Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Centrālās bankas pēdējā pavasara mēnesī nespēja pārsteigt tirgus dalībniekus, un šobrīd investoru galvenā interese ir par to, cik reizes (un par cik punktiem) ECB paaugstinās likmes pirms apstāties, un vai jūnijā FRS izlems paņemt pauzi savā agresīvā politikā? Kas attiecas uz ASV parāda griestiem un iespējamo tehnisko defoltu, tad īsti neviens šo jautājumu neuztvēra nopietni. Tagad, kad problēma “ir atrisināta”, obligāciju tirgus atgriezās savā konsolidācijas fāzē, meklējot iemeslus nākamajam solim vienā no virzieniem.
Parādu griesti – fantoma draudi
Tikmēr S&P 500 indeksam beidzot izdevās pārvarēt 4150-4170 pretestības līmeni. Īslaicīgā spriedze, ko tirgus piedzīvoja sakarā ar nenoteiktību par valsts parāda griestu palielināšanu, vairs nerada bažas. Galu galā griesti tiks pilnībā noņemti līdz 2025. gada 1. janvārim, Demokrātiem vienojoties turpmāko 10 gadu laikā samazināt budžeta deficītu par 1,5 triljoniem dolāru. Teorētiski papildu aizņemšanās var ātri neitralizēt jebkuru krīzi, kas var apdraudēt ASV tirgu un ekonomiku šajā priekšvēlēšanu gadā, jo visi ierobežojumi tagad ir atcelti. Ja nav būtisku redzamu pārsteigumu, jārēķinās ar lēnu akciju indeksu augšupeju, taču nevajadzētu aizmirst par spiedienu no augstākām likmēm, jo šim faktoram drīzāk būs ierobežojoša ietekme uz tirgus dinamiku.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Inflācija joprojām sagādā problēmas
Tikmēr inflācijas tempi Amerikas Savienotajās Valstīs samazinās, taču pārāk lēni, lai tas patiktu Federālai rezervju sistēmai. Darba tirgus joprojām ir “karsts”, un tas rada spiedienu uz algām un palielina izmaksas, un galu galā neveicina ilgtspējīgu inflācijas samazināšanos. Ja pirms gada Fed runāja par inflācijas mērķa līmeni 2% līmenī, tad tagad arvien skaļāk izskan viedoklis, ka inflācija ilgāku laiku saglabāsies pie 3%. Turklāt Fed vairākkārt ir teicis, ka vēlas panākt situāciju, kad reālais valsts parādzīmju ienesīgums būs tuvs vismaz 100 bāzes punktiem (t.i., aptuveni 4% gadā), tāpēc ienesīguma samazināšanās tuvākajā laikā no šāda viedokļa izskatītos dīvaini. Atkal jāatgādina, ka mēs joprojām uzskatām, ka FRS šajā ciklā ir sasniegusi galīgo likmju līmeni (vai ir ļoti tuvu tam), bet tajā pašā laikā tirgus ir pārāk pārliecināts par turpmāku agresīvu likmju samazināšanu. Tāpēc papīri ar gariem dzēšanas termiņiem joprojām rada paaugstinātu risku, un investoriem drošāk ir koncentrēties uz termiņiem, kas nepārsniedz 4-5 gadus.
Zelta cena, USD/oz
Dolārs aug; dārgmetāli un nafta sper soli atpakaļ
EUR/USD pāris beidzot sāka uzrādīt zināmu vājumu, un mēs ieraudzījām lielu pārdošanas spiedienu 1,1000 reģionā pēc nedēļu ilgas cīņas, kas noveda mūs līdz 1,0670 atzīmei. Nākamais svarīgais līmenis ir 1,0500, ko mēs sagaidām, ka buļļi noturēs un radīs vismaz kādu atlēcienu nākamajās nedēļās. Tirdzniecības nolūkos mēs esam neitrāli pašreizējos EUR/USD līmeņos, vēloties atkārtoti pārdot pāri tuvāk 1,0900 atzīmei, uzskatot jebkuru kustību virs 1,1100 kā zināmu trauksmes signālu.
Dārgmetāli mazliet nolaida tvaiku pēc nesenā kāpuma. Pat ASV valsts parāda saistību nepildīšanas “risks” nevarēja pieliet eļļu ugunij. Mēs jau iepriekš minējām, ka “trīskāršās virsotnes” zelta grafikos darbojas kā brīdinājums, un ka XAU/USD 2100 līmenis var izrādīties pārāk spēcīgs, lai to viegli pārvarētu, un saglabāt daļu pulvera sausu, pirms augšupejošā tendence savāc vairāk enerģijas, ir laba ideja.
