Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Jūliju diez vai var nosaukt par pārsteigumu un atklāsmju mēnesi. Paredzami, Fed un ECB paaugstināja procentu likmes par 25 bāzes punktiem un sev raksturīgā manierē paziņoja, ka turpinās cieši sekot līdzi ekonomikas datiem, pieņemot lēmumus nākotnē. Tirgus kārtējo reizi (tāpat kā maijā) šo retoriku interpretēja kā zīmi, ka drīz tiks sasniegti šī cikla maksimālie likmju līmeņi. Jāatzīmē, ka saskaņā ar Teilora likumu, kas parasti ir viens no centrālo banku monetārās politikas etaloniem, diskonta likmēm vajadzētu būt 8,55% ASV, 11,60% Eiropā, 13,85% Apvienotajā Karalistē un 5,95% Japānā.
Tirgum nepatīk etalona obligāciju uzvedība
ASV valsts parāda tirgus uzvedība kopumā atbilda mūsu prognozēm. Starpība starp 10- un 2-gadīgām obligācijām sāka samazināties: 10-gadīgo vērtspapīru ienesīgums pieauga par 12 bāzes punktiem līdz 3.95%, bet 2-gadīgo obligāciju ienesīgums nemainījās (4.9%). Šāda ienesīguma līknes dinamika ne visai iekļaujas tirgus cerībās, kas labprātāk redzētu īso vērtspapīru ienesīguma samazināšanos (kas parasti ir labvēlīgi akciju tirgum), tādēļ, ja reālā situācija būs pretrunā ar to, ko sagaida tirgus dalībnieki, tas, visticamāk, negatīvi ietekmēs tirgu kopumā.
Eiropas un ASV akciju tirgi
ASV akciju indeksi sasniedz galvenos pretestības līmeņus
Rallijs akciju tirgos turpinājās arī jūlijā. S&P 500 ir pietuvojies 4600-4650 līmenim, kuru mēs minējām pagājušajā mēnesī. Iespējams, tirgus kāpums varētu arī turpināties tuvākajos mēnešos, tomēr uzskatām, ka uzņēmumu peļņas samazināšanās faktors, kā arī ilgtermiņa likmju izaugsmes risks, var negatīvi ietekmēt indeksa turpmāko dinamiku. Pagaidām neiesakām ieņemt īsās pozīcijas indeksā, taču uzskatām par lietderīgu sākt fiksēt peļņu.
Mazās un vidējas kapitalizācijas uzņēmumu indeksa Russell 2000 dinamika izskatās nedaudz savādāka: šķiet, ka indekss ir sasniedzis ļoti svarīgu pretestības līmeni pie 2000 punktu atzīmes, un pastāv liela varbūtība, ka mēs redzēsim tā kritumu tuvākajā nākotnē līdz izveidotā cenu koridora zemākiem līmeņiem pie 1700 punktu atzīmes. Mēs joprojām uzskatām, ka šis akciju tirgus segments ir vājākais un riskantākais investīcijām pastāvīgi augsto likmju un pakāpenisku likviditātes ierobežojumu kontekstā (Fed bilance turpina sistemātiski samazināties).
Zelta cena, USD/oz
Nafta aug, dārgmetāli nepārliecina
Forex un dārgmetālu tirgos jūlijs pagāja bez kādiem interesantiem notikumiem. EUR/USD pāris paguva pakāpties virs 1,1200 atzīmes, tikai lai mēneša beigās nokristu zem 1,1000. Zelts atkal nespēja pārvarēt 2000 dolāru par Trojas unci pretestības zonu, kārtējo reizi nonākot zem pārdošanas spiediena. Sudrabs arī nevarēja palielīties ar kādu ievērojamu progresu, un tagad XAG/USD 22,50 apgabals atkal var kļūt par lāču mērķi.
Nafta atkaļ kļuva interesanta investoriem, cenām pakāpjoties par 14% mēneša laikā. Dabasgāze joprojām izskatās “vāja”, taču “riski” noteikti ir vērsti uz augšu. Mēs paliekam pie sava viedokļa – ir vērts saglabāt dažas garās pozīcijas enerģētikas tirgū, ieejot rudenī un ziemā.
