Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Oktobrī globālā ekonomiskā situācija neliecināja par lieliem uzlabojumiem, bet jau novembra sākumā FRS samazināja likmes par 25 bāzes punktiem līdz 4,75%, liekot 10-gadīgo ASV Valsts obligāciju ienesīgumam nedaudz samazināties (no 4,4% līdz 4,3%). Tikmēr ECB oktobra sanāksmē samazināja likmes par 25 bāzes punktiem, reaģējot uz inflācijas samazināšanos un potenciālo stagflāciju Eiropas tautsaimniecībās. Akciju tirgos bija vērojamas zināmas grūtības, ko izraisīja neiespaidīgie 3. ceturkšņa ieņēmumi tehnoloģiju sektora kompānijām. Līdz ar to, S&P 500 indeksa vērtība oktobrī samazinājās par 1,0%, DowJones zaudēja 1,4%, bet Nasdaq-100 samazinājās par 0,8%, savukārt Russell 2000 mēneša laikā zaudēja 1,5%. Eiropas tirgi piedzīvoja tādus pašus, ja ne sliktākus rezultātus. Piemēram, STOXX 600 zaudēja 3,3% augstu rūpniecības materiālu izmaksu un produkcijas apjoma samazināšanas dēļ.
Līdz ar Donalda Trampa uzvaru un Republikāņu dominanci Senātā un Pārstāvju palātā, tirgos var vērot tā sauktā “Trampa Treida” sākumu (vai turpinājumu). 6. novembrī galvenie ASV akciju indeksi izauga par 2-3%, kamēr Russell 2000 uzrādīja 6% kāpumu. ASV dolāra kurss attiecībā pret galvenajām valūtām piedzīvoja nozīmīgāko kāpumu kopš 2020. gada, ASV dolāra indeksam (DXY) pieaugot par 1,9%. Obligāciju tirgi izjuta grūtības, 10-gadīgo ASV Valsts obligāciju ienesīgumam pieaugot līdz 4,4%, vēl vairāk atspoguļojot bažas par iespējamo inflāciju un gaidāmo procentu likmju kāpumu Trampa administrācijas laikā. Tikmēr dārgmetālu cenas spēcīgāka dolāra ietekmē tika negatīvi ietekmētas, zeltam pakrītot zem XAU/USD 2 700 līmenim, un sudrabam noslīdot zem $31 par Trojas unci. Strauju kāpumu piedzīvoja bitkoins (BTC), kura cena pieauga par 7,5% līdz $74 600, kas liecina, ka alternatīvie aktīvi jau gūst labumu no “Trampa Treida”.
Ilgtermiņā, Trampa un Republikāņu partijas uzvara vēlēšanās visticamāk veicinās lielāku budžeta deficītu un inflāciju, iespējams, mudinot Fed paaugstināt procentu likmes, kamēr regulējumu atcelšana veicinās uzņēmējdarbības uzticību. Investori, šķietami, koncentrēsies uz tādām nozarēm kā enerģētika, infrastruktūra un aizsardzība, kurās paredzams ieguvums no Trampa prezidentūras.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Avots: Bloomberg un Signet Bank
Jaunais Lielbritānijas budžeta izdevumu palielinājums kopumā ir negatīvi ietekmējis aktīvu cenas. Pēc budžeta pieņemšanas Lielbritānijas 10-gadīgo Gilts ienesīgums pirmo reizi gada laikā pieauga līdz vairāk nekā 4,5%. Lai gan ietekme nav tik spēcīga kā pēc Lizas Trasas 2022. gada “mini budžeta”, leiboristu izteikums, ka Lielbritānijas finanšu sistēma tagad ir stabilā stāvoklī, vairs neskan pārlecinoši. Apvienotās Karalistes inflācijas prognozes 2025. gadam tika pārskatītas no 1,5% līdz 2,6%, tādējādi palielinot spiedienu uz mārciņu, kas samazinājās par 3,3% pret dolāru mēneša laikā. Neraugoties uz budžeta pārskatīšanu, Anglijas Banka
7. novembrī samazināja procentu likmi par 25 bāzes punktiem līdz 4,75%.
Etalona 10-gadu obligācijasbligāciju indeksi
ASV un ES ražošanas nozarē turpinās grūtības, un lielākā daļa ISM PMI (iepirkumu menedžeru indeksi) rādītāju bija ievērojami zem 50,0 punktu vērtības. ASV ražošanas aktivitāte saruka līdz 46,5 punktiem, kas ir zemākais rādītājs kopš 2023. gada jūlija. Turklāt, ASV rūpnīcu pasūtījumi samazinājās par 0,5% mēneša griezumā. Arī jaunākie ASV nodarbinātības dati nav pārāk pozitīvi – ne-lauksaimniecībā nodarbināto skaits krasi samazinājās no 223 tūkstošiem līdz 12 tūkstošiem. Par galveno iemeslu šādām nodarbinātības pārmaiņām, visticamāk, tiek uzskatīta ASV dabas katastrofu un darba ņēmēju streiku ietekme. Tomēr, bezdarba līmenis saglabājās nemainīgs – 4,1%.
