Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Maijā finanšu tirgū vadīja bažas par inflāciju, pieaugošās ražošanas izmaksām un saspringto darba tirgu. Tomēr pēc Federālās atklātās tirgus komitejas aprīļa sanāksmes publicēšanas ASV akcijas reaģēja pozitīvi un sasniedza jaunus visu laiku augstākos līmeņus, neskatoties uz īsu korekciju maija vidū. Fed viceprezidents Ričards Klarida sagaida, ka tuvākajā nākotnē pasaules ekonomika saglabās savu pozitīvu virzienu pat ar lēnu ekonomikas atlabšanu epidēmijas trešā viļņa un lēnas iedzīvotāju vakcinācijas dēļ. ECB publicēja pārskatu par eirozonas ekonomikas finanšu stabilitāti. Šajos paziņojumos Centrālā banka demonstrē optimistisku priekšstatu par finanšu un ekonomiskajiem apstākļiem tirgos.
Maijā ražošanas aktivitāte pieauga trijās lielākajās ekonomikās, kurām mēs sekojam līdz. Eirozonas IHS Markit Manufacturing PMI indekss pieauga līdz 63,1 punktam, kas vēl vairāk norāda, ka bloka ekonomika beidzot sāk atgūsties. ASV ISM Manufacturing PMI pieauga līdz 61.2, pateicoties pieaugošajiem pasūtījumiem. Nepabeigtie ražojumi arī ir pieauguši izejvielu un darbaspēka trūkuma dēļ. Arī maijā ražošanas aktivitāte Ķīnā palielinājās un, pateicoties spēcīgākam iekšējam pieprasījumam un eksportam, sasniedza visaugstāko izaugsmi šogad – Caixin / Markit ražošanas iepirkumu vadītāju indekss pakāpās līdz augstākajam līmenim kopš decembra.
Eiropas Komisijas ekonomiskā noskaņojuma indekss maijā pieauga līdz 114,5 punktiem, kas ir augstākais līmenis kopš 2018. gada janvāra. Vēl viena ekonomikas atveseļošanās pazīme (kaut arī nedaudz satraucoša) bija inflācijas līmenis Eirozonā, kas maijā pieauga līdz 2% no aprīļa 1,6%. Inflāciju noteica augstākas enerģijas izmaksas, savukārt pamatinflācija saglabājās diezgan stabila – 0,9%. Pieaugot inflācijai ASV, patērētāju noskaņojums pasliktinājās, Mičiganas Universitātes Patērētāju noskaņojuma indeksam samazinoties līdz 82,9 no 88,3 aprīlī. Ķīnā ražotāji daļu cenu spiediena ir novirzījuši uz patērētājiem, un maksājumi par eksportētajām precēm pēdējo trīs gadu laikā ir auguši visstraujāk. No otras puses, pakalpojumu PMI maijā samazinājās līdz 55,1 punktam, salīdzinot ar aprīļa 56,3, jo ražošanas izmaksas nozarē pieauga.
Mēneša sākumā S&P 500 pievienoja vēl 1,56% tās vērtībai. Likās, ka tirgi atzinīgi vērtē notiekošās vakcinācijas kampaņas gaitu. Vairāk nekā 50% ASV iedzīvotāju un vairāk nekā 39% Eiropas Savienības iedzīvotāju ir saņēmuši vismaz vienu vakcīnas devu. Turklāt jauno Covid-19 gadījumu skaits (uz miljonu) samazinājās par 69,8% ASV un par 62,7% Eiropā. Turklāt lielākā daļa ASV štatu ir atcēluši masku prasības vakcinētiem cilvēkiem. Eiropā sabiedrībā maksas joprojām ir obligātas.
Pastiprinoties diskusijām par inflāciju un negaidītu PCI indeksa pieaugumu par 0,8% mēneša otrajā dekādē pasaules tirgos notika neliela korekcija: gan S&P 500, gan Eiropas Stoxx 600 zaudēja aptuveni 2% . Neskatoties uz inflācijas pieaugumu, mēneša beigās pasaules akciju tirgi spēja atgūties. S&P 500 no 4063 punktiem pakāpās līdz 4229 (+ 4,11%), savukārt Stoxx 600 no 437 pakāpās virs 452 punktiem (+ 3,34%).
Inflācija, obligāciju ienesīgumu pieaugums, kriptovalūtu sabrukums – acīmredzami nekas nevar izstumt dolāru no tā šaurā tirdzniecības diapazona. 1,2250 līmenis, par kuru runājām pagājušajā mēnesī, tika testēts, bet netika pieveikts. Ja mēs tomēr virzāmies virs 1,2250 līmeņa, mūsu nākamais lielākais šķērslis pieaugumam būs 1.2350, pirms mēs varam apsvērt iespēju lauzt 1.2500 punktu pretestību. Parasti, kad mēs redzam šādu tirdzniecības vidi, mums nav velmes “izvelēties puses”, tāpēc mēs gaidām skaidrākus signālus no EUR / USD pāra.
Maijā dārgmetāli turpināja pieaugt. Kā mēs minējām savos pēdējos komentāros, sudrabs pašreizējā mēģinājumā, iespējams, nepārkāps 30 USD par unci atzīmi, bet, atkal, mūsu uztverē tas ir tikai laika jautājums, pirms dārgmetāli pievērš ikviena uzmanību. Līdzīga situācija ir zeltā – mēs gaidām XAU / USD 2000 atzīmes iekarošanu, savukārt 2200, visticamāk, darbosies kā spēcīgs pretestības līmenis.
Daudziem runas par inflāciju joprojām ir tikai runas. Bailēm no reālās inflācijas jāatspoguļojas gan procentu likmēs, gan obligāciju ienesīgumos, vai ne? Varš, koksne un daudzas citas preces ir visu laiku augstākajā līmenī, taču obligāciju tirgus par to nav izrādījis pārāk lielas bažas. Valsts obligāciju ienesīgums maijā praktiski nemainījās, un augsto ienesīgumu segments attīstīto valstu tirgos parādīja to pašu vienaldzību. Faktiski Vācijas Bundu 10 gadu grafiks skaidri parāda augšupejošu trendu, un cenas pašlaik ir tā atbalsta līmenī, kas norāda uz “pirkšanas” iespēju – signālu, kuram tirgus ir “ticējis” kopš 2011. gada. Tāpēc nākamajās nedēļās mēs vēlamies saņemt skaidru atbildi no obligāciju tirgus dalībniekiem par viņu attieksmi pret inflāciju – vai viņi nolems ignorēt tās signālus un “pirkt” pašreizējos cenu līmeņus, vai arī valdības obligācijas ieraudzīs pārdošanu, padarot kopējo tirgus bildi interesantāku.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?