Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Ja Covid-19 problēmas nebūtu, finanšu tirgiem to vajadzētu izdomāt. Interesanti, ka Covid-19 maz uztrauca Eiropas un ASV tirgus dalībniekus līdz februāra pašai pēdējai nedēļai, it kā tie nezinātu, ka mūsu laikos tas drīz kļūs globāls. Arī Āzijas biržas pārsvarā ignorēja ziņas par vīrusu, zaudējot tikai dažus procentpunktus. Būsim nedaudz ciniski – vēl neviena epidēmija vēsturē nav bijusi cēlonis tirgus sabrukumam.
No otras puses, februāra vidū statistika no Ķīnas kļuva daudz patīkamāka – inficēto skaits (gan konstatēto, gan novēroto) sāka ātri mazināties un izveseļošanās gadījumu skaits augt, tātad krīzi šajā pasaules malā varēja uzskatīt par pārvarētu. Un ja to pārvarēja Ķīnā, citās vietās varēja gaidīt identisko bildi ar dažu nedēļu / mēneša nobīdi. Tirgus dalībnieki zināja arī to, ka vīruss, visticamāk, tomēr ietekmēs ekonomiku. IKP un citu ekonomisko radītāju ciparus mēs ieraudzīsim pēc dažām nedēļām vai mēneša, taču pirmie cipari no Ķīnas nebija diezko iepriecinoši. Manufacturing PMI uzrādīja vēsturiski visvājāko rezultātu – 35.7 pret gaidīto 45.1 (50 mēnesi iepriekš), bet Non-Manufacturing PMI – 29.6 pret gaidīto 51.4 un 54.1 janvārī. Visticamāk šie cipari ir “one-off” jeb vienreizējs notikums, ko tirgi arī saprot, tāpēc gaidīs “daudz vērtīgākus” marta datus.
Savukārt Eiropas februāra makrokenomikas datus varētu saukt pat par iepriecinošiem. Vācijas privātais sektors turpināja mēreni augt, pakalpojumu sektora aktivitātei (lai gan tā palēninājās) spējot atsvērt piedzīvoto mazo kritumu ražošanas sektorā. Kopējā PMI prognoze, kura seko līdzi gan ražošanai, gan pakalpojumu sektoram, kopā veidojot vairāk nekā 2/3 no visas ekonomikas, pagājušajā mēnesī saglabāja iepriekšējo līmeni. Šie dati liecina par to, ka iekšzemes pieprasījums saglabājās labā līmenī, pakalpojumu sektoram turpinot augt pat laikā, kad samazinās tūristu skaits. Francijas biznesa aktivitāte februārī paātrinājās straujāk, nekā tika gaidīts, pateicoties kāpumam pakalpojumu sektorā pēc pagājušajā gadā notikušo transporta streiku izraisīta krituma. Ražošanas rādītāji gan pasliktinājās
Kopumā eirozonas ekonomiskā akivitāte negaidīti paātrinājās līdz ātrākajam tempam pēdējo 6 mēnešu laikā, pakalpojumu sektoram izrādoties izturīgākam pret grūtībām. Rādītāji iznāca pēc ECB viceprezidenta Luisa de Gindoss apstiprinājuma tam, ka stiprs darba tirgus un īpaši zemas procentu likmes stimulē ekonomikas izaugsmi. Taču ECB brīdināja, ka pārmērīgam optimismam nav pamata. Dati vēl arvien parāda risku eirozonai ieslīgt problēmās, ja korona vīruss nopietni ietekmēs piegāžu ķēdes. ECB arī brīdināja par potenciāliem riskiem tirdzniecības jomā, sakot, ka ASV – Ķīnas tirdzniecības līgums varētu izraisīt Eiropas Savienības eksporta kritumu plūsmu noviržu dēļ. Tāpat ECB atgādināja, ka starp ASV un ES vēl pastāv neatrisināti tarifu jautājumi. Kristīne Lagarda brīdināja, ka ECB gadu laikā, cīnoties ar krīzēm, ir ievērojami samazinājusi savu “ieroču” arsenālu, tāpēc aicināja valdības iesaistīties ar savu tēriņu palielināšanu. Otrā Atlantijas okeāna pusē ASV patērētāju sentiments februārī mazliet uzlabojās, norādot uz mērenu pieauguma tempu patēriņa pieaugumā, kas varētu pozitīvi ietekmēt ekonomiku korona vīrusa izraisītu bažu laikā. Labais patērētāju sentiments liecina par to, ka garākais ekonomiskās izaugsmes periods, kas turpinās jau 11. gadu, varētu pārdzīvot arī eksogēnus satricinājumus, lai gan jāatzīst, ka vēl par to spriest ir pāragri, jo ASV ražošanas un pakalpojumu segmenti februārī stagnēja. PMI prognoze samazinājās līdz 49.4, kas ir zemākais līmenis kopš 2013. gada oktobra, kas nozīmē, ka sektors, kas rada aptuveni 2/3 no ASV ekonomikas, pirmo reizi samazinājās kopš 2016. gada.
