Aktualitātes finanšu tirgos uz 16.03.2020
Panika finanšu tirgos, kura sākās februāra beigās nav rimusies, un retie, taču iespaidīgie “atlēcieni uz augšu” pavisam neatvieglo situāciju. Kā mēs bijām gaidījuši, Centrālās bankas un valdības metās palīdzēt gan finanšu tirgiem, gan ekonomikai ar diezgan ievērojamiem pasākumiem. ASV FRS divos piegājienos samazināja procentu likmi par 1.5 procentpunktiem, likmei sasniedzot 0%, kā arī 15. martā paziņoja par jaunas, $700 miljardus vērtas QE programmas sākumu. FRS arī sacīja, ka tas ir Centrālo banku koordinēts pasākums un Kanādas, Anglijas, Japānas, Eiropas, Šveices un ASV centrālās bankas rīkojas, lai uzlabotu monetāro likviditāti. Tas ir lielākais vienas dienas pasākumu kopums, ko FRS jebkad ir veikusi – 2008. gada finanšu krīzes laikā šie pasākumi tika īstenoti vairāku mēnešu periodā.
Tirgiem tas pagaidām nepalīdz – akcijas krīt sen nepieredzētos tempos, bet dārgmetālu un naftas cenas krīt mūsu laikos neredzētā ātrumā, naftai zaudējot 30% dažu panisku minūšu laikā. Dažas akciju biržas, ASV ieskaitot, vairākas reizes apturēja tirdzniecību. Kaut gan pārdošanas tempi bija šokējoši, mums un daudziem citiem tas nebija pārsteigums – tirgi beidzot sāka saprast, ka kompāniju peļņas radītāji un tempi samazināsies, bet recesijas varbūtība aug. Problēma ir arī ziņās par Covid-19 – informācijas ir ļoti daudz, taču izpratnes par vīrusu un tā sekām ir pavisam maz. Arī valstu pieejas atšķiras – kontinentālā Eiropa un ASV sliecas uz karantīnu, bet Apvienotā Karaliste vismaz pagaidām ļauj vīrusam izplatīties, lai cilvēkiem pret to izstrādātos imunitāte.
Par metodēm un to efektivitāti var spriest un strīdēties, taču Goldman Sachs (GS) tā saucamajā “Investoru zvanā” (kurā piedalījās ap 1500 kompāniju) banka paziņoja dažas interesantas prognozes / atziņas:
- kontaktā ar vīrusu nonāks ap 50% ASV iedzīvotāju (līdzīgi apjomi ir parastajiem Rinovīrusiem) un ap 70% Vācijas iedzīvotāju, kas noteikti iespaidos ekonomiku. GS līdz ar to apšauba novēlotas karantīnas efektivitāti.
- Ķīnai vajadzēs apmēram 6 mēnešus, lai atdzīvinātu savu ekonomiku un atjaunotu sabojātās piegāžu ķēdes.
- Pasaules IKP pieaugums būs ap 2%, kas ir vislēnākais pieauguma temps pēdējo 30 gadu laikā.
- S&P 500 akciju indekss šogad samazināsies par 15-20%.
- Par sistēmisko risku neviens pagaidām pat nerunā. Valdības cenšas stabilizēt finanšu tirgus un ekonomiku. Privātais banku sektors ir ļoti labi kapitalizēts. Reakcija vairāk atgādina 9/11, nevis 2008. gada finanšu krīzi.
Tā kā šīs nedēļas būs liels pārbaudījums visiem tirgus dalībniekiem, mēs turpināsim aktīvi sekot līdzi jaunākajiem notikumiem un ar tiem iepazīstināt arī jūs.

Voldemārs Strupka, CFA,
Signet Bank ieguldījumu eksperts