Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Jūnijā ASV akciju indeksi noturēja savas pozīcijas, neizrādot specifisku dinamiku. Izņēmums bija Nasdaq indekss, kas izauga par vairāk nekā 5%. Eiropas indeksi EuroStoxx 50 un Dax neuzvedās tik pieticīgi – attiecīgi augot par 6% un 6.25%. Mēneša sākumā, pēc tam, kad S&P 500 bija pārspējis 3230 punktu atzīmi, indeksi iegāja sīkas korekcijas fāzē, kas gan nevienam īsti nekaitēja.
Sudraba cena, salīdzinot ar marta pārdošanas vilni, ir dubultojusies, un tik augsta volatilitāte var arī radīt problēmas. Pastāv risks, ka sudrabs atgriezīsies pie 20-22 atzīmes, kurā atradās ievērojamu laika sprīdi. Šāda korekcija būtu ievērības cienīga, un pozīcijas ar augstu kredītplecu visticamāk ciestu. Svarīgs pieturas punkts šim dārgmetālam būs trešais ceturksnis. Ja ceturkšņa laikā sudrabs atdos atpakaļ ievērojamu daļu no iespētā, tad pastāv risks, ka tas atgriezīsies pie šauras amplitūdas tirdzniecības. Savukārt, ja ceturksnis tiks pabeigts pie šī brīža līmeņiem vai augstāk, tad sudrabs var taisni doties uz līmeņiem, kurus pēdējo reizi redzējām 2010-2011. gadā.
Jūlijā arī EUR/USD valūtas pāris bija atdzīvojies. Mēs piedzīvojām nedēļas cenas aizvēršanos virs 1.1310 līmeņa, kuru pieminējām iepriekšējā mēnesī un kas izraisīja skaistu kustību līdz pat gandrīz 1.1900 līmenim. Vairāki ilgtermiņa kustības mērķi tika sasniegti vien daļu nedēļu laikā. ASV dolāra indekss izlauzās cauri 95 punktiem un šobrīd tirgojas pie 93.50 atzīmes. Dolāram vēl ir gana daudz telpas, kurā veikt kustību zemāk – DXY līmenis 91.80 ir svarīgs atbalsts un pat 90 punktu robeža ir sasniedzama. Ilgāka termiņa griezumā jāatzīmē, ka mēs neprognozējam dolāra beigas, vismaz pagaidām. Tuvāko nedēļu laikā mēs gribētu nopirkt EUR/USD kritumos (tuvāk 1.1650) un pārdot USD indeksa ralliju tuvāk 96 punktu atzīmei.
Vasaras panīkuma laikā esam piedzīvojuši vēl vienu pozitīvu mēnesi parāda tirgū. Attīstīto valstu obligāciju ienesīgumi turpina samazināties bez redzama gala. Pēdējā jūlija dienā ASV 2-gadu obligācija atkal apmeklēja 0.1% līmeni, kas tika sasniegts 2020. gada maijā un bija zemākais punkts. Savukārt 5-gadu obligācijas ienesīgums sasniedza jaunu visu laiku zemāko līmeni – 0.2%. Tajā pašā laikā visa Vācijas valsts obligāciju ienesīguma līkne ir atgriezusies negatīvā teritorijā.
Neskaitāmi paziņojumi par optimisma palielināšanos, pateicoties jaunām valdības atbalsta programmām, Covid-19 vakcīnu cerībām vai nebeidzamai likviditātei, kuru nodrošina iebiedētā FRS un citas centrālās bankas, ir panākuši korporatīvo aizņēmumu riska prēmiju samazināšanos vēl tālāk. Slavenie augsta ienesīguma ETF fondi, kurus pērk FRS, ir uzkāpuši 25% no saviem zemākajiem punktiem.
Šomēnes mums principā nav nekā, ko teikt par akciju tirgu, atskaitot to, ka redzējām sānveida kustības, kuras mūs ved augstāk pie 3350-3450 līmeņiem S&P 500, ar svarīgu atbalsta līmeni pie 2900.
Ekonomikas frontē eirozonas IKP saruka par 12.1%, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, kas ir lielākais kritums kopš 1995. gada. Spānija uzrādīja vissliktāko rezultātu, tās ekonomikai samazinoties par 18.5%, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni un izdzēšot visu pēc-krīzes atlabšanas perioda izaugsmi, kas tika veidota 6 gadus. Francijas un Itālijas IKP arī ievērojami samazinājās, taču mazāk kā tika paredzēts – attiecīgi, 13.8% un 12.4%. Vācija, kas ir lielāka bloka ekonomika, piedzīvoja 10.1% samazinājumu otrajā ceturksnī. Šo lielāko kritumu valsts uzskaites vēsturē izraisīja mājsaimniecību patēriņa, biznesa investīciju un eksporta sabrukums. No otras puses, bloka patēriņa cenas turpināja savu pavisam lēno augšupeju – anualizētā griezumā jūlijā tika sasniegts 0.4% pieaugums, salīdzinot ar 0.3% jūnijā un 0.1% maijā. Eiropas Komisija paziņoja, ka sentiments jūlija mēnesī ir palielinājies līdz 82.3 punktiem, salīdzinot ar 75.8 punktiem jūnijā. Savukārt Eiropas Savienības statistikas birojs paziņoja, ka reģiona bezdarba līmenis ir pieaudzis līdz 7.8% jūnijā, pieaugot no 7.7% maijā, kad 203 000 cilvēku zaudēja darbu un kopējo bezdarbnieku skaitu palielināja līdz 12.7 miljoniem cilvēku.
Ķīna jūlijā turpināja runāt par kāpumu tās rūpnīcu aktivitātē. Valsts publicēja kopējā PMI rādītāju 54.1 un bez-ražošanas sektora PMI 54.2, kas abos gadījumos ir mazliet zemāk kā jūnijā. Ķīnas fiskālie ieņēmumi jūnijā palielinājās par 3.2%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, un šogad pirmo reizi atgriezās pie izaugsmes. Ķīna saglabāja savas etalona aizdošanas likmes nemainīgas jau trešo mēnesi pēc kārtas, pateicoties ekonomikas atlabšanas pazīmēm. Viena gada aizdevuma pamatlikme (LPR) palika nemainīga pie 3.85% kamēr piecu gadu LPR saglabājās pie 4.65%.
ASV ekonomika anualizētā griezumā otrajā ceturksnī samazinājās par 32.9%, kas ir lielākais kritums kopš Lielās depresijas. Tajā pašā laikā Darbaspēka departaments ziņoja, ka amerikāņu skaits, kas pieteikušies pirmreizējam bezdarbnieku pabalstam, ir palielinājies līdz 1.434 miljoniem cilvēku nedēļā, kas beidzās 25. jūlijā, pastiprinot bažas par ekonomikas atlabšanas sabremzēšanos. Šī atskaite iznāk brīdī, kad miljoniem bez darba palikušu amerikāņu pazaudēs savus 600 USD lielos iknedēļas pabalstus, kuri beigsies sestdien kopā ar daļu no vēsturiskās valdības palīdzības pakas gandrīz 3 triljonu USD apmērā. FOMC komiteja atstāja etalona procentu likmi nemainīgu (no 0% līdz 0.25%). ASV patēriņš jūnijā palielinājās jau otro mēnesi pēc kārtas, sākot veidot pamatus patēriņa atlabšanai trešajā ceturksnī, lai gan šī atlabšana varētu būt ierobežota pabalstu beigu dēļ.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?