Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Marts bija diezgan nervozs mēnesis investoriem, kaut gan attīstīto valstu akciju tirgi turpināja februāra beigās iesākto kāpumu, ignorējot visu mediju un sociālo tīklu negatīvo fonu, militārās darbības, sankcijas un pretsankcijas. S&P 500 indeksam izdevās izturēt lāču spiedienu un pakāpties par gandrīz 500 punktiem, skaitot no marta zemāka punkta līdz augstākām. Sliktāk klājās attīstības valstu akciju indeksiem, kur ar labiem rezultātiem Latīņamerikā un Indijā nepietika, lai kompensēt zaudējumus Āzijā.
Pēc FactSet datiem, 95 kompānijas, kas ietilpst S&P 500 indeksā, paziņoja par savām peļņas rādītāju prognozēm par 2022. gada pirmo ceturksni, un 70% gadījumos kompānijas tās pazemināja. Līdzīga situācija bija vērojama 2019. gada pēdējā ceturksnī. Pie tam, jau trešo ceturksni pēc kārtas kompāniju skaits, kas ziņo par peļņas rādītāju pasliktināšanos, turpina pieaugt. Arī pēc tirgus dalībnieku uzvedības izskatās, ka tirgum tagad nav pārliecības un arī spēka, lai virzītos uz jauniem maksimumiem. Scenārijs, kad mēs dažus mēnešus uzkavēsimies pie tagadējiem tirgus līmeņiem ir ļoti reāls.
Līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un smagām sankcijām problēmas ar piegādes ķēdēm pieauga, ietekmējot pieprasījumu un patērētāju noskaņojumu. Globāls ražošanas indekss S&P Global manufacturing PMI martā samazinājās līdz 14 mēnešu zemākajam līmenim – 56,5, salīdzinot ar februāra rādījumu 58,2. Pieprasījumu negatīvi ietekmēja izejvielu izmaksu kāpums, jo cenas pieauga straujākajā tempā pēdējo gadu desmitu laikā. Inflācija Eirozonā turpināja pieaugt un martā sasniedza vēl vienu rekordaugstu līmeni – 7,5%. Līdz ar to Eirozonas ekonomiskais noskaņojums pasliktinājās, indeksam martā sasniedzot -18,7 punktus salīdzinājumā ar -8,8 februārī. Turklāt investoru morāle nokrita līdz zemākajam līmenim gandrīz divu gadu laikā, Sentix indeksam samazinoties līdz atzīmei -18,0 aprīlī no -7,0 februārī.
ASV bezdarba līmenis samazinājās līdz jaunam divu gadu zemākajam līmenim – 3,6%, algām pieaugot. Kopējā nodarbinātība tagad ir par 1,6 miljoniem darbavietu zemāka par pirmspandēmijas līmeni. Saskaņā ar ADP Nacionālo nodarbinātības ziņojumu martā privātpersonu algu saraksts palielinājās par 455 000 darbavietām saistībā ar Covid-19 ierobežojumu atcelšanu visā valstī. Pateicoties veselīgam darba tirgum, Konferenču padomes patērētāju uzticības indekss martā palielinājās līdz 107,2 punktiem, salīdzinot ar 105,7 februārī.
Ķīnas rūpnīcu aktivitāte martā samazinājās straujākajos tempos pēdējo divu gadu laikā, un tas skaidrojams ar lokālo Covid-19 uzliesmojumu un militāro konfliktu Ukrainā. Caixin/Markit Manufacturing PMI martā samazinājās līdz 48,1 punktam, salīdzinot ar 50,4 februārī, un Nacionālā statistikas biroja dati arī liecināja par ražošanas samazināšanos. Turklāt arī neražošanas PMI martā samazinājās līdz 48,4 punktiem, salīdzinot ar 51,6 punktiem februārī.
Pēc februāra šoka forex tirgus cenšas pieskaņoties jaunai realitātei. EUR/USD pārbaudīja 1,0850 atzīmi, bet kopš tā laika, plaši skatoties, pāris turējās relatīvi stabili. Eirozona atrodas diezgan tuvu militārām darbībām, taču tirgus joprojām uz situāciju raugās ar lielu optimisma devu. Pagājušajā mēnesī mēs minējām, ka 1,06 bija nopietns atbalsta punkts pārim, un kopš tā laika nekas nav mainījies; ja šis līmenis nenoturēsies, pastāv nopietns risks eiro tālākam kritumam. No otras puses, svarīga izskatās 1,1250 zona un pēc tam 1,15-1,16 apgabals.
Mēs tomēr sagaidījām vajadzīgo zelta reakciju uz paaugstināto stresu tirgos – metāls pieauga par 15% no februāra zemākajiem līmeņiem. Jā, tas nespēja “uzlauzt” XAU/USD 2070 līmeni, bet kopaina izskatās konstruktīvi. Metāls tagad “atpūšas” virs atzīmes 1900 dolāri par Trojas unci, mēģinot uzkrāt enerģiju jaunam lēcienam uz augšu. Ja zelts spēs noturēt pašreizējos līmeņus un pārvarēt XAU/USD 2070-80 pretestības zonu, mēs varēsim atkal runāt par ilgtermiņa mērķiem 2500 dolāri par Trojas unci.
Valstu parāda ienesīgumi ir palielinājušies visā pasaulē, un dažas centrālās bankas, piemēram, Japānas Banka, sāk celt trauksmi. Skatoties uz divu gadu ASV valsts kases ienesīguma grafiku, mēs tagad esam pie lāču trenda līnijas, kas dekādēm spēja izturēt spiedienu un turēt ienesīgumu “grožos”. Varbūtība ir liela, ka mēs ieraudzīsim spēcīgu pretestību 2,40-2,50% līmenī un pat atkāpšanos līdz 1,80-2,00% zonai, taču “liela bilde” mūs brīdina, ka ienesīgumi vēlas augt līdz 3,00% un augstāk. Kopēja ASV parāda ienesīguma līkne ir plakana un ir tuvu tam, kad ienesīgums “īsajā galā” būs augstāks par ienesīgumu “garajā galā”, kas parasti ir slikta ziņa akciju tirgum.
Nafta un benzīns ir jutīga tēma. Mūsu cerība uz ātru militārā konflikta atrisinājumu bija pārāk naiva. Jā, var apgalvot, ka naftas cenas strauji pieauga un tikpat strauji nokrita, kas daļēji atbilst tam, ko mēs rakstījām februārī un martā. Tomēr pašreizējais tirgus konteksts norāda uz to, ka jebkuru cenu kritumu tuvu 85-90 līmenim jāuzskata par lielisku pirkšanas iespēju, un mērķi 150-160 dolāri par barelu ir pilnīgi reāli.
Valdošā negatīvisma un pesimisma laikā mēs izvietojām gandrīz visus “krājumus”, kas veidojās pēc peļņas fiksēšanas gada beigām. Plānojam ieguldīt atlikušo nelielu skaidras naudas daļu pēc tirgus konsolidācijas. Vēlreiz brīdinām, korekciju pavadīs kārtējais negatīvisma vilnis un skaļas prognozes par lāču tirgus sākšanos. Mēs pieļaujam, ka korekcija var izrādīties diezgan dziļa (6-8%), taču nedomājam, ka nokritīsim zem februāra minimumiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?