Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Akciju indeksi turpina savu uzvaras gājienu: februārī S&P 500 pieauga par 5,17% (+6,84% no gada sākuma), bez acīmredzamām problēmām pārsniedzot 5 000 punktu robežu. Dow Jones Industrial Average palielinājās par 2,22% (+3,47% YTD), Nasdaq 100 pieauga par 5,29% (+7,24% YTD), un pat Russel 2000 pievienojās ballītei, palielinoties par 5,52% (+1,37% YTD). Pēdējā ziemas mēnesī S&P 500 un Nasdaq 100 indeksiem visvairāk palīdzēja Nvidia (+26,03%), Meta (+22,64%) un Amazon (+11,17%), savukārt Apple (-3,75%), Alphabet (-8,58%), Adobe (-10,78%) un Amgen (-12,28%) akcijas jūtās smagnēji.
Nvidia un Meta pārspēj rekordus
Finanšu pārskatu sezona ir gandrīz beigusies: 489 S&P 500 indeksa uzņēmumi jau ir paziņojuši savus rezultātus par 2023. gada 4. ceturksni. Kopējais pārsteigums, salīdzinot ar analītiķu prognozēm, sastādīja 1,22% uzņēmumu ieņēmumu rādītājos un 7,29% attiecībā uz peļņas rādītājiem. Varētu teikt, ka aizvadītais ceturksnis bija otrais pēc kārtas, kurā bija vērojams kopējās peļņas pieaugums. Tomēr vienā no mūsu iepriekšējiem rakstiem mēs norādījām, ka analītiķi mēdza aktīvi pārskatīt savas prognozes, recesijai tuvojoties, kura (pagaidām) tā arī nav ieradusies. Tāpēc, ņemot vērā jau samazinātās gaidas, kopējo pārsteiguma efektu var uzskatīt par diezgan pieticīgu.
Tā sauktā “Lieliskā septiņnieka” snieguma dinamika būtiski veicināja kopējo S&P 500 kāpumu. Piemēram, Nvidia pārdošanas rādītāji 4. ceturksnī saskaņā ar ziņojumu sasniedza 22,1 miljardu ASV dolāru, un uzņēmuma kapitalizācija pēc šīs ziņas pieauga par rekordlielu summu – 277 miljardiem ASV dolāru, kas bija lielākais pieaugums Volstrītas vēsturē (iepriekšējais rekords 196 miljardu ASV dolāru apmērā arī tika uzstādīts pavisam nesen – 2024. gada 2. februārī par to parūpējās Meta).
Eiropas un ASV akciju tirgi
Viens solis uz priekšu, divi atpakaļ
Februārī ASV ražošana piedzīvoja turpmāku lejupslīdi. ISM industrijas iepirkumu vadītāju indekss (PMI) samazinājās līdz 47,8 punktiem, salīdzinot ar 49,1 punktu janvārī, tādējādi tas jau 16. mēnesi pēc kārtas atrodas zem 50 punktu atzīmes. Tas norāda uz nepārtrauktu sarukumu ražošanas sektorā, kas veido 10,3% no ASV ekonomikas. Uz nākotni vērstais jauno pasūtījumu apakšindekss arī samazinājās līdz 49,2 punktiem pēc tam, kad janvārī tas īslaicīgi pieauga līdz 52,5 punktiem. Turklāt februārī nedaudz palēninājās ASV pakalpojumu nozares izaugsme, un ISM ziņoja par tās PMI kritumu no 53,4 līdz 52,6 punktiem.
Vājā pieprasījuma dēļ ražošanas aktivitāte turpināja samazināties arī Eirozonā. HCOB galīgais bloka ražošanas PMI bija 46,5 punkti, bet rūpnīcas jau devīto mēnesi pēc kārtas samazina darbinieku skaitu. Tomēr februārī bija vērojamas uzņēmējdarbības aktivitātes uzlabošanās pazīmes, un pirmo reizi kopš jūlija pieauga pakalpojumu nozare. Pakalpojumu nozares PMI februārī pieauga līdz 50,2 punktiem, salīdzinot ar 48,4 punktiem janvārī. Turklāt saskaņā ar Eurostat aplēsēm inflācija februārī turpināja samazināties, un gaidāms, ka tās gada rādītājs būs 2,6%, kas ir zemāks nekā 2,8% janvārī.
