Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Oktobrī S&P 500 indekss pieauga par vairāk nekā 2%, taču šis rezultāts neatspoguļo pilnu mēneša dinamiku. Pirmajā oktobra nedēļā mēs piedzīvojām korekciju, kura sākās jau septembra vidū. Indekss bija noslīdējis līdz 2857 punktiem, kad pamainījās tirgus noskaņojums un tirgus sāka virzīties uz ziemeļiem. Tā rezultātā S&P 500 uzrādīja 6.7% kāpumu no iepriekš minētā punkta, sasniedzot 3037 punktu līmeni un uzstādot jaunu vēsturiski augstāko līmeni.
Šķiet, ka investoru noskaņojums attiecībā uz 3 ceturkšņa finanšu pārskatu sezonu, kas sākās līdz ar oktobra mēnesi, bija ļoti optimistisks. Oktobrī 71% S&P 500 kompāniju publiskoja savus finanšu rezultātus, un 76% gadījumu kompāniju EPS rādītājs pārspēja analītiķu prognozēto. Neto apgrozījuma ziņā rezultāti nebija tik iespaidīgi – 61% kompāniju uzrādīja labāku rezultātu, kā tika gaidīts. Ņemot vērā augošos riskus pasaules ekonomiku izaugsmē, analītiķi savus modeļus veidoja piesardzīgi, kamēr izrādījās, ka ASV kompānijas jutās ievērojami pašpārliecinātākas, salīdzinot ar pārējo pasauli. Tā rezultātā, drosmīgāks riska novērtējums mudināja investorus pirkt “lētas” akcijas.
Kompānijas patēriņa preču, tehnoloģiju un veselības aprūpes sektoros paziņoja par labākiem rezultātiem nekā tika gaidīts 83% gadījumu. Enerģijas, derīgo izrakteņu un nekustamā īpašuma industrijas uzrādīja sliktākus rezultātus, jo tās jūtami ietekmē pasaules ekonomiku palēlināšanās.
Pārsteidzošā kārtā sarunas starp ASV un Ķīnu oktobra mēnesī ritēja daudz gludāk nekā iepriekš. Lai arī kāda motivācija nevadītu ASV prezidenta administrāciju, piemēram, vēlme pozitīvi ietekmēt tirgus indeksus (kā mēraukla nācijas līdera paveiktajam) vai vēlme aizsargāt ASV kompāniju intereses, rezultāti pārspēja visas prognozes. Tirdzniecības kara risks beidzot samazinājās, palielinot investoru optimismu. Oktobra otrajā pusē prezidents Tramps paziņoja par “Pirmās fāzes tirdzniecības vienošanos”, kurā Ķīna apņemas palielināt ASV zemkopības produktu iegādes apjomus, kā arī palielināt valūtas tirgus caurspīdīgumu, paātrinot sava finanšu sektora atvēršanu. Kamēr finanšu tirgi gaidīja Trampa paziņojumu, ekonomikas dati turpināja norādīt uz to, ka ASV ekonomika zaudē savu inerci. Patērētāju pārliecības indekss oktobrī samazinājās par 0.4 punktiem līdz 125.9, un darbavietu pieaugums palēlinājās. Savukārt reālā IKP izaugsme trešajā ceturksnī bija labāk nekā tika gaidīts – ASV ekonomika pieauga par 1.9% (anualizēti).
Tie paši tirdzniecības kari turpina negatīvi ietekmēt eirozonas ekonomikas, kuras ir atkarīgas no starptautiskās tirdzniecības. Darbaspēks un patēriņa tirgus jūt ekonomikas palēlināšanos – nodarbinātība palielinās ar lēnāko tempu kopš 2014. gada decembra, provizoriskais PMI arī turpina stagnēt. Eiropas Centrālās bankas sanāksme bija pēdējā Mario Dragi preses konference kā ECB prezidentam un tagad viņa vietu ieņems bijusī Starptautiskā Monetārā fonda vadītāja Kristīne Lagarda. Viņas pirmā problēma būs pārliecināt ES politiķus par fiskālo instrumentu atraisīšanu, lai stimulētu Eiropas Savienības ekonomikas.
