Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Savukārt, ja investors vēlas spert soli tālāk, vajadzētu sakrāt vismaz tūkstoti, jo tad paveras krietni plašāka izvēle, nekā investējot mazāku summu, “Nākotnes kapitālā” skaidro “Signet Bank” eksperti Kristiāna Janvare un Edmunds Antufjevs.
Kas ir obligācija?“Obligācijas ir parāda vērtspapīrs,” saka “Signet Bank” investīciju eksperte Kristiāna Janvare, skaidrojot, ka, piemēram, uzņēmumi tās emitē, lai iegūtu papildu kapitālu no dažādiem investoriem, nevis aizņemoties no bankas. Uzņēmums investoram apsola, ka maksās noteiktu procentu likmi, ko sauc par kuponu. “Investors sagaida, ka ar noteiktu regularitāti saņems procentu maksājumu un beigās atpakaļ saņems pamatsummu,” skaidra eksperte.
Obligācijām arī ir sekundārais tirgus, kas nozīmē, ka tās var iegādāties ar tā saukto diskontu, proti, par zemāku summu, nekā uzņēmums emitējis. Piemēram, Latvijas nacionālās aviokompānijas obligācijas 2022. gadā tika tirgotas ar atlaidi. Tādējādi investori signalizēja, ka bažījas par uzņēmuma nākotni.
Janvare, iezīmējot vienu no riskiem, skaidro, ka mēdz būt gadījumi, kad emitents nespēj pildīt savas saistības un noteiktajā laikā investoriem atmaksāt aizņemto. “Reizēm risinājums ir mazliet pagarināt grafiku, citreiz nonāk līdz tā saucamajām restrukturizācijām,” skaidro eksperte, norādot, ka tas ir līdzīgi kā parādu piedziņas procesā. Viņa saka, ka arī Baltijā ir bijuši daži šādi gadījumi, sevišķi aktuāli tas bija ap 2008. gadu.
Obligācijas ir dažādas. Valstu obligāciju risks tradicionāli ir zemāks, taču, kā saka “Signet Bank” eksperti, arī šeit vērojamas atšķirības. Piemēram, ASV un Vācija tiek uzskatītas par drošākām nekā Latvija. “Latvijas valsts krājobligācijas ir nodrošinātas ar Latvijas valsts godavārdu,” saka Antufjevs, kurš atgādina, ka, piemēram, Grieķijai un Itālijai iepriekš bijušas “vingrošanas ar investoriem”. Savukārt, runājot par uzņēmumu obligācijām, eksperti uzsver, ka, aizdodot naudu kādai kompānijai, ir jāseko līdzi, ar ko tiek garantēta atmaksa, proti, kas ir tas, ar ko uzņēmums garantē, ka investora nauda netiks zaudēta.Kur ieguldīt jaunam investoram?Latvijas valsts krājobligācijas var iegādāties jebkurš pilsonis, un daudzi eksperti jaunajiem investoriem tās iesaka kā labu pirmo soli ieguldīšanai. Tam piekrīt arī “Signet Bank” eksperti. Antufjevs skaidro, ka šobrīd piedāvātā atdeve, kas atkarībā no aizdevuma ilguma svārstās ap 4%, ir visai laba, jo lielākās ekonomikas piedāvā ap 2%, kamēr mūsu reģiona valstīs ir līdzīgas likmes.
Latvijas valsts piedāvājums ir guvis interesi, un Kuzikovs nebūt nav vienīgais, kas tajā iegulda. No gada sākuma līdz jūnijam iedzīvotāji bija iegādājušies krājobligācijas mazliet vairāk nekā 87 miljonu eiro vērtībā un līdz 5. septembrim šis skaitlis pieaudzis jau līdz 173,4 miljoniem eiro, liecina Valsts kases dati. Tas nozīmē, ka trīs mēnešu laikā iedzīvotāji ir nopirkuši valsts parādzīmes gandrīz 100 miljonu eiro vērtībā.
Vairāk par krājobligācijām iespējams izlasīt publikācijā “Krājobligācijās cieņā – iedzīvotāju interesei uzrāviens.”Tas ir arī viens no padomiem, ko Kuzikovam sniedz Antufjevs, – lai ieguldītu uzņēmumu emitētajās obligācijās, nepieciešama liela summa, tāpēc, ja nav iespējas to sakrāt, valsts krājobligācijas ir laba izvēle.
“Ja daļa naudas krājobligācijās jau ir ieguldīta, var izvērtēt biržas piedāvājumu un to, kādas vēl ir iespējas. Diemžēl ar 50 vai 100 eiro izvēle obligāciju tirgū ir gaužām neliela. Savukārt, ja var uzkrāt, nedaudz pagaidīt un sasniegt tūkstoti eiro, tad izvēle ir krietni lielāka,” saka Antufjevs, norādot, ka šādā gadījumā paveras durvis uz ieguldījumiem visai labos uzņēmumos.
Savukārt Janvare iesaka investoriem, sevišķi tiem, kas iegulda mazas summas, noskaidrot, cik lielas ir komisijas izmaksas. Bankas par ieguldījumiem obligācijās mēdz piemērot fiksētu summu, un dažos gadījumos tā var krietni pārsniegt obligāciju ienesīgumu.
Avots: https://www.delfi.lv/bizness/37293360/bankas_un_finanses/55974396/vai-obligacijas-jauniem-investoriem-var-palidzet-nopelnit
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?