Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Augustā notikušajā JacksonHole simpozijā Fed priekšsēdētājs Džeroms Pauels paziņoja par gatavību šogad sākt samazināt aktīvu atpirkšanas apjomu saskaņā ar QE programmu. Pauela kungs neaizmirsa arī “apdrošināties” ar atrunām par nepieciešamo ekonomikas attīstības tempu, darba tirgus dinamiku un inflācijas rādītājiem (un arī citiem faktoriem), bet procentu likmju paaugstināšanas laiki nebija akcentēti. Akciju tirgus “sadzirdēja” tikai vienu vēstījumu – tuvākajā laikā likmju paaugstināšana nenotiks, tāpēc Amerikas indeksi reaģēja ar strauju izaugsmi un augusta pēdējās dienās uzstādīja jaunus visu laiku rekordus, tādējādi atzīmējot septīto pieauguma mēnesi pēc kārtas.
Ķīnas akciju tirgus bēdīga vasara
Ķīnas tirgus joprojām bija drudžains. Jau rakstījām, ka jūlija beigās Ķīnas valdība ieviesa sankcijas uzņēmumiem, kas strādā izglītības jomā. Jaunie noteikumi aizliedz šiem uzņēmumiem gūt peļņu, piesaistīt ārvalstu kapitālu vai veikt darbības akciju tirgū, kas, protams, izraisīja strauju un ievērojamu nozares uzņēmumu akciju kritumu. Piemēram, New Oriental akciju cena samazinājās par 65%. Jaunie likumi ir nopietni ietekmējuši arī tādus uzņēmumus kā Alibaba un Tencent. Investori, redzot, kas notiek vienā no visstraujāk augošajām pakalpojumu nozarēm, turpināja atbrīvoties no abu milžu akcijām. Kopš šī gada februāra šo uzņēmumu akcijas ir zaudējušas gandrīz 40% no savas vērtības.
Ekonomikas palēnināšanās turpinās ASV un Ķīnā
Pirmo reizi gandrīz 18 mēnešu laikā saruka Ķīnas ražošanas aktivitāte, ko ietekmēja jaunākie Covid-19 uzliesmojumi un ierobežojumi, kā arī augstās izejvielu cenas un piegādes ķēdes vājās vietas. Caixin ražošanas iepirkumu vadītāju indekss augustā bija 49.2 punkti, salīdzinot ar 50.3 jūlijā, zem atzīmes, kas atdala augšanu un kontrakciju. Ierobežojumi lielā mērā ietekmēja pakalpojumu sfēru – oficiāls ne-ražošanas PMI samazinājās līdz 47.5 punktiem, salīdzinot ar 53.3 jūlijā. Ražošana saruka arī Vjetnamā, Indonēzijā un Malaizijā, bet Japānā un Dienvidkorejā bija vērojama lēna paplašināšanās.
Uzņēmējdarbības aktivitāte ASV turpināja palēnināties trešo mēnesi pēc kārtas, ko ietekmēja joprojām pastāvošās problēmas piegādē un jaudas ierobežojumi – IHS Markit flash US Composite PMI Output Index, kas seko līdzi ražošanas un pakalpojumu nozarēm, samazinājās līdz 55.4 punktiem, salīdzinot ar 59.9 punktiem jūlijā. ASV patērētāju uzticību negatīvi ietekmēja strauji augošie Covid-19 gadījumi un augstākas inflācijas gaidas – CB patērētāju uzticības indekss augustā samazinājās līdz 113.8 no 125.1 jūlijā, kas ir zemākais rādītājs kopš februāra.
Situācija Eiropā ir iepriecinošāka
Atšķirībā no Āzijas un ASV, ražošana Eirozonā, kaut arī nedaudz palēninājās, augustā uzrādīja spēcīgu sniegumu. Tomēr ekonomikas noskaņojums augustā samazinājās – Eiropas Komisijas ekonomiskā noskaņojuma indekss uzrādīja 117.5 punktus, salīdzinot ar 119.0 jūlijā. Optimisms rūpniecības nozarē samazinājās līdz 13.7 no 14.5, pakalpojumu nozarē līdz 16.8 no 18.9 un patērētāju noskaņojums samazinājās līdz -5.3 no -4.4. Inflācija Eirozonā pārsniedza ECB noteikto 2% mērķi un paātrinājās līdz 10 gadu augstākajam līmenim – 3%, ko noteica augstākas enerģijas, pārtikas un rūpniecības preču izmaksas.
FX un dārgmetālu tirgos nekā pozitīva
Valūtu tirgū augusts bija vēl viens grūts mēnesis skaidra virziena un peļņas iespēju ziņā. Eiro nevis mēģināja atgūt līmeņus virs EUR/USD 1.1900, bet “pamanījās” nokrist zem 1.1750 punktiem. Diemžēl mēs dzīvojam tirgus apstākļos, kur nepastāv skaidras tendences un visi soļi ir tikai troksnis. Tirgus ir it kā definējis EUR 1.1600 kā “lētu eiro” un 1.2300 kā “dārgu eiro”, un pēc gada ilgas uzturēšanās šajā diapazonā tas atsakās lemt par virzienu.
