Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Septembra sākumā lāčiem beidzot izdevās sabojāt šķietami nebeidzamo buļļu ballīti. Akciju tirgus, ņemot vērā dažādu faktoru kombināciju, iegāja korekcijas fāzē. S&P 500 nokrita par mazliet mazāk nekā 10%, taču kritiena ātrums nebija īpaši bailīgs – pēc gandrīz katra krišanas viļņa notika pirkšana. Sudraba un naftas cena ekrānos arī rādījās sarkanā krāsā (zelts korekciju piedzīvoja jau augusta sākumā), kamēr augsta ienesīguma obligācijas labākajā gadījumā pazaudēja dažus procentpunktus. Eiropas akciju tirgi demonstrēja līdzīgu ainu.
Tā nu šausmu stāsti par marta scenārija atkārtošanos finanšu tirgos turpina izskatīties pārspīlēti. Jā, izskatās, ka tirgus nākamās nedēļas, iespējams, pat mēnešus paliks volatīls, bet neizskatās, ka tas apsvērtu marta līmeņa testēšanu.
Eirozonas ražošanas sektora atkopšanās ātrums septembrī sāka palielināties, taču to lielā mērā ietekmēja Vācija. Bez savas lokomotīves eirozonas ražošanas ātrums būtu pasliktinājies līdz zemākajam līmenim kopš jūnija. Vācijas ražošanas (tā sastāda apmēram 1/5 no ekonomikas) PMI septembrī palielinājās līdz 56.4, kas ir ievērojams pieaugums no augusta 52.2. Eiropas otras lielākās ekonomikas, Francijas, ražošana septembrī atgriezās pie izaugsmes – PMI palielinājās līdz 51.2 no augusta rādītāja 49.8. Savukārt Lielbritānija piedzīvoja vēl nepieredzētu ekonomikas kritumu, 2020. gada otrajā ceturksnī valsts IKP samazinoties par 19.8%. Kopumā eirozonas ekonomikas sentiments septembrī uzlabojās vairāk nekā tika gaidīts, kas skaidrojams ar optimisma pieaugumu pakalpojumu sektorā. Neskatoties uz pieaugošajām bažām par Covid-19 otro vilni, sentiments palielinājās līdz 91.1, no augusta 87.5. Taču reģiona inflācija turpināja savu virzību negatīvajā teritorijā, palielinot spiedienu uz ECB. Anualizēta inflācija 19 eirozonas valstīs samazinājās līdz negatīviem 0.3%, kas ir vairāk nekā 4 gadu zemākais punkts.
Ķīnas rūpnīcu aktivitāte septembrī uzrādīja stabilu izaugsmi. Valsts labi attīstītais rūpniecības sektors pamazām atgriežas apgriezienos, kas tika piedzīvoti pirms pandēmija paralizēja ekonomiku. Arī Ķīnas pakalpojumu sektors piedzīvoja izaugsmi, pieaugot oficiālajam ne-ražošanas PMI.
ASV darba tirgus septembrī izskatījās vājš, vairāk nekā 300 000 amerikāņu pavisam zaudējot savus darbu. Lēnā atkopšanās šajā ekonomikas segmentā ir stipra zīme tam, ka ASV ekonomika, ieejot ceturtajā ceturksnī, ir pārslēgusies zemākā “robā”. Jauni pasūtījumi pēc ASV ražotiem produktiem augustā palielinājās mazāk nekā tika gaidīts, lai gan pašu kompāniju tēriņi aprīkojuma iegādei turpināja pieaugt, rūpnīcu pasūtījumiem palielinoties par 0.7% pēc jūlijā novērotā 6.5% palielinājuma.
Valsts obligācijas turpina neko interesantu nedarīt. Etalona obligāciju ienesīgumi ir iesprūduši ļoti šaurā amplitūdā pie vai netālu no visu laiku zemākajiem līmeņiem. Tirgus šķiet lēns un negribīgs, vēljoprojām gaidot zīmes par nākotnes virzienu. Tas vēl nav sagaidīts, un tā kā ASV prezidenta vēlēšanas ir plānotas pēc mēneša, tad varam spekulēt, ka šis notikums varētu būt gaidītais katalizators.
