Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Akciju tirgus turpināja ziemas korekciju, lai gan, ņemot vērā militāro konfliktu Ukrainā un tā ekonomisko ietekmi, zaudējumus var uzskatīt par mēreniem. S&P 500 indekss zaudēja nedaudz vairāk par 3 procentpunktiem, bet Europe Stoxx 600 samazinājās par 3,4 procentiem. Sliktāk klājās Vācijas DAX (-6,5%) un Francijas CAC 40 (-4,4%), savukārt Krievijas tirgus, var teikt, “pameta čatu”. Naftas un gāzes cenas turpināja savu iespaidīgo kāpumu, arī dārgmetāliem uzrādot labu dinamiku. Etalona ienesīgums februāra sākumā pieauga, taču mēneša beigās atdeva lielu daļu no tā, kas bija iegūts.
Apgalvojumi, ka finanšu tirgi ir šokēti un apmulsuši, ir drīzāk pārspīlēti, nevis patiesi; lielākoties tirgus reakcija līdz šim bija situācijai atbilstoša, nevis paniska. Lielākā daļa no instrumentiem adekvāti reaģēja uz situāciju, īpaši tie, kuriem bija jākrīt. Būtībā mums ir lokāls (šobrīd) militārais konflikts: Krievijas agresija pret Ukrainu, kuras rezultātā tika noteiktas sankcijas pret Krievijas finanšu un korporatīvo sektoru. Jau tagad ir skaidrs, ka galveno triecienu uzņems Krievijas galvenie tirdzniecības partneri: Nīderlande, Vācija, Turcija, Anglija, Itālija, Polija, Francija. Kas attiecas uz Krievijas tirgu, tad šeit komentāri nav vajadzīgi – tas faktiski tika iznīcināts (līdz sankciju atcelšanai / varas maiņai / krasām izmaiņām Krievijas un Rietumu pasaules attiecībās).
ASV ražošana februārī palielinājās, ISM ražošanas aktivitātes indeksam pieaugot par vienu punktu. Uzņēmējdarbības aktivitāte arī palielinājās, IHS kopējam PMI indeksam, kas seko līdzi ražošanas un pakalpojumu sektoriem, februārī pieaugot līdz 56 punktiem, salīdzinot ar 51,1 mēnesi iepriekš.
Eirozonas inflācija februārī pieauga līdz vēl vienam rekord augstam līmenim – 5,8%. Papildus enerģijas izmaksām strauji pieauga pārtikas cenas (par 6,1%). Eirozonas ekonomikas atveseļošanās februārī uzņēma apgriezienus Covid-19 ierobežojumu mīkstināšanas dēļ – IHS Markit kopējais PMI indekss februārī palielinājās līdz piecu mēnešu augstākajam līmenim 55,8, savukārt pakalpojumu nozares PMI uzrādīja līdzīgus rezultātus.
Ķīnas oficiālais kopējais PMI, kas apvieno ražošanu un pakalpojumus, pieauga par vienu punktu.
Pēc Jaungada brīvdienām jaunu pasūtījumu skaits palielinājās pirmo reizi kopš 2020. gada augusta. Krievijas iebrukums Ukrainā, visticamāk, radīs vājās vietas globālās piegādes ķēdēs, kas varētu nozīmēt lielāku spiedienu uz Ķīnas ražotājiem.
Ar “upuriem” tirgus tika galā diezgan ātri, bet bija vajadzīgs ilgāks laiks, lai saprastu, kā izturēties pret drošiem aktīviem – atsevišķām valūtām un dārgmetāliem. Jā, zelts un sudrabs februārī pieauga par attiecīgi 5,8% un 9%, taču jāsaprot, ka galvenais pieaugums notika pirms militārā konflikta sākuma. Līdzīga situācija ir ar naftas cenām, kas februārī pieauga par vairāk nekā 10% (Brent marka), lai gan marta pirmās dienas parāda, ka tuvākajā laikā diez vai ir vērts cerēt uz cenu normalizēšanos. Dabasgāzes cenas Londonā uzrāda līdzīgu dinamiku, savukārt Šveices franka un Japānas jenas kurss praktiski nemainījās.
ASV dolārs uzvedās atbilstoši mūsu scenārijam – tas “pārbaudīja” līmeņus ap EUR/USD 1,1500 un tad apgriezās un “uzbruka” 1,1100 punktu atzīmei. Mēs runājām par atbalsta līmeni pie EUR/USD 1,1000, un tagad, ņemot vērā jauno realitāti, tirgus var mēģināt pārraut šo zonu un tuvāko nedēļu laikā sasniegt līmeni 1,0600 dolāri par eiro. Acīmredzot ASV tagad ir drošāka vieta nekā Eiropa.
Jāsaprot, ka cenu izmaiņas nosaka arī citi svarīgi, bet šobrīd piemirsti faktori. Krievija ir izejvielu valsts. Piegādes ķēdes traucējumi, kā redzam Covid-19 gadījumā, galu galā paaugstina cenas. Iespējamā pārorientēšanās no Krievijas naftas, gāzes un metāliem nepalīdzēs samazināt inflāciju gan Eiropā, gan ASV (daudz mazākā mērā). Negatīvo jeb nulles procentu likmju politika šādā situācijā nozīmē tikai vienu – investori, galvenokārt aizdevēji, no saviem ieguldījumiem saņem negatīvu reālo atdevi. Pagaidām Fed un ECB pieturas pie sava agrākā plāna samazināt bilanci un naudas piedāvājumu, un Fed pirmais likmju paaugstinājums paredzēts marta vidū. ECB reaģē lēnāk un 2022. gadā likmi nepaaugstinās. Viss būs atkarīgs no datiem par inflāciju un darba tirgu. Nebrīnīsimies, ja Centrālās bankas nolems nesteigties ar monetārās politikas stingrību.
Runājot par akciju tirgu, jums jāsaprot, ka karš Ukrainā, visticamāk, nepārtrauks pašreizējo pozitīvo ilgtermiņa trendu ASV akciju tirgū. Pirms nedēļas rakstījām, ka konflikts paildzina gada sākumā aizsākto korekciju un palielina volatilitāti. Tirgus konteksta un noskaņojuma ziņā “atbilstoši” izskatītos vēl viens akciju krituma vilnis.
ASV fondu tirgus februāra pēdējā ceturtdienā nokrita zem janvāra zemākajiem līmeņiem un pēc tam piektdien sāka spēcīgu ralliju. Pirmdien, 28. februārī, ASV fondu indeksu nākotnes līgumu cenas atvērās sarkanajā zonā, taču bez redzamas panikas, un pēc tam stabili auga. Parasti tā ir zīme, ka tirgus meklē dibenu, ja jau nav to atradis ceturtdien.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?