Sudrabs izdarīja to, no kā mēs baidījāmies – nenoturēja līmeni 23.50 dolāri par unci un “ienira” zem XAG/USD 22.70 atzīmes. Mēnesis beidzas ap XAG/USD pie 24, kas piedāvā zināmu (kaut arī nedrošu) stabilitāti. Dārgmetāli atrodas ļoti svarīgā pozīcijā, kur nespēja ātri virzīties uz augšu novedīs pie lielākiem zaudējumiem jau tā pārgurušiem investoriem.
Valsts obligāciju ienesīgumi atgriežas februāra līmeņos
Centrālās bankas izmisīgi cenšas verbāli mazināt inflācijas riskus, lai saglabātu procentu likmes tuvu nullei. Tirgi pagaidām turpina spēlēt šo spēli – Vācijas desmitgadīga parāda ienesīgums atkal ir dziļi negatīvs, Francijas obligāciju ienesīgums atkal kļuva negatīvs, un arī ASV parāda ienesīgums piedzīvoja ievērojamu kritumu. Neskatoties uz sajūtu, ka Centrālās bankas ir visvarenas, ASV desmitgadīgās obligācijas tuvojas līmenim, kad tās tiek uzskatītas par diezgan dārgām, tāpēc mēs nebrīnīsimies par korekciju šajā aktīvu klasē.
Dabasgāze ilgtermiņā varētu piedāvāt dažas interesantas iespējas
Mēs esam pieraduši pie tā, ka dabasgāze ir lēta un pakāpeniski kļūst lētāka, taču mūsu uzmanību ir piesaistījuši daži “neparasti notikumi” tās cenu grafikos. Šķiet, ka daudzu gadu cenu lejupslīde ir pārtraukta un prece tuvojas galvenajam pretestības līmenim – 5 dolāri par MMBtu. Ļoti iespējams, ka šī pretestība pazeminās cenas līdz nozīmīgam atbalsta līmenim – USD 3.6 par vienību. Ja cena “nerespektēs” šo 5 dolāru pretestības līmeni, tā var viegli izaugt līdz USD/MMBtu 6 atzīmei, kas ir pēdējā pretestība pirms daudz augstākiem cenu līmeņiem. Tā vai citādi varētu būt īstais laiks apskatīt gāzes ražotāju akcijas, jo tās varētu piedāvāt labas izaugsmes iespējas ilgtermiņā.
Daži pašslavējumi un daži brīdinājumi
Pagājušajā vasarā vienā no mūsu apskatiem mēs ar pārliecību rakstījām, ka nākamo divu gadu laikā mēs redzēsim S&P 500 virs 4000 punktu līmeņiem. Pamatojoties uz tirgus uzvedību pēc nelielas korekcijas pagājušā gada augustā-oktobrī, kā arī ASV prezidenta vēlēšanām, kļuva skaidrs, ka akciju tirgus tiecās pēc daudz augstākām indeksu vērtībām (retais mums ticēja). 2020. gada beigās mēs jau atzīmējām, ka tirgus struktūra runā par S&P 500 indeksa līmeņiem virs 5500+ nākamajos 3 gados. Šādiem līmeņiem daudziem ir grūti noticēt. Patiesībā, situācijā kad “viss jau ir dārgs” mums pašiem ir grūti tam noticēt, taču, kā saka, muļķīgi ir diskutēt ar tirgu. S&P 500 pārsniedza 4500 atzīmi augusta beigās, kas nozīmē, ka ASV tirgus “dubultojās” mazāk nekā 17 mēnešu laikā. Iespaidīgi. Protams, ziņās tam vienmēr bija paskaidrojumi (ak, šī selektīvā atmiņa un subjektīva notikumu interpretācija), bet būsim godīgi, praktiski neviens no mums zināmajiem tirgus dalībniekiem neticēja šādam scenārijam ne šopavasar, ne pagājušajā vasarā vai vēl jo vairāk vertikālā krituma laikā 2020. gada februārī-martā.
Jā, globālā ekonomiskās aktivitātes palēnināšanās tendence, visticamāk, turpināsies arī rudenī, tāpēc mums vajadzētu redzēt, ka finanšu tirgos iezogas nervozitāte. Galvenās bažas tagad rada inflācijas rādītāji un tirgus reakcija uz gaidāmo Fed darbību. Tomēr atļausimies uztaisīt pieņēmumu, ka kritums, ko visi daudzus mēnešus gaida ar aizturētu elpu, nebūs tik dziļš, kā daudzi vēlētos, un pēc tam indeksi nākamo 2 ceturkšņu laikā steigsies iekarot līmeņus, kas ir par 10-12% augstāki par pašreizējiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?