Ķīnas ražošanas aktivitāte turpināja samazināties piekto mēnesi pēc kārtas, palielinot spiedienu uz Pekinu īstenot papildu stimulēšanas pasākumus. Valsts statistikas biroja apkopotais oficiālais ražošanas PMI nedaudz samazinājās līdz 49,1 punktam, tomēr Caixin/S&P Global veiktā aptauja liecināja par stabilu aktivitātes kāpumu sektorā, straujāk pieaugot gan ražošanai, gan jauniem pasūtījumiem. Arī pakalpojumu sektorā februārī bija vērojama izaugsme, lai gan lēnākā tempā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi – Caixin pakalpojumu PMI sasniedza 52,5 punktus, salīdzinot ar janvāra 52,7 punktiem.
Zelta cena, USD/oz
Zelts pakāpjas līdz visu laiku augstākajiem līmeņiem
Valūtas tirgus bija mierīgs, nesniedzot tirgus dalībniekiem daudz tirdzniecības iespēju. Lielāko mēneša daļu dolārs centās pakāpties augstāk, kas gan neietekmēja kopējo bildi. Tomēr dārgmetāli, šķiet, beidzot atgriezās spēlē – zelts pēc krituma zem 1 990 dolāriem par Trojas unci strauji sāka griezties augšup, un tagad tirgojas visu laiku augstākajos līmeņos virs XAU/USD 2100. Pēc tāda pavērsiena mēs vairs neiesakām samazināt garās pozīcijas metālā, un XAU/USD 1970 tagad ir jauns sākotnējais brīdinājuma signāls buļļiem. Ja šis zelta izrāviens izrādīsies pamatots un noturīgs, tad cenas varētu sasniegt 2400 dolāru par Trojas unci. Sudrabs joprojām tiek tirgots garlaicīgos diapazonos, bet tas varētu sākt izdarīt spiedienu uz ļoti svarīgo pretestības līmeni XAG/USD 25-26. Ideālā gadījumā tagad jebkuram kritumam jāapstājas virs 22 dolāriem par Trojas unci, un, kad mēs redzēsim sudrabu virs XAG/USD 25 atzīmes, tas varētu signalizēt, ka lielais buļļu rallijs ir tikai laika jautājums.
Etalona 10-gadu obligācijas
Likmju samazināšana atkal tiek atlikta
ASV Valsts kases vērtspapīru ienesīguma dinamika atbilda mūsu gaidām. Ekonomikas dati, lai gan ne visai iepriecinoši, liecināja par inflācijas samazināšanos un joprojām zemo bezdarba līmeni, kas, iespējams, apstiprināja tirgus viedokli, ka tautsaimniecība nav tik vāja, kā daudzi domā, un procentu likmju samazināšana no FRS puses notiks vēlāk, nekā sākotnēji gaidīts. Federālās atklātā tirgus komitejas janvāra sanāksmes protokols, kas tika publicēts februāra beigās, to tikai apstiprināja. Rezultātā pirmā likmju samazinājuma gaidas pārvirzījās no marta uz maiju, savukārt nulles kuponu vērtspapīru tirgū likmju samazinājums gaidāms tikai šā gada jūnijā. Tā rezultātā arī 10-gadīgo obligāciju cenas nonāca zem tirgus sitiena, izraisot to ienesīguma kāpumu līdz 4,25-4,30% līmenim. Kā mēs norādījām savās iepriekšējās publikācijās, 10-gadīgo Treasuries iegāde pie 4,30-4,50% ienesīguma zonas izskatās pievilcīga.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Spekulanti tic korekcijai
Investment Company Institute apkopotā statistika par kopieguldījumu fondiem un ETF liecina, ka akciju un obligāciju fondos, kā arī naudas tirgus fondos turpina ieplūst investoru nauda. Interesanti, ka kopš gada sākuma, neraugoties uz S&P 500 indeksa kāpumu, atvērto spekulatīvo garo un īso pozīciju starpība nākotnes līgumu tirgū turpināja palielināties par labu lāčiem un februāra beigās tā sastādīja 224 000 kontraktu. No vienas puses, īso pozīciju slēgšana var izraisīt vēl vienu tirgus ralliju, no otras puses, ja īso pozīciju atvēršana turpināsies, tas var radīt spiedienu uz turpmāku indeksa kāpumu. Mūsuprāt, garo pozīciju atvēršana S&P 500 pašreizējos līmeņos joprojām paliek pārāk riskanta.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?