Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Februārī uzmanības centrā nokļuva etalonu obligācijas, ASV valsts 10-gadu obligāciju ienesīgumam paejot garām pretestībai pie 1.45-1.50% līmeņa. Palielinājās ne tikai ienesīgumi, bet arī ienesīguma līknes garais gals uzlēca augstāk ar daudz lielāku ātrumu nekā tika gaidīts. Stāvā ienesīguma līkne brīdina par inflāciju, un ir pozitīva preču tirgum. Tā ir pozitīva arī banku akcijām, jo bankas var sevi lētāk finansēt īstermiņā un tad aizdot naudu ilgtermiņā ar augstāku procentu likmi. No vienas puses, mēs gan joprojām uzskatām, ka obligāciju ienesīgumi kādā brīdī varētu piedzīvot strauju korekciju uz leju; no otras puses, nākamā kustība virs 1.60% varētu būt vairāk “emocionāla”.
Džeroms Pauels, runājot Kongresa priekšā, komentēja, ka augoši obligāciju ienesīgumi un krītošas akcijas ir satraucoši signāli. Vidējais dividenžu ienesīgums S&P 500 akcijām ir apmēram 1.6%, tāpēc valsts obligācijām sasniedzot 1.40-1.50% ienesīgumu, tās sāk ievērojami vairāk konkurēt ar akcijām. Savukārt Vācijas 10-gadu valsts obligācijas ienesīgums pieauga par 25 bp, 30-gadu obligācijai pat pamanoties ielīst pozitīvā teritorijā. Tas atstāja negatīvas sekas uz investīciju reitinga korporatīvo obligāciju tirgu, Bloomberg Barclays US un Euro Aggregate indeksiem februārī samazinoties par apmēram 1.5%. Tikmēr mūsu lielākais uztraukuma avots, augsta ienesīguma tirgus attīstītajās valstīs, saņēmis atbalstu stabilas riska apetītes, turpināja performēt un neietekmējās no suverēno vērtspapīru ienesīgumu kāpuma. Jebkurā gadījumā, valsts obligāciju (t.i., bez riska ) ienesīgumiem palielinoties, tas var sākt ietekmēt akciju tirgus valuācijas, piespiežot analītiķus pārvērtēt akciju izaugsmes iespējas augstāka ienesīguma vidē. Tā būtu ievērojama problēma mūžīgi pozitīvajam tirgus sentimentam.
Demokrāti, kuri jau vairākus mēnešus lobē lielas atbalsta pakas, beidzot var sākt savus plānus ieviest dzīvē. 27. februārī ASV Kongress apstiprināja pret-krīzes atbalsta paku 1.9 triljonu ASV dolāru apmērā. Apstiprinājums tika sasniegts ar šauru balsu pārsvaru – 219 par, 212 pret. Atbalsta plānos iekļauti 400 miljardi USD pandēmijas likvidēšanai, 1 triljons USD, lai palīdzētu iedzīvotājiem (iekļaujot tiešo maksājumu iedzīvotājiem 1.4 tūkstošu USD apmērā), kā arī 500 miljardi USD, lai stimulētu ekonomiku. Tiek prognozēts, ka likumprojekts tiks parakstīts marta vidū.
ASV patērētāju pārliecība februārī palielinājās, mājsaimniecībām pozitīvi reaģējot uz darba tirgus ziņām. Jaunu bezdarba pabalstu pieprasījumu skaits ASV samazinājās līdz trīs mēnešu zemākajam līmenim – pirmreizējie pieprasījumi samazinājās par 111 000 un sasniedza 730 000 nedēļā, kas beidzas 20. februārī. Ekonomika ir atguvusi 12.3 miljonus no pandēmijas laikā zaudētajiem 22.2 miljoniem darba vietu, taču tiek prognozēts, ka pilnīga nodarbinātības atlabšana nenotiks ātrāk par 2024. gadu. Tikmēr ASV ražošanas aktivitāte februārī pieauga līdz trīs gadu augstākajam līmenim.
