Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Jūlijs bija bagāts ar notikumiem gan finanšu tirgos, gan ārpus tiem. Kamēr situācija Tuvajos Austrumos turpināja (un turpina) pasliktināties, ASV demokrāti nolēma mainīt savu prezidenta amata kandidātu gaidāmajās vēlēšanās, lai gan pagaidām ir grūti pilnībā novērtēt ieguvumus no Džo Baidena aizstāšanas ar Kamalu Harisu. Dažas aptaujas liecina, ka Demokrātu pozīcijas nostiprinās, savukārt citas norāda uz pozitīvas dinamikas trūkumu. Vienlaikus ASV akciju tirgū notika kapitāla rotācija (grūti pateikt, vai šī tendence būs noturīga), un sākusies arī finanšu pārskatu sezona – līdz šim S&P 500 indeksa uzņēmumi uzrāda labus peļņas rādītājus vienlaikus ar ieņēmumu pieauguma tempu samazināšanos. Netika atstātas novārtā arī centrālās bankas: Federālo rezervju sistēma nemainīja procentu likmes, bet norādīja, ka septembrī tās, iespējams, tiks samazinātas; Japānas Banka paaugstināja likmes no 0-0.1% diapazona līdz 0.25%, tādējādi nostiprinot jenas kursu (un sarūgtinot tirgus dalībniekus); un Anglijas Banka samazināja oficiālo bankas procentu likmi par 25 bāzes punktiem līdz 5.00%.
Kompānijas atskaitās par sniegumiem
S&P 500 indekss noslēdza jūliju ar pieticīgu 1,1% pieaugumu, lai gan mēneša vidū tas pakāpās līdz 5669,67 punktiem, sasniedzot visu laiku augstāko līmeni. Tajā pašā laikā Dow Jones Industrial Average pieauga par 4,3%, bet Russell 2000 pat par 11,0%. Pēdējā izaugsme izraisīja runas par masveida līdzekļu pārplūšanu no dārgā tehnoloģiju sektora (Nasdaq-100 jūlijā zaudēja 1,6%) uz mazo un vidējo uzņēmumu akcijām. Tiek uzskatīts, ka galvenie šīs rotācijas iemesli ir gaidāmā likmju samazināšanas cikla sākšanās un ekonomikas “mīkstā piezemēšanās”. Mēs pagaidām atturēsimies no pirkšanas ieteikumiem – “mīkstās piezemēšanās” scenārijs mums nešķiet acīmredzams.
Finanšu pārskatu sezona pagaidām norit salīdzinoši labi. Šobrīd par saviem rādītājiem ir ziņojuši 75% no S&P 500 uzņēmumiem. 78% uzņēmumu peļņas pieaugums pārsniedza tirgus gaidas un joprojām ir virs 5 gadu (77%) un 10 gadu (74%) vidējā rādītāja. Sliktāka situācija ir ar ieņēmumu rādītājiem – tikai 59% uzņēmumu izdevās pārspēt tirgus gaidas, salīdzinot ar piecu gadu vidējo rādītāju 69% un 10 gadu vidējo rādītāju 64%. Jāatzīmē arī tas, ka šoreiz tirgus stingrāk “soda” uzņēmumus, kuru ziņojumi ir sliktāki par prognozēm.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Avots: Bloomberg un Signet Bank
Gaidot volatilitāti
Lai gan dolārs nedaudz vājinājās attiecībā pret eiro un citām valūtām, Forex tirgus joprojām bija samērā pasīvs – eiro valūtu pāru volatilitāte, ņemot vērā daudzus rādītājus, bija ārkārtīgi zema. Šādiem periodiem parasti seko svārstīguma kāpumi un (galu galā) spēcīgas kustības kādā no virzieniem. Mēs joprojām izmantojam bieži pieminēto EUR/USD 1,06-1,10 diapazonu īstermiņa tirdzniecībai, meklējot virziena norādes un paturot prātā, ka EUR/USD 1,04 apgabals tirgus dalībniekiem ir svarīgs gan peļņas, gan zaudējumu fiksēšanas ziņā. Tāpat jebkura kustība virs EUR/USD 1,10 līmeņa mums būtu sarkans signāls.
Jūlijs bija labvēlīgs zelta cenām, taču augusta sākumā tās nedaudz pavirzījās uz leju, tomēr signalizējot, ka augšupejošs trends metālā joprojām saglabājas, un mēs esam noteikuši nākamo XAU/USD mērķi 2600 līmenī. Sudraba uzvedība bija volatilitātes pilna un diezgan neapmierinoša, metālam tirgojoties $28-$31 cenu robežās. Tā kā investori gaida procentu likmju samazinājumu, tas varētu arī nedaudz samazināt zelta un citu dārgmetālu relatīvās turēšanas izmaksas. Kā vienmēr, strādājot ar dārgmetāliem (un izejvielu tirgu kā tādu), mēs iesakām stingri ievērot riska pārvaldību un būt gataviem 10-20% cenu svārstībām.
Šķiet, ka dabasgāzei ir izveidojies cenu diapazons starp “lēti” un “ļoti lēti”, un mēs paturam savas pozīcijas šajā izejvielā. Jēlnafta tirgojās USD/bbl 78-82 cenu diapazonā, un jau daudzus mēnešus ir kā neatrisināma mīkla, tirgum joprojām šauboties par nākamo virzienu. Arī šeit mēs sagaidām volatilitātes kāpumu un vērojam, kā cenas reaģēs uz “Venecuēlas situāciju” un citu politisko drāmu attīstību.
