Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Var teikt, ka lāču trends pasaules akciju tirgos defacto tika pārtraukts maija mēnesī, un turpmāko 3-6 mēnešu laikā mēs varam sagaidīt vai nu tirdzniecību noteiktā amplitūdā, vai mēģinājumu pārspēt visu laiku augstākos līmeņus. Kopā ar indeksiem auga arī dārgmetālu un enerģijas sektors. Diez vai ir nepieciešams paskaidrot, ka dārgmetālu tirgus pieaugums (papildus sliktajiem ekonomiku datiem) norāda uz pasaules ekonomikas trauslumu. Reālā ekonomika un finanšu tirgi turpina dzīvot atdalītas dzīves, bet izskatās, ka mums pie tā nāksies pierast.
Pēc Bloomberg datiem, novērots kopš 2009. gada lielākais bankrotējušo ASV kompāniju skaits, kuru parāda apjoms pārsniedz 50 miljonus USD. Maijā vien šis skaitlis sasniedza 27 kompānijas (pret 29 kompānijām 2009. gada maiju), un šobrīd gada griezumā sasniedzis jau 98 kompānijas (pret 142 kompānijām 2009. gada laikā). Starp šīm kompānijām atrodami arī tādi vārdi kā J.C. Penney Co. (sadzīves preču veikalu tīkls), J.Crew Group (apģērba veikalu tīkls), aviokompānija Latam Airlines Group SA un automašīnu īres kompānija Hertz.
ASV IKP pirmajā ceturksnī samazinājās par 5%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu (pirmo reizi pēdējo 6 gadu laikā), un tiek sagaidīts, ka otrā ceturkšņa rezultāts būs vēl sliktāks – FRS vadītājs Džeroms Pauels, piemēram, operē ar iespējamu kritumu 20-30% apmērā. ASV Tirdzniecības departamenta atskaite norāda uz ekonomiku, kas ir ļoti atkarīga no valdības milzīgās fiskālās palīdzības pakas 3 triljonu USD apmērā, kura palīdz nodrošināt rekordlielu pieaugumu iedzīvotāju ienākumos. Patēriņš, kas veido vairāk nekā divas trešdaļas no ASV ekonomiskās aktivitātes, pagājušajā mēnesī samazinājās par 13.6%, kas ir lielākais patēriņā kritums kopš valdība sāka šo rādītāju mērīt 1959. gados. Savukārt uzkrājumi palielinājās līdz vēsturiski augstākajiem līmeņiem.
Ķīnas rūpnīcu aktivitāte maijā negaidīti palielinājās, samazinoties striktajām prasībām korona vīrusa ierobežošanai. PMI pieauga līdz 50.7 punktiem, salīdzinot ar aprīļa 49.4 punktiem. Maija rādītājs bija augstākais kopš šī gada janvāra, kompānijām atgriežoties pie ražošanas un veicot pastāvošos pasūtījumus. Piegāžu ķēdes stabilizējās pēc gada sākumā piedzīvotajiem ierobežojumiem. Kamēr liela daļa no Ķīnas tirdzniecības partneriem turpina ievērot karantīnu, jaunu pasūtījumu skaits turpina samazināties, lai gan maijā piedzīvotais kritums bija mērenāks, nekā aprīlī. Ķīnas pakalpojumu sektors, kurā ietilpst daudzas mazas, privātas kompānijas, no krīzes nav atguvies tik strauji, kā ražošanas sektors – bailēs no zaudētām darba vietām, algu samazinājumiem un otrā saslimšanas viļņa, patērētāji turpina būt piesardzīgi.
Francijas ekonomika, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, šī gada pirmajos trīs mēnešos samazinājās par 5.3%, kas ir lielākais samazinājums kopš 1968. gada. Kritums kapitālieguldījumos, privātajā patēriņā un eksportā panāca Vācijas ekonomikas recesiju pirmajā gada ceturksnī – ekonomika samazinājās par 2.2%, kas ir straujākais kritums kopš 2009. gada.
Zelta grafiks daudziem tirgus dalībniekiem sāk kļūt diezgan mulsinošs. Mēs redzam vēlmi cenai palielināties līdz XAU/USD 1800 līmeņiem, taču visa šī konstrukcija ir uzbūvēta uz diezgan apšaubāmiem pamatiem. Mēs gribam redzēt ērtākus pirkšanas līmeņus, tāpēc plānojam gaidīt ievērības cienīgu korekciju uz leju, lai akumulētu savas garās pozīcijas. Runājot par sudrabu, mēs gribējām to iegādāties pie XAG/USD 14.00 līmeņa, taču tas izmainīja kustības pie 14.60, un mēs nokavējām savu iespēju. Šobrīd sudrabs atkal tēmē uz 19.00-19.50 līmeni un varētu to sasniegt līdz vasaras vidum. Mēs savu pirkšanas apgabalu esam pārvietojuši uz 16.20-16.40 apgabalu, ja sudrabs nespēj noturēties virs XAG/USD 18.00.
Mēs saprotam, ka “nafta šajos līmeņos ir lēta” domāšanas veids ir diezgan vecmodīgs, taču, skatoties ilgtermiņā, tā tiešām izskatās. Pēc grafikos redzamā var domāt, ka šobrīd atrodamies cikla virziena maiņas punktā – no desmitgades ar krītošām naftas cenām ieejam desmitgadē ar augošām cenām. Protams, šī pāreja var ilgt vairākus mēnešus vai pat gadus, naftai ievērojamu laiku staigājot starp 20 un 50 USD par barelu, taču pēc laika mums vajadzētu ieraudzīt jaunu buļļu tirgu naftā. Šī iemesla dēļ nākamo mēnešu laikā mēs varētu naftas cenu 25 USD par barelu nodefinēt kā pirkšanas apgabalu un 50 USD par barelu kā garo pozīciju likvidācijas zonu.
ASV valsts 10-gadīgo obligāciju ienesīgums visu mēnesi svārstījās ap 0.67% atzīmi. Ar vidējo ienesīgumu 0.17% apmērā, ASV valsts obligāciju ienesīguma līkne ir principā nemainīga līdz pat 2 gadu termiņam. Obligāciju tirgus vēlas ieiet negatīvajā teritorijā, kas gan ir pretēji vairāku FRS pārstāvju izplatītajiem paziņojumiem. Tajā pašā laikā Eiropā situācija ir mazliet citāda – Vācijas valsts obligāciju ienesīgumi pavirzījās mazliet augstāk, taču joprojām ir ieslēgti negatīvajā teritorijā līdz pat 30-gadu termiņam. Jāpiemin arī tas, ka pēdējo nedēļu laikā ir bijušas vairākas zīmes, kas liecina par iespējami augstākiem ienesīgumiem nākotnē.
Investīciju reitinga obligācijas turpināja atkopties no marta krīzes, Bloomberg Barclays Euro Aggregate Corporate indeksam palielinoties par 0.17% un tā USD valūtas ekvivalentam pieaugot par 1.56%. FRS veiktā komerciālo obligāciju uzpirkšana ir palīdzējusi ASV obligāciju tirgum, it īpaši augsta ienesīguma obligāciju tirgum, ko pierāda Bloomberg Barclays US Corporate High Yield Total Return indeksa pieaugums jau otro mēnesi (pieauga par 4.4%). Savukārt Pan-European High Yield indekss ievērojami atpalika un uzrādīja tikai 2.3% izaugsmi.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?