Arī sudrabs “respektēja” XAG/USD 26,50 līmeni un noslīdēja nedaudz zem 23 dolāriem par Trojas unci, ko uzskatām par potenciāli zemāko cenu šai korekcijai. Mēs turpinām vērot XAG/USD 22,30-22,70 zonu kā galveno atbalsta un potenciālo “pirkšanas” zonu (visi iepriekš minētie brīdinājumi joprojām ir spēkā).
Naftas cenu vājums arī mums kļuva par nepatīkamu brīdinājumu. Mēs jau minējām, ka “stop” rīkojumi var nostrādāt tuvu 70 USD/bbl atbalsta zonai, kas mūs novedīs līdz nākamajiem atbalsta līmeņiem pie 63 USD/bbl, tāpēc tagad vērosim, kā situācija attīstīsies tuvākajā laikā. Dabasgāze joprojām ir vāja un mūsu acīs izskatās ļoti “lēta”. Ja tās cena saglabāsies tuvu pašreizējam līmeņiem, pat sākoties pirkumiem nākamajai apkures sezonai, tad tās būtu labas ziņas patērētājiem un sliktas ziņas inflācijai (un galu galā arī procentu likmēm).
Etalona 10-gadu obligācijas
Pasaules ekonomika kļūst vājāka
Ķīnas ražošanas sektors turpina palēnināties, oficiālajam PMI samazinoties ceturto mēnesi pēc kārtas. Izskatās, ka globālais pieprasījums šobrīd ir pārāk zems, lai sniegtu būtisku palīdzību ražošanas nozarei. Otro mēnesi pēc kārtas pakalpojumi parādīja vājumu, ar ražošanu nesaistītajam PMI esot zemākam nekā pagājušajā mēnesī un zemākam nekā gaidīts, sasniedzot 54,5 punktus.
ASV ražošana saruka, ražošanas PMI datiem iznākot vājākiem, nekā gaidīts, indeksam maijā sasniedzot 46,9 punktus, salīdzinot ar 47,1 punktiem aprīlī. ASV patērētāju noskaņojums arī pasliktinājās – Mičiganas Universitātes ikmēneša patērētāju noskaņojuma indekss maijā samazinājās par 4,3 punktiem līdz 59,2. Visbeidzot, ASV darba tirgus sāka izrādīt nestabilitāti, bezdarba līmenim pieaugot līdz 3,7%, kas liecina, ka stingra monetārā politika sāk ietekmēt darbaspēku.
Arī Eirozonas rūpnīcu darbība turpina samazināties – S&P Global galīgā ražošanas PMI maijā samazinājās līdz 44,8 punktiem no 45,8 punktiem aprīlī. Stingras monetārās politikas un augstās inflācijas dēļ patērētājs turpina ciest. Eirozonas saliktais PMI bija zemāks, nekā gaidīts ar 53,3 punktiem, tika novērots vājums gan ražošanas, gan pakalpojumu jomā. Ekonomiskais noskaņojums būtiski krities – no pagājušā mēneša 99 punktiem līdz 96,5.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Paļaujoties uz pasaules gigantiem
Teiciens “pārdod maijā un ej prom” šogad ir nostrādājis tikai daļēji. Amerikā Nasdaq 100 palielinājās par 7,6%, bet S&P 500 mēnesi noslēdza ar 0,25% pieaugumu. Tomēr jāsaka, ka Nasdaq 100 indeksa straujo pieaugumu noteica tikai 5 uzņēmumu akciju cenu kāpums: Nvidia (+36,3% maijā), Microsoft (+7,11%), Amazon (+14,35%), Tesla (+24,11%) un Alphabet (+14%). Kopumā tie indeksam nodrošināja 736,25 punktu pieaugumu, t.i. 73%. Ja šim sarakstam pievienojam Apple akcijas (+4,61%), izrādīsies, ka 80,6% no kopējās izaugsmes maijā nodrošināja 6 tehnoloģiju giganti. Visa tirgus atkarība no šo milžu akciju dinamikas, kas, starp citu, S&P 500 indeksā veido 25 %, kļūst ārkārtēja un nedaudz biedējoša.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?