Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Maijs bija vēl viens labs mēnesis lielākajai daļai aktīvu klašu. ASV akciju indeksi uzrādīja ievērojamu pieaugumu: DowJonesIndustrialAverage pieauga par 2,3 %, S&P 500 – par 4,8%, Nasdaq 100 – par 6,3%, bet Russel 2000 – par 4,9%. Arī šomēnes dominējošais bija tehnoloģiju sektors, Nvidia akcijām palielinot savu vērtību par 24,9%, Apple – par 11% un Qualcomm – par 21%. DowJones pieauga galvenokārt pateicoties Amgen (+11,5 %), Goldman Sachs (+6,6 %) un jau iepriekš minētām Apple akcijām. Kopumā S&P 500 indeksa informācijas tehnoloģiju sektors maijā pieauga par 10%, stabili ieņemot pirmo vietu. Komunālo pakalpojumu sektors ierindojās otrajā vietā ar 8,5% pieaugumu, bet telekomunikāciju sektors ierindojās trešajā vietā, pievienojot 6,6%.
Par procentu likmēm
Pozitīvu noskaņojumu attīstītajos akciju tirgos veicina gan iepriecinošie uzņēmumu 2024. gada 1. ceturkšņa rezultāti, gan salīdzinoši pozitīvie ekonomiskie dati (izņemot ražošanas nozari): inflācija stabilizējas, lai gan lēnāk nekā tirgus vēlētos; bezdarba līmenis joprojām ir zems, taču ir pirmās pazīmes, ka drīzumā gaidāms tā pieaugums, kas mazinās inflācijas spiedienu. Protams, jo ātrāk inflācija tiks apturēta, jo ātrāk Federālo Rezervju Sistēma, kas šķietvēlas samazināt inflāciju, sāks rīkoties, kā to jau ir izdarījuši tās ES, Kanādas un Šveices kolēģi.
FRS procentu likmju samazināšanas gaidas joprojām nespēj sasniegt vienprātību: nākotnes līgumu tirgus ar 30% varbūtību sagaida pirmo likmes samazinājumu par 25 bāzes punktiem jūlijā un jau ar 100% varbūtību – septembrī. Līdz gada beigām ir paredzams vēl viens minimālais likmes samazinājums. Vienlaikus diskonta valsts parādzīmju tirgus pirmo 25 bāzes punktu samazinājumu saskata tikai gada beigās (un kā vienīgo samazinājumu šogad). Treasuries ienesīgumu var ietekmēt neliels pieprasījuma sarukums, kas nesenajās 2- un 10-gadīgo valsts kases vērtspapīru izsolēs pārsniedza piedāvājumu 2,3 reizes, salīdzinot ar 2,45 vidējo rādītāju pēdējā laikā. Iespējams, ka ienesīgumu var ietekmēt arī pagājušajā gadā emitēto īstermiņa obligāciju refinansēšana, kad Federālās Rezerves Banka mainīja aizņemšanās stratēģiju, pārejot no ilgāka termiņa obligācijām uz īsāka termiņa papīriem. Mēs sliecamies secināt, ka šajā situācijā pirmās procentu likmes samazināšanas laiku precīzāk prognozē nākotnes līgumu tirgus, un šo Federālo rezervju sistēmas soli mēs redzēsim septembrī, īpaši tāpēc, ka ECB (un ne tikai) to jau ir veikusi.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Avots: Bloomberg un Signet Bank
Maz ko teikt par alternatīviem instrumentiem
Konsolidācija valūtas tirgos turpinās, un mūsu iepriekšējām prognozēm nav daudz ko piebilst – mēs turpinām taktiski pirkt EUR/USD pāri pie 1,0500-1,0600 līmeņiem un pārdot to tuvāk 1,1000. Pirmais brīdinājuma signāls, ko mēs redzam, ir janvāra maksimums pie 1,1055, līdz tam ir vērts turpināt spēlēt šo vienkāršo EUR/USD 1,06-1,10 spekulatīvo ideju. Ļoti lētā dabasgāze beidzot sagaidīja pienācīgu cenu pieauguma periodu, un mēs priecājamies, ka šeit mums ir neliela gara pozīcija, par kuru bieži rakstām un runājam. Nafta joprojām izskatās ierobežota nesenajos cenu diapazonos, un mēs apsvērtu iespēju pirkt šo aktīvu tuvāk atzīmei $70 par barelu.
Etalona 10-gadu obligācijas
Zelts maijā mēnesī sasniedza jaunu visu laiku augstāko cenas punktu – 2440 ASV dolāru par Trojas unci, lai gan ir dažas pazīmes, ka šis buļļu skrējiens varētu zaudēt tempu. Atkārtosimies, šajos līmeņos būtu pavisam saprotami samazināt savu ekspozīciju uz metālu un piefiksēt labu peļņu. Savukārt sudrabs, kas pārvarēja 30 ASV dolāru par Trojas unci pretestības līmeni un sasniedza XAG/USD 32,50 atzīmi (augstākais līmenis 12 gadu laikā), uzrāda atšķirīgu ainu. Metāls, cerams, izlaužas no ilgtermiņa konsolidācijas fāzes un var sasniegt XAG/USD 36-38 zonu, kur peļņu varētu piefiksēt. Arī platīna vērtība pieauga, bet pieauguma tempi joprojām atpaliek gan no zelta, gan sudraba. Mēs saglabājam garās sudraba un platīna pozīcijas un esam ar mieru paciest šiem metāliem raksturīgas 15-20% cenu svārstības.