Daļai Ķīnas teritoriju atvieglojot pārvietošanās ierobežojumus, galvenajos ražošanas centros atgriezās simtiem tūkstošu darbinieku, radot papildus satiksmi sastrēgumu stundās. Vairākas provinces arī atvieglojušas savus drošības pasākumus, ļaujot kompānijām atgriezties pie ierastākiem transportēšanas ceļiem un iepriekšējiem ražošanas tempiem, kuri gan joprojām ir bremzēti piegādātāju kavēšanās un neskaidrā darbinieku statusa dēļ. Koronas vīrusa ietekme visticamāk būs jūtama arī citās lielajās reģiona ekonomikās, kurām pirmajā ceturksnī pārsvarā tiek prognozēta ekonomikas stagnācija vai pat samazināšanās. Ķīnas tuvums parasti nozīmē to, ka jebkādi notikumi pasaules otras lielākās ekonomikas tirgū ir jūtami arī blakus esošajās valstīs. Lai gan tiek paredzētā atgūšanās nākamajā ceturksnī, vairums prognožu rāda, ka Āzijas valstu ekonomikas daļu no zaudētās aktivitātes tā arī nespēs atgūt.
Ķīnas līderi paziņoja par savu plānu būt “aktīvākiem” ar fiskālās politikas izmantošanu un būt “pielaidīgākiem” ar monetāro stimulēšanu. Ķīnas Tautas banka atbrīvos daļu kreditētāju rezervju, lai palielinātu ilgtermiņa līdzekļu apjomu tirgū, kā arī apsvērs iespēju mainīt bāzes depozītu likmi piemērotā laikā.
Pēdējo 10 dienu laikā piedzīvotais kritums akciju tirgos šādā mērogā un ātrumā nav redzēts vairākus gadus. Nedēļas laikā tika izdzēsts 4 mēnešu laikā sasniegtais. Augsta ienesīguma obligāciju tirgus sekoja tendencei, taču kritums tika kaut kādā mērā apslāpēts. Gan Bloomberg Barclays US Corporate, gan Pan-European High Yield indekss piedzīvoja apmēram 3% kritumu no augstākā līdz zemākajam punktam, pabeidzot mēnesi 1.41% un 1.86% sarkanajā krāsā. Augsta riska obligāciju riska prēmijas palielinājās par 125 bāzes punktiem, bet šī notikuma negatīvo efektu mazināja etalona obligāciju ienesīguma kritums, kas skaidrojams ar izmisīgu tirgus virzību drošības virzienā. 2-gadīgās ASV obligācijas ienesīgums beidzot izdarīja to, ko tas parasti dara brīžos, kad tirgos ir panika – apsteidza visus mūsu “konservatīvos” mērķus un apstājās pie 0.73% atzīmes.
Zelts panikas apstākļos pamanījās uzlekt līdz XAU / USD 1650 (viens no mūsu iepriekš minētajiem mērķiem) un sasniegt 1689 augstākajā punktā. Metāli jau iepriekš bija pārāk pirkti, tāpēc nespēja noturēt šo līmeni un atdeva atpakaļ daļu no iegūtā, nokrītot līdz 1563 USD par Trojas unci līmenim. Tehniski šāds pavērsiens var signalizēt par pauzi buļļu gājienā. Ņemot vērā garo pozīciju apmērus, tirgus varētu sākt šīs pozīcijas vērt ciet, ja metāli turpinās kustību uz leju. Pagājušajā mēnesī mēs minējām to, ka zaudējumu apturēšanas (stop loss) apgabals noteikti ir ap XAU / USD 1440. Būtu tikai veselīgi, ja tirgus sasniegtu šo līmeni un samazinātu savu garo pozīciju daudzumu, tādējādi palielinot varbūtību jaunai kustībai uz augšu.
Beidzot volatilitāte ir atgriezusies arī valūtas tirgos, taču vel arvien nav skaidrības par nākamās lielās kustības virzienu. Mēs redzējām, ka EUR / USD 1.0960 līmenis tika salauzts, gandrīz uzreiz sasniedzot arī 1.0785 līmeni, taču pēc tā sekoja kustības virziena maiņa un atgriešanās jau pazīstamajā tirdzniecības apgabalā. Skaidrs, ka EUR / USD līmenis 1.1250 ir ļoti nozīmīgs un apstiprinās iespējamo kustību uz augšu.
Marta sākumā centrālās bankas gandrīz vienlaicīgi metās tirgus dalībniekiem sniegt garantijas par to, ka tiks pielietoti visi iespējamie līdzekļi, lai kompensētu vīrusa nodarītos zaudējumus. FRS ārkārtas tikšanās laikā samazināja procentu likmi par pus procentu, lai cīnītos ar korona vīrusa izraisītajām sekām. Tāpat reaģēja (vai visticamāk reaģēs) arī citas centrālās bankas. Šķiet, ka šīs darbības un izteiktie solījumu ir devuši rezultātu un finanšu tirgi īstermiņā sāk atgūties, taču gala rezultātu ir grūtāk paredzēt. Nākamajos ceturkšņos būtu ieteicams uzmanīties un sekot līdzi finanšu tirgos notiekošajam, jo, šķiet, ka volatilitāte ir atgriezusies.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?