Vācija turpina cīnīties ar vājiem rūpniecības rādītājiem, kas īpaši atspoguļojas galveno Vācijas rūpniecības uzņēmumu, piemēram, Volkswagen, Mercedes, BASF un ThyssenKrupp peļņas rezultātos. Volkswagen, Vācijas rūpniecības dzinējspēks un lielākais darba devējs valstī jau trešo ceturksni pēc kārtas pārskatīja savas peļņas prognozes uz leju un beidzot nolēma slēgt trīs ražotnes, samazināt algas un likvidēt desmitiem tūkstošu darbvietu Vācijā.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Šobrīd, 70% S&P 500 uzņēmumu ir publicējuši savus 3. ceturkšņa rezultātus. Līdz šim 75% no šiem uzņēmumiem ir ziņojuši par faktisko peļņu uz akciju, kas pārsniedz aplēses. Šis līmenis ir zemāks par 5 un 10 gadu vidējo rādītāju. Attiecībā uz ieņēmumiem, 60% kompāniju ir paziņojušas par faktiskajiem ieņēmumiem, kas pārsniedz aplēses, – šis līmenis ir zemāks par 5 gadu vidējo rādītāju (69%) un zemāks par 10 gadu vidējo rādītāju (64%). Ceturkšņa ieņēmumu pieaugums 5,2% apmērā ir 16. ceturksnis pēc kārtas, kad indekss piedzīvo ieņēmumu pieaugumu.
Tikmēr, S&P 500 ir noslēdzis savu 5 mēnešu pieaugumu ar lejupslīdi oktobrī, samazinoties par 1,0% mēneša griezumā. Šomēnes 55% no S&P 500 indeksa kompāniju akcijām ir samazinājušās cenas, un 124 no tām bija vērojam kritums par 5% vai vairāk. Lejupslīde notika pēc tam, kad S&P 500 sasniedza visu laiku augstāko līmeni, kamēr tirgus lielā mērā bija uzturējis cerības, ka Fed turpinās samazināt procentu likmes un Republikāņi uzvarēs vēlēšanās. Lai gan šie faktori joprojām ir būtiski, “Big Tech” uzņēmumu 3. ceturkšņa peļņas rezultāti kopumā bija neapmierinoši. Apple, Nvidia, Microsoft, Alphabet un Amazon kopējais peļņas pieaugums bija 19%, kas ir lēnākais kopējais pieaugums sešu ceturkšņu laikā, un tas ietekmēja indeksa lejupslīdi oktobrī.
Zelta cena, USD/oz
Izejvielu tirgū zelta cenas turpināja atjaunot rekordus, sasniedzot mūsu vidēja termiņa mērķi XAU/USD 2 800, tāpēc mēs turpinājām tehniski samazināt mūsu garās pozīcijas, un mūs nepārsteidza izpārdošana, ko izraisīja ASV vēlēšanu rezultāti. Mēneša laikā sudrabs konsolidējās XAG/USD 32-33 līmenī, cenšoties atsākt augšupvērsto tendenci. Lai gan platīns joprojām atpaliek no sudraba un zelta (cerams, ka tas uzkrāj zināmu augšupejas inerci), mēs joprojām uzskatām to par pienācīgu papildinājumu ilgtermiņa dārgmetālu portfelim.
Brent cena mēneša sākumā uz īsu brīdi pieauga līdz $81 par barelu, bet oktobra beigās nokritās līdz USD/bbl 71, OPEC signalizējot, ka tā, sākot ar decembri, palielinās naftas ieguvi. Turklāt, naftas ieguves apjoma pieaugums ASV, un Ķīnas pieprasījuma samazināšanās radīja īstermiņa pārpalikumu, savukārt ASV dolāra nostiprināšanās sadārdzināja naftu starptautiskajiem pircējiem. Pagaidām mēs sekojam līdzi situācijas attīstībai un turpināsim “būvēt” garo pozīciju nelielos apjomos, ja WTI cena nokritīsies līdz $60 par barelu reģionam.
EUR/USD nespēja noturēties virs 1,1000, iegrimstot atpakaļ, mūsuprāt, “neitrālajā” teritorijā 1,0700-1,0900. Vēlēšanu rezultāti ASV varētu palīdzēt tirgum noteikt turpmāko virzību attiecībā uz dolāru un, iespējams, izraisīt strauju EUR/USD kustību virs 1,1200 vai zem 1,0700, kamēr lielākais risks treideriem šobrīd ir iespējamais paaugstinātais svārstīgums.
OMX Baltijas indekss uzrādīja labu izaugsmi un pieauga par 3% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi. Eleving Group 16. oktobrī sekmīgi pabeidza savu IPO Nasdaq Riga un Frankfurtes biržās, uzņēmumam piesaistot EUR 29 miljonus, lai finansētu paplašināšanos “zaļā” finansējuma risinājumu jomā. 3. ceturksnī Latvijas tautsaimniecības un mazumtirdzniecības rādītāji saglabājās vāji salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, IKP samazinoties gada par 2,4% gada izteiksmē. Saskaņā ar Eurostat datiem, patēriņa cenas Baltijas valstīs gada izteiksmē pieauga par 2%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesī un nedaudz pārsniedzot analītiķu aplēses par 1,9% pieaugumu.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?