Etalona 10-gadu obligācijas
ASV darba tirgus liecina par vājumu
Ķīnas tiešie ekonomiskie zaudējumi no dabas katastrofām jūlijā pieauga līdz USD 5,74 miljardiem divu spēcīgu taifūnu radīto postu dēļ, kas, protams, slikti ietekmē ceturkšņa izaugsmes tempus. Ķīnas ražošanas aktivitāte saruka – Caixin ražošanas iepirkumu vadītāju indekss samazinājies līdz 49,2 punktiem, salīdzinot ar 50,5 jūnijā. Šis lasījums bija līdzīgs valdības aptaujas rezultātiem, kurā galvenā uzmanība pievērsta lielākiem valsts uzņēmumiem. No otras puses, Ķīnas pakalpojumu sektoram izdevās nedaudz pieaugt, pateicoties patērētāju tēriņu noturībai – Caixin pakalpojumu PMI jūlijā sasniedza 54,1 punktu.
Eirozonas ražošanas aktivitāte jūlijā saruka, samazinoties arī pieprasījumam – HCOB galīgais ražošanas PMI nokrita līdz 42,7 punktiem salīdzinājumā ar 43,4 jūnijā (zemākais rādītājs kopš 2020. gada maija). Pieprasījums strauji krita, lai gan tika novērota izejvielu izmaksu samazināšanās. Turklāt bloka dominējošā pakalpojumu nozare uzrādīja kritumu, galveno pakalpojumu indeksam samazinoties par 1,1 punktu līdz 50,9 punktiem jūlijā. Inflācijas ātrums Eirozonā turpināja samazināties, kas var remdēt Eiropas centrālās bankas apetīti nosakot monetāro politiku tuvākajā nākotnē.
Jūlijā ASV pakalpojumu sektora izaugsme palēninājās, uzņēmumiem saskaroties ar augstākām izejvielu cenām – Piegādes vadības institūta ne-ražošanas PMI samazinājās līdz 52,7 punktiem salīdzinājumā ar 53,9 jūnijā. ASV ražošana, šķiet, stagnē, stabilizējoties zemākos ražošanas PMI līmeņos, indeksam uzrādot 46,4 punktu vērtību. Līdz ar to jūlijs bija devītais mēnesis pēc kārtas, kad ražošanas PMI palika zem 50 punktu atzīmes (izaugsmes un samazināšanās robežpunkts), savukārt nodarbinātība rūpnīcās samazinājās līdz trīs gadu zemākajam līmenim, liecinot par atlaišanas tempu paātrināšanos. Kopumā jūlijā ASV ekonomika radīja mazāk darba vietu, nekā bija gaidīts.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Uzņēmumu rentabilitāte turpina – ne tik spoži, kā izskatās
Uz šo brīdi 51% no S&P 500 indeksa uzņēmumu ir ziņojuši par saviem ceturkšņa rezultātiem. Peļņa uz vienu akciju bija labāka par analītiķu prognozēm 80% uzņēmumu, kas ir virs vidēja radītāja 77% pēdējos 5 gados un 73% pēdējo 10 gadu laikā. Tomēr vidēji uzņēmumi pārspēja analītiķu prognozes par 5,9%, kas ir zemāk par vidējo rādītāju 8,4% pēdējo 5 gadu laikā (6,4% pēdējo 10 gadu laikā). Apvienojot ziņotos rezultātus ar prognozētajiem, kritums peļņā uz vienu akciju otrajā ceturksnī ir 7,3%. Tas ir lielākais kritums kopš 2020. gada otrā ceturkšņa (samazinājums par 31,6%). Tāpat ir vērts atzīmēt, ka šis ir jau trešais ceturksnis pēc kārtas, kad indeksā iekļautie uzņēmumi ziņo par rentabilitātes samazināšanos.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?