Runājot par kredītu tirgu, šoreiz labāku rezultātu pārmaiņas pēc uzrādīja Eiropa. Bloomberg Barclays EuroAgg Total Return indekss septembrī pieauga par 1%, kamēr USD korporatīvo obligāciju indekss piedzīvoja mazu kritumu. Augsta ienesīguma obligāciju indeksi piedzīvoja kritumu gan Eiropā, gan ASV, neskatoties uz to, ka riska prēmijas mazliet pakāpās, izmantojot akciju tirgos piedzīvoto “sarkano” mēnesi.
Mēs jau kādu laiku runājam par ASV dolāra vājumu, tāpēc gribētu vēl piebilst dažas lietas saistībā ar Dolāra indeksa (DXY) ilgtermiņa grafiku. Dolārs pēdējos 5 gadus ir pavadījis sānveida kustībā, kuras robežās indekss atrodas arī šobrīd. Divi ticamākie scenāriji, lai gan abi paredz dolāra kāpumu, atšķiras vienā detaļā – vai dolāram ir nepieciešams nokrist, pirms tas kāpj augstāk. Izskatās, ka drošākais variants būtu gaidīt kritienu zem 89 punktu atzīmes un pēc tam kustību atpakaļ virs 90, kas varētu būt signāls garās pozīcijas atvēršanai. Ja indekss nespēs atgūties no 88-89 līmeņa, tad tas varētu liecināt, ka “spēle ir mainījusies”. Savukārt, ja dolārs izaugs līdz 96-97 bez 89 testēšanas, tad pastāv “risks”, ka kustība uz augšu tā arī turpināsies.
Zelts trešo ceturksni pabeidza ar visu laiku augstāko vērtību gan absolūtā vērtībā, gan “sveces beigu” ziņā. Tehniski runājot, tā ir īsta izlaušanās, un ilgtermiņa mērķis 2500 USD par Trojas unci ir kļuvis aktīvs. Jautājums tikai, kā šo mērķi mēs plānojam sasniegt. Pirmais un vieglākais scenārijs ir pa taisno doties augšup no 1900, un sasniegt 2500 (kur vismaz daļa no garajām pozīcijām tiktu aizvērtas). Otrs scenārijs (kas ir reālistiskāks, ņemot vērā šī brīža tirgus stāvokli) norāda uz kritumu līdz 1800, pirms mēs turpinām ralliju. Agresīvāks kritiens līdz 1650 reģionam arī ir iespējams, un šajā scenārijā riska/ieguvuma vērtība būtu ievērojami pievilcīgāka. Kā jau ierasts, īstermiņa notikumi sniegs labāku ieskatu tajā, kurš scenārijs ir ticamākais. Vienā vai otrā veidā, dārgmetāli piedāvā saistošu ieguldījumu iespēju, kuru ir diezgan grūti neizmantot šajā naudas printēšanas laikmetā.
Bez šaubām var teikt, ka tālākās tirgus darbības noteiks konteksts. Piemēram, mēneša vidū tirgus izskatījās diezgan vājš, un S&P 500 spēja notestēt 3200, pēc tam turpinot iesākto. Tagad izskatās, ka tirgus grib testēt 3450-3500 reģionu, pieņemot, ka tas noturēs lokālo 3250 līmeni. Tā kā šis ir tikai pirmais korekcijas vilnis (mūsu bāzes scenārijs paredz zemākus līmeņus), tad tirgus “atlēcieniem” vajadzētu būt biežākiem un stiprākiem. Mēs gribētu S&P 500 redzēt zem 3000 punktu atzīmes, bet ir ļoti ticams, ka indekss sākumā apmeklēs augstākus līmeņus.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?