Etalona 10-gadu obligācijas
Ražošana joprojām ir vāja, bet pakalpojumi palīdz
Jūlijā Eirozonas apstrādes rūpniecība piedzīvoja vēl vienu lejupslīdi. Divu lielāko valūtas bloka valstu – Francijas un Vācijas – ražošanas indeksu vērtības samazinājās līdz attiecīgi sešu un trīs mēnešu minimumam. Vienīgās divas aptaujā iekļautās valstis, kuru ražošanas PMI pieauga, bija Itālija un Īrija. Tomēr sezonāli izlīdzinātais HCOB saliktais PMI indekss joprojām bija ekspansijas teritorijā, lai gan samazinājās no jūnija 50,9 punktiem līdz 50.2, bet HCOB pakalpojumu PMI indekss – no 52,8 līdz 51,9 punktiem. Bloka ražošanas izmaksu inflācijas tendence paātrinājās. Gan ražotāji, gan pakalpojumu sniedzēji pieredzēja straujāku darbības izmaksu kāpumu, lai gan pēdējie joprojām saskarās ar lielāko spiedienu. Saskaņā ar Eurostat datiem gada inflācija jūlijā sastādīja 2,6%, kas ir nedaudz augstāk par jūnijā 2,5%.
Saskaņā ar ISM datiem ASV ražošanas PMI jūlijā samazinājās par 1,7 punktiem līdz 46,8. Sešās apstrādes rūpniecības nozarēs reģistrēts jauno pasūtījumu pieaugums, bet astoņās – samazinājums. No 18 nozarēm tikai divas ziņoja par nodarbinātības pieaugumu jūlijā. No otras puses, pakalpojumu PMI 47. reizi 50 mēnešu laikā liecināja par ievērojamu sektora paplašināšanos, sasniedzot 51,4 punktus.
Uzņēmējdarbības aktivitātes indekss palielinājās par 4,9 punktiem līdz 54,5. Vienpadsmit nozares norādīja uz komercdarbības aktivitātes pieaugumu, bet tikai trīs ziņoja par palēnināšanos. Saskaņā ar Darba statistikas biroja datiem bezdarba līmenis ASV jūlijā bija 4,3%, kas bija negatīvs pārsteigums. Vēl sliktāk, nodarbinātības izmaiņas (neskaitot lauksaimniecību) bija vājas un sasniedza vien 114 tūkstošus jaunu darbavietu, kas bija daudz sliktāk, nekā gaidīts (176 tūkstoši), turklāt jūnija rādītāji tika pārskatīti no 206 tūkstošiem līdz 179 tūkstošiem.
Saskaņā ar Nacionālā statistikas biroja publicētajiem datiem jūlijā oficiālais Ķīnas ražošanas sektora iepirkumu vadītāju indekss nedaudz samazinājās no 49,5 līdz 49,4 punktiem. Arī ar ražošanu nesaistīto uzņēmumu PMI pakrita no 50,5 līdz 50,2 punktiem. Reālā IKP rādītāji (4,7% pieaugums) par otro ceturksni (salīdzinājumā ar to pašu ceturksni 2023. gadā) bija neiepriecinoši un arī zemāki par 1. ceturkšņa rādītājiem (5,3%).
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Tirgus ir gatavs drīzam procentu likmes samazinājumam
Saskaņā ar Investment Company Institute datiem jūlijā no akciju fondiem aizplūda līdzekļi 59,5 miljardu ASV dolāru apmērā. Raksta sagatavošanas brīdī S&P 500 indekss uzrāda būtisku kritumu (-9.6% no maksimālajām vērtībām), kas jūtami paātrinājās augusta sākumā. Mēs joprojām uzskatām, ka kritums īstermiņā varētu sasniegt 4950 zonu, un, ja šie līmeņi tiks pārkāpti, mēs varētu redzēt lāču uzbrukumu 4700 zonai (protams, šobrīd par to runāt ir pāragri).
ASV valsts kases vērtspapīru ienesīguma kritumu jūlijā noteica akciju tirgus un ekonomisko datu radītais spiediens. Kā gaidīts, Federālā atklātā tirgus komiteja savā pēdējā vasaras sanāksmē procentu likmi nemainīja, bet deva signālu, ka septembrī tā tiks samazināta. Nākotnes līgumu tirgus sagaida, ka līdz gada beigām procentu likme būs 4,25% līmenī, bet līdz 2025. gada oktobrim tā samazināsies līdz 3.00%. Šis novērtējums kopumā atbilst mūsu viedoklim par notiekošo, un mēs joprojām iesakām palielināt pozīcijas garā termiņa etalona vērtspapīros. Spriedze Tuvajos Austrumos (un ne tikai) varētu padarīt “bēgšanu” uz zema riska aktīviem vēl pievilcīgāku, un mēs nebūsim pārsteigti, ja mūsu mērķa līmeņi ilgtermiņa valdības parāda vērtspapīru ienesīgumā tiktu sasniegti tuvāko 2-3 mēnešu laikā.
Zelta cena, USD/oz
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?