Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Vasaras beigas mūs “iepriecināja” ar Covid-19 otro vilni daudzās pasaules valstīs, līdzi nesot arī vecos ierobežojumus attiecībā uz lidojumiem, pārvietošanos, pulcēšanos u.c. ikdienas jomām. Bonusā tam vēl sastapāmies ar protestiem un haosu Baltkrievijā, “Black LivesMatter” kustības turpinājumu un vētras “Laura” postījumiem Luiziānā (kuri jau nodēvēti par lielākajiem pēdējo 100 gadu laikā), Turcijas un Grieķijas nesaskaņām Vidusjūrā un vēsturē sliktākajiem ekonomiku datiem daudzās lielvalstīs. Protams, ļoti nozīmīgs moments bija arī Federālās Rezervju Sistēmas jaunā pieeja monetārai politikai. Kā uz to visu reaģēja tirgus? Ar izcilu vienaldzību, turpinot savu ceļu uz augšu. Līdzīgi kā tas bija aprīlī, maijā, jūnijā un jūlijā.
Jūlija beigās, kad S&P 500 bija tuvu 3300 atzīmei, mēs rakstījām: “Protams, īstermiņā būtu naivi gaidīt 20% pieaugumu bez korekcijas no šī brīža vai 5-7% augstākiem līmeņiem, tāpēc mēs mierīgi turpinām šo tirgus atelpu gaidīt. Taču 2-3 gadu ietvaros mūs prognoze ir vienkārša – tirgus, kas grib augt, augs, un mēs vēl ieraudzīsim S&P līmeņus 4000+ punktu vērtībā.” Nu S&P 500 jau klauvē pie 3600 punktu atzīmes, nepiedzīvodams dižas korekcijas.
Stiprāks industriālais un akciju tirgus, labāks biznesa sentiments, kā arī mājokļu un automašīnu pārdošanas rādītāji palīdzēja Ķīnas ekonomikai uzrādīt izaugsmi. Augustā rūpnīcu aktivitāte paplašinājās ar ātrāko tempu gandrīz pēdējās desmitgades laikā, pateicoties pirmajam palielinājumam jaunajos eksporta pasūtījumos šogad. Caixin/Markit ražošanas PMI palielinājās, iezīmējot jau ceturto mēnesi, kurā piedzīvota izaugsme, un ātrāko izaugsmes tempu kopš 2011. gada janvāra. Ķīnas rūpniecības uzņēmumu peļņa jūlijā pieauga jau trešo mēnesi pēc kārtas un ar straujāko tempu kopš 2018. gada jūnija.
ES ekonomika augusta mēnesī negaidīti sāka zaudēt savu inerci. Palēninājums ievērojami samazina cerības uz V-veida atlabšanu – IHS Markit privātā sektora aktivitātes rādītājs augustā nokrita līdz 51.6 no jūlijā sasniegtā 54.9. Savukārt eirozonas ekonomikas sentiments augustā palielinājās jau ceturto mēnesi pēc kārtas – indikators uzlec līdz 87.7 punktiem no jūlijā uzrādītā 82.4. Jaunais pieaugums lielā mērā skaidrojams ar lielāku optimismu pakalpojumu sektorā. Vācijas ekonomika otrajā ceturksnī piedzīvoja rekordlielu kritienu 9.7% apmērā, kas skaidrojams ar patēriņa, investīciju un eksporta sabrukumu – patēriņš ceturksnī saruka par 10.9%, kapitālieguldījumi par 19.6% un eksports par 20.3%, celtniecības aktivitāte samazinājās par 4.2%.
Savukārt ASV patēriņš jūlijā pamanījās pieaugt vairāk nekā tika gaidīts – patēriņš, kas veido vairāk nekā 2/3 no visas ASV ekonomiskās aktivitātes, palielinājās par 1.9%, kas papildus jau jūnijā piedzīvotajam 6.2% lēcienam. Palielinājumu izraisīja jaunu preču un pakalpojumu iegāde – jauni motorizētie transportlīdzekļi, tēriņi veselībai, restorāniem un izmitināšanai. ASV patērētāju pārliecība augustā nokrita līdz vairāk nekā 6 gadu zemākajam punktam, palielinoties patērētāju bažām par darba tirgus stāvokli un ienākumiem. Trampa administrācija un Senāta vadošie republikāņi jau kādu laiku ir aktīvās sarunās par jaunu korona vīrusa efektus mazinošu palīdzības paku, tāpēc sagaidāms, ka Senāts visticamāk šādu atbalsta kompleksu drīzumā izziņos.