Ķīnas anualizētā reālā IKP izaugsmes temps samazinājās līdz 6.0% 3. ceturksnī, salīdzinot ar 6.2% iepriekšējā ceturksnī. Vājāka izaugsme bremzē arī Ķīnas pieprasījumu pēc importa precēm, importam septembrī samazinoties par 8.5% (gads pret gadu). Pēc pagājušā mēneša 50 bps samazinājuma rezervju prasību likmē, Ķīnas centrālā banka veica vēl vienu 50 bps samazinājumu, kopumā iepludinot līdzekļus aptuveni 1% apmērā no IKP, tā rezultātā pieaugot sociālajam finansējumam un banku aizdevumu daudzumam.
Brexit turpināja izskatīties pēc stāsta bez redzama gala, taču optimisms oktobrī guva virsroku. Īsās pozīcijas “kabelī” samazinājās, un notika ātra kustība līdz GBP/USD 1.27-28 līmenim, pārim uz brīdi sasniedzot pat 1.30 līmeni, kas var kalpot par signālu lielākām izmaiņām un pat kopējās bildes maiņai. Tagad jebkurš līmenis tuvāk 1.25-26 atzīmei var tikt uzskatīts par GBP/USD “pirkšanas” signālu, un 1.35-36 līmenis izskatās pēc jaunā pretestības līmeņa. Jebkurā gadījumā būt īsam šajā pārī vairs nav tik viegli kā tas bija pirms mēneša. EUR/USD pāra trends joprojām ir negatīvs, taču eiro izdevās sasniegt 1.1160 līmeni, kas arī var kalpot par zīmi pārmaiņu vēju klātbūtnei EUR/USD pārī. Ja EUR/USD uzkāps virs 1.12 un noturēs šo līmeni, tā būs vēl viena zīme par iespējamām izmaiņām pāra virzienā.
Gan sudrabs, gan zelts atgriezās garlaicīgā sānveida tirdzniecībā, un nav daudz piebilstams pagājušā mēneša komentāriem. Zelta XAU/USD līmenis 1550-1580 ir svarīgs pretestības līmenis, un korekcija uz leju būtu uzskatāma par veselīgu. Sudraba buļļiem svarīgs līmenis ir 16.30 dolāri par Trojas unci, jo tas ļautu saglabāt trendu, taču, ņemot vērā šī brīža tirgus noskaņojumu, tirdzniecība amplitūdā XAG/USD 16.70-18.70 nākamajās nedēļās šķiet loģiska.
Tātad akciju tirgus ir jaunos visu laiku augstākajos līmeņos, ceturkšņa rezultāti ir labi un ekonomikas ziņas ir pozitīvas. Izklausās, ka šādā brīdī procentu likmju samazināšana nevar notikt, vai ne? Neskatoties uz to, tirgus pieprasīja 25 bp procentu likmju samazinājumu, un FRS šoreiz nelika vilties, lai gan, spriežot pēc FRS vadītāja retorikas, kļuva skaidrs, ka pagaidām procentu likmju samazināšanas cikls ir beidzies un tagad tiks gaidīti rezultāti. Dž. Pauels atkārtoja, ka lēmums samazināt procentu likmes tika pieņemts, lai saglabātu stabilitāti ASV ekonomikā laikā, kad pārējā pasaulē radušās problēmas. Vēl FRS apstiprināja tirgus dalībniekiem to, ka tā turpinās iesākto “ne-QE” programmu vismaz līdz 2020. gada pirmajam ceturksnim. Programmas pamatā ir īstermiņa obligāciju pirkšana no tirgus. Starp citu, FRS bilance kopš septembra ir palielinājusies par 258 miljardiem USD, kas ir pielīdzināms apmēram 6 mēnešiem bilances samazināšanas programmas rezultāta, tāpēc šis fakts pats par sevi jau ir ievērojams tirgus stimuls.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?