Eirozonas rūpnīcu aktivitāte palielinājās pateicoties ievērojami pieaugušajam pieprasījumam – IHS Markit ražošanas PMI februārī uzlēca līdz trīs gadu augstākajam līmenim. Arī bloka divu lielāko ekonomiku ražošanas sektori uzrādīja pieklājīgu izaugsmi – Vācijas ražošanas PMI uzlēca līdz augstākajam līmenim kopš 2018. gada janvāra, kamēr Francijas ekvivalents palielinājās līdz 56.1, salīdzinot 51.6 janvārī. Lai gan ražošana uzrādīja labus rezultātus, to nevar teikt par pakalpojumu sektoru, kas februārī atkal piedzīvoja kritumu, turpinot ciest no spēkā esošajiem pārvietošanās ierobežojumiem.
Ķīnas rūpnīcu aktivitāte februārī palielinājās ar lēnāko tempu pēdējo deviņu mēnešu laikā, kas skaidrojams ar vājo pieprasījumu. Ķīniešu Jaunais gads arī ietekmēja aktivitāte, rūpnīcām nestrādājot. Caixin/Markit ražošanas PMI samazinājās līdz zemākajam līmenim kopš marta. Arī Ķīnas pakalpojumu sektors pieauga, taču ar lēnāko tempu pēdējo desmit mēnešu laikā. Kamēr tirdzniecības kari ir uz pauzes, Ķīna paziņoja, ka tā pagarinās tarifu atcelšanu 65 no ASV importētiem produktiem, pagarinājumam ilgstot līdz 2021. gada 16. septembrim. Citviet Āzijā rūpnīcu aktivitāte uzlabojās, pateicoties elektronikas preču pieprasījuma kāpumam. Japānas ražošanas aktivitāte palielinājās ar ātrāko tempu pēdējo divu gadu laikā, kamēr Dienvidkorejas eksports pieauga jau ceturto mēnesi pēc kārtas. Indijas rūpnīcu aktivitāte palielinājās jau septīto mēnesi pēc kārtas, Filipīnām, Indonēzijai un Vjetnamai arī februārī piedzīvojot ražošanas aktivitātes pieaugumu.
Dārgmetāli nolēma vēl vienu mēnesi pavadīt konsolidācijā, lai gan (vai pateicoties) ievērojamai publikas uzmanībai. Mēs domājam, ka metāli ir gatavi ievērojamam rallijam, taču, iespējams, ka tie atkal izlems noplacināt visu entuziasmu, sākumā veicot ierasto yo-yo gājienu, nevis uzsākot strauju un skaidru gājienu augšup. Valsts obligāciju ienesīgumiem norādot uz inflāciju, dārgmetāli sastapsies ar lielāku interesi no tirgus dalībniekiem. Jebkurā gadījumā pacietība un konservatīva riska pieeja ir ieteicama, tā kā 24-28 dolāru amplitūda par Trojas unci var būt ļoti nogurdinoša. Jebkas tuvāk 20-21 noteikti ir lēts, kamēr 23-24 ir atbilstošāks pakāpeniskai pozīciju veidošanai, pieņemot, ka līdz šādiem līmeņiem mēs vispār nonāksim. Zelts arī neko ievērības cienīgu neizdarīja, taču tirgus jau ir garš zeltā, tāpēc kustība uz leju daudziem var nebūt patīkama.
Akciju tirgos februāris iesākās ļoti pozitīvi, mēneša pirmo 2-3 dienu laikā izzūdot visām pazīmēm par korekciju, kas sākās janvāra beigās. Kā jau esam šo gadu laikā pieredzējuši, jebkurš 3-5% kritums tiek “atpirkts atpakaļ”, tirgū eksistējot tikai minimālām bailēm. Mēneša pirmajā pusē notikusī 8.2% S&P 500 izaugsme no 3657 līdz 3958.50 bija diezgan iespaidīga. Pēc tam indekss veica korekciju līdz 3785, atrodot šajā līmenī atbalstu. Ja tirgum izdosies tikt zemāk par šo līmeni, tad 3600 jau kļūs par iespējamu realitāti.
Janvārī mēs teicām, ka nevajadzētu aizmirst par naftu, un februāris bija ļoti pozitīvs mēnesis “melnajam zeltam” – 14 no 20 dienām tika piedzīvota izaugsme! Aprīlī WTI kontrakti pieauga par 22.6% (no 51.62 līdz 63.79). OPEC+ sanāksme notiks 3. un 4. martā. Volatilitāte visticamāk saglabāsies un ir maz ticams, ka mēs uzreiz piedzīvosim kustību līdz 70 USD par barelu.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?