“Vai mēs beidzot esam piedzīvojuši ASV dolāra beigas?” – šāds jautājums pēdējās dienās ir bijis diezgan populārs, EUR/USD grafikam galīgi neizskatoties labvēlīgi zaļajām amerikāņu naudiņām. Skaidri definēts trends uz leju no 1.60 līmeņa, kuru sākām novērot 2008. gadā, tagad ir pārrauts virzienā uz augšu, taču EUR/USD vispirms ir jāiekaro 1.26 atzīme nedēļas grafikā. Tirgus šobrīd ir garš eiro vēsturiski augstākajos līmeņos, tāpēc mēs sagaidām, ka 1.2000-1.2050 reģions varētu būt grūti pārspējams, neieturot ilgāku pauzi. Īstermiņa grafiks vedina domāt par to, ka 1.2050 varētu uzskatīt par diezgan dārgu līmeni, tāpēc atkāpšanās līdz 1.1700-1.1750 būtu labāks reģions garo pozīciju atvēršanai. Jebkas starp 1.1600-1700 ir uzskatāms par lētu līmeni un, lai saglabātu noslieci virzīties uz augšu, pārim nevajadzētu iet diži zemāk par EUR/USD 1.15 līmeni.
Ja jūlijs dārgmetāliem bija vēsturisks mēnesis, tad augusts izrādījās diezgan emocionāls un piepildīts ar milzīgām cenu svārstībām, dodot iespējas izpausties īstermiņa treideriem. Zelts mēnesi pabeidza ar brīdinājumu, ka pēdējo piecu mēnešu laikā radītā kāja augšup varētu būt beigusies. Neizlēmīgā svece zelta grafikā liecina par iespējamu korekciju vai pat kritienu, tāpēc mēs ieteiktu septembrī būt uzmanīgiem. Ja mēneša cena noslēgsies virs 2080 atzīmes, tad tas noteikti liecinās par to, ka zelts jau drīzumā varētu mēģināt virzīties uz augšu. Sudraba grafiks izskatās vairāk tendēts uz kāpšanu augstāk, tā kā tas ir tikai pusceļā līdz visu laiku augstākajiem līmeņiem. Fjūčeri neparāda nekādas ekstrēmas garās pozīcijas kādā no metāliem, taču uzmanība, kāda virsrakstos tiek pievērsta šiem metāliem, mūs brīdina, ka tirgus riski īstermiņā ir palielinājušies.
Kamēr ASV etalona obligācijas ir “gaidām un skatāmies” stadijā, Vācijas valsts obligāciju grafiks mums šķiet interesants. Gandrīz gadu ilgai sānveida cenas konsolidācijai starp līmeņiem 180 un 170 sāk samazināties amplitūda, kas parasti liecina par jauna virziena kustības tuvošanos. Pavisam nesen Vācijas dati (atkal) parādīja deflāciju, palielinot varbūtību, ka ECB vēl vairāk stimulēs ekonomiku. Grafiks atbilst pieņemtajam uzskatam, ka šāda formācija parasti rezultējas ar cenas kustību uz augšu (vēl negatīvākiem ienesīgumiem). Līmeņi 185 un 190 varētu būt sasniedzami jau tuvākajos mēnešos, kas radīs papildus spiedienu uz Vācijas valsts obligāciju ienesīgumu. Jebkurā gadījumā mēs uzskatām, ka visa šī kustība (no 110, kas sākās 2008. gadā) tuvojas gala stacijai un palielinās risks ieraudzīt asu virziena maiņu Bunda cenās. Ja Bunda cena piedzīvos kritienu cauri līmenim 169 bez 185-190 reģiona testēšanas, tad tas būtu skaidrs signāls par iespējamu Vācijas obligāciju pārdošanas vilni.
Suverēno obligāciju ienesīgumi augusta mēnesī kāpa augstāk, kulminācijai pienākot ar ilgi gaidīto ikgadējo FRS locekļu tikšanos Džeksonholā, kas nelika vilties. 27. augustā FRS vadītājs Dž. Pauels paziņoja par ievērojamām izmaiņām FRS piekoptajā politikā – tagad uzsvars tiks likts uz vidējās inflācijas mērķi. Tas nozīmē, ka centrālā banka tagad drīkstēs (lasīt – ļaus) inflācijai pārsniegt iepriekš noteiktos 2%, pirms tiks palielinātas procentu likmes. Inflācija jau ilgstoši ir sagādājusi vilšanos FRS, tāpēc šo jauno “politiku” var uzskatīt par dvieļa iemešanu ringā un lēmumu pieturēties pie zemām procentu likmēm.
Vēl pirms dažām nedēļām mēs ticējām, ka S&P 3400-3440 diapazons būs šī “pēc-Covid-19” rallija maksimums, taču izskatās pat mēs bijām pārāk pesimistiski noskaņoti. Tagad diezgan droši var teikt, ka 4000+ tuvākajos gados vairāk izskatās pēc 5500+, un tuvākā korekcija (ko mēs turpinām gaidīt un tāpēc nesteidzamies palielināt alokāciju uz agresīviem instrumentiem) būs “maigāka”. Vismaz pagaidām neizskatās, ka tirgus pat aizdomātos par marta minimumu “testēšanu”, un mēs visticamāk rekomendēsim sākt “būvēt” garās pozīcijas tuvu S&P 2900 līmeņiem vai pat augstāk. Protams, viss būs atkarīgs no tirgus konteksta, taču viens ir skaidrs – tirgus kritīs tad, kad vēlēsies, tāpēc “lāčiem” mēs neiesakām cerēt uz to, ka kādas “sliktas” ziņas pēkšņi pamainīs tirgus sentimentu.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?