljoniem mājsaimniecību. Arī minimālā pirmā iemaksa otrreizējai mājokļa iegādei tiktu samazināta līdz 15%, no pašreizējiem 25%. Tomēr, lai stabilizētu Ķīnas ekonomiku un mazinātu nekustamo īpašumu krīzes ietekmi, ir nepieciešami arī fiskālie stimuli, ņemot vērā ļoti vāju kreditēšanas pieprasījumu no uzņēmumu un patērētāju puses.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Avots: Bloomberg un Signet Bank
Stagnācija Vācijas un Eirozonas ekonomikās turpinās, un dažas pazīmes liecina par to, ka drīzumā blokā (atkal) varētu iestāties grūti laiki. Neraugoties uz cerībām gada sākumā, noturīga ekonomiskā izaugsme ir izrādījusies grūti sasniedzama. Ar 1,5% ražošanas kritumu 2024. gada pirmajā pusē Vācijas rūpniecība šobrīd izskatās ļoti vārga, īpaši tādās nozarēs kā mašīnbūve un autobūve. Nepārsteidza arī Eirozonas rūpniecības nozare kopumā. Lielākajā daļā Eiropas valstu rūpniecības sektora PMI galīgais lasījums atkal bija zem 50,0 punktu atzīmes (izņemot Spāniju, kur PMI bija 53,0): HCOB dati reģistrēja 45,0 punktu vērtību, kas ir 9 mēnešu zemākais rādītājs, un jaunie pasūtījumi un ražošana samazinājās visstraujāk kopš 2023. gada decembra. Eirozonas gada inflācija tagad ir 1,8%, kas ir par 0,4% mazāk nekā augustā. Šis kritums liecina, ka stingrā monetārā politika un uzlabojumi piegādes ķēdēs sāk pozitīvi ietekmēt cenu līmeni visā blokā.
Mums ir jāizceļ problēmas, ar kurām saskaras viens no lielākajiem darba devējiem Vācijā, Volkswagen. Uzņēmums šogad otro reizi samazināja savas ieņēmumu prognozes, un šobrīd paredz gada bruto peļņas maržu 5,6% apmērā, kas ir ievērojams samazinājums no iepriekšējiem 7%. Tas liecina par vispārējo pieprasījuma kritumu un augstām materiālu izmaksām gan Volkswagen, gan citu Eiropas ražotāju transportlīdzekļiem. Volkswagen 2024. gada pirmajā pusgadā piedzīvoja 11% pamatdarbības peļņas kritumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, un piegādes Ķīnā, kas ir VW lielākais tirgus, samazinājās par 7%. VW paziņoja, ka samazinās globālo piegāžu apjomu no 9,24 miljoniem vienību 2023. gadā līdz 9 miljoniem šogad. Iepriekš uzņēmums bija prognozējis 3% lielu pieaugumu. VW vadība ir norādījusi, ka uzņēmumam ir pārprodukcija divu rūpnīcu lielumā, kas var novest pie ilgstoša konflikta ar spēcīgajām vāciešu arodbiedrībām. Papildinot Vācijas grūtības, Commerzbank šobrīd ir uzsākusi “neatkarības cīņu”, pēc tam kad UniCredit paziņoja, ka apsver iespēju banku pārņemt, uz ko Vācijas valdība reaģē ļoti negatīvi.
Etalona 10-gadu obligācijas
Septembrī EUR/USD valūtu pāris tirgojās virs mūsu pirmā sarkanā karodziņa līmeņa 1,1000 un bija pieprasīts, iegūstot no dolāra vājuma, ko veicināja ekonomiskā nenoteiktība un inflācijas samazināšanās ASV. Tomēr pāra centieni sasniegt EUR/USD 1,1200 līmeni līdz šim ir bijuši nesekmīgi. Zelts sasniedza mūsu nākamo mērķi – $2 600 par trojas unci un
pašlaik tirgojas XAU/USD 2650 diapazonā. Lai gan joprojām saglabājam optimistisku noskaņojumu attiecībā uz zeltu, mēs turpinām samazināt savas pozīcijas metālā, ņemot vērā augošo risku vispārējam tirgus kritumam. Sudrabam izdevās pārvarēt XAG/USD 32 līmeni un tas ir gatavs turpmākam kāpumam līdz mūsu nākamajam mērķim $34–35 par trojas unci.
Naftas cenām septembris bija svārstīgs mēnesis, ko, no vienas puses, ietekmēja OPEC piegāžu ierobežojumi un reģionālie konflikti, bet, no otras puses, kopējā pieprasījuma kritums. Samazinājums Ķīnas naftas patēriņā un IKP pieaugumu tempu palēnināšanās bija nozīmīgs faktors naftas cenu kritumam, un pirmo reizi kopš 2021. gada Brent naftas cena nokritās zem $70 par barelu. Savukārt Brent nākotnes līgumi oktobra pirmajā dienā strauji pieauga virs $73, ko izraisīja spriedze starp Izraēlu un Hezbollah (un tagad arī Irānu).
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Baltijas akciju tirgus rezultāti septembrī bija pieticīgi – OMX Baltic Benchmark indekss zaudēja 0,1% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi un 7,1% gada laikā. Tikmēr Baltijas jūras krastos joprojām var atrast dzintaru. Lai gan daudzas akcijas reģionā izskatās pārāk augstu novērtētas, varam minēt Ignitis grupė kā vienu no dažām labām investīciju iespējām ar zemu valuāciju salīdzinājumā ar konkurentiem un spēcīgām attīstības perspektīvām atjaunojamās enerģijas tirgū. Tomēr, mēneša spilgtākais notikums bija un paliek Eleving Group IPO, kas paziņoja par lēmumu kotēties Nasdaq Rīga un Frankfurtes biržās. Eleving Group piedāvā līdz 24,5 miljoniem akciju cenas diapazonā no 1,60 līdz 1,85 EUR par akciju. Eleving ir finanšu tehnoloģijas uzņēmums, kas specializējas transportlīdzekļu finansēšanā, patēriņa kredītu un līzinga risinājumos.
Zelta cena, USD/oz
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?