Zelta cena, USD/oz
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Ražošanas tempi ASV un Eirozonā turpina sarukt
Pirmajā ceturksnī ASV IKP pieauga par 1,30% gada izteiksmē, kas atbilda tirgus gaidām. Privātā patēriņa izdevumu cenu pamatindekss (PCE), kuram ļoti rūpīgi seko līdzi FRS, saskanēja ar prognozētajiem 0,2%, kas vieš cerības uz ilgi gaidīto likmju samazinājumu septembrī. Tomēr gada griezumā gan PCE rādītāji, gan Mičiganas Universitātes gaidas joprojām ir krietni virs FRS noteiktā 2% inflācijas mērķa. Piegādes vadības institūta (ISM) iepirkumu vadītāju indekss (PMI) sasniedza 48,7 punktus, kas liecina par pastāvīgām problēmām ASV rūpniecībā, ņemot vērā šī indeksa kritumu par 0,5 punktiem salīdzinot ar aprīli. Tikmēr pakalpojumu sektors ievērojami pieauga, un ar ražošanu nesaistītais PMI sasniedza 53,8 punktus salīdzinājumā ar 49,4 punktiem aprīlī.
Eirozonā pamata patēriņa cenu indekss bija augstāks, nekā gaidīts, un maijā sasniedza 2,9%, salīdzinot ar 2,7% atzīmi aprīlī. Lai gan pārtikas inflācija nedaudz samazinājās, enerģijas un pakalpojumu cenas pieauga. Tikmēr, turpinot straujo uzņēmējdarbības aktivitātes pieaugumu aprīlī, HCOB Eirozonas saliktais PMI maijā pieauga vēl par puspunktu līdz 52,3. Sliktās ziņās, kā jau ierasts, nāca no rūpniecības sektora, kur galīgais PMI, kaut arī sasniedzis 47,3 punktus salīdzinājumā ar 45,7 punktiem aprīlī, joprojām liecina par ražošanas apjoma kritumu, kas tagad jau ilgst vairāk kā gadu.
Ķīnas rūpnīcu aktivitāte pieauga visstraujākajā tempā gandrīz divu gadu laikā, ko galvenokārt noteica jauno pasūtījumu un ražošanas apjoma pieaugums mazākos uzņēmumos. Maijā Caixin/S&P Global ražošanas PMI pieauga līdz 51,7 punktiem no 51,4 punktiem iepriekšējā mēnesī, kas ir augstākais rādītājs kopš 2022. gada jūnija. Šis ražošanas kāpums ir mudinājis SVF palielināt Ķīnas ekonomikas izaugsmes prognozi līdz 5% no iepriekš prognozētajiem 4,6%. Tomēr nav zināms, vai eksporta apjomi spēs saglabāties tik augstos līmeņos. Saskaņā ar Caixin datiem, jaunie eksporta pasūtījumi maijā pieauga daudz lēnākā tempā nekā aprīlī, galvenokārt pasaules ekonomikas relatīvi nestabilā stāvokļa dēļ.
Tirgi ir pelnījuši atpūtu
Akciju tirgū var iestāties vasaras miegs. Saskaņā ar CFTC (Commodity Futures Trading Commission) ziņojumiem, S&P 500 indeksa nākotnes līgumu tirgus ir gandrīz līdzsvara stāvoklī, t. i., bez noslieces par labu “buļļiem” vai “lāčiem”. Tehniskā bilde saka, ka volatilitāte lēnām samazināsies, un indekss turpinās augšupvērsto kustību līdz 5600 līmeņiem (4,5% no pašreizējām vērtībām). Veidot garās pozīcijas akcijās, mūsuprāt, šobrīd ir vērts tikai spekulatīvos nolūkos. Tuvāko 12 mēnešu laikā mēs joprojām saskatām augstu korekcijas varbūtību.
Un vēl nedaudz par procentu likmēm ASV. Gaidāmā likmju pazemināšanas cikla terminālo likmi tirgus dalībnieki joprojām saskata 4,25-4,50% līmenī. Saskaņā ar Teilora principu, šāds likmes lielums atbilst gada inflācijas līmenim 2% un bezdarba līmenim 4,5%. Šī prognoze pilnībā saskan gan ar FRS redzējumu, gan ar tirgus gaidām. Tomēr, ja gada inflācijas līmenis nesamazināsies līdz 2,5% un bezdarba līmenis saglabāsies 4% robežās, nevajadzētu gaidīt, ka FRS pazeminās likmi zemāk par 5%. Šādā situācijā “garās” obligācijas tiks pakļautas paaugstinātām spiedienam. Pagaidām neredzam iemeslu mainīt mūsu ieteikumu palielināt durāciju fiksēta ienākuma vērtspapīru portfeļos, bet iesakām rūpīgi sekot līdzi apsteidzošiem ekonomiskajiem rādītājiem, piemēram, patērētāju noskaņojuma rādītājiem, pieprasījumiem pēc bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas un ilglietojuma preču pasūtījumiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?