Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Decembrī tirgi turpināja oktobra beigās aizsākto ralliju. Akciju indeksi sasniedza vai bija tuvu savu visu laiku augstākiem rādītājiem, 10-gadīgo ASV Valsts kases obligāciju ienesīgums gada beigās bija zemāks par 4% (3.87%), bet Vācijas Bundu – 2%. Septembrī izveidojusies (plakana) ienesīguma līkne nespēja saglabāt savu formu līdz gada beigām: 2-gadīgo un 10-gadīgo obligāciju ienesīguma likmju starpība atgriezās negatīvā teritorijā, ASV sasniedzot -38 bāzes punktus, bet Vācijā un Lielbritānijā – aptuveni -43 punktus. Šāda līkņu pozīcija liecina, ka tirgus dalībnieki atkal gaida recesijas un / vai procentu likmju pazemināšanas cikla sākšanās.
Ko gaidīt no obligāciju ienesīgumiem?
FRS diskonta likmes nākotnes līgumu cenu dinamika liecina, ka pirmajam procentu likmju samazinājumam vajadzētu notikt martā, un līdz vasaras vidum procentu likmei vajadzētu sasniegt 4,75%. Pieņemot, ka šis scenārijs piepildīsies, ASV valdības sešu mēnešu diskonta vērtspapīru gada ienesīgumam vajadzētu būt aptuveni 4.9%, tomēr pašlaik tas ir virs 5,25%. Šādu tirgus desinhronizāciju, visticamāk, var izskaidrot ar to, ka pēdējos mēnešos ASV valdība aktīvi aizņēmusies līdzekļus “īsajā galā” un darījusi to lielos apjomos. No vienas puses, tas ir loģiski, jo kopējo augsto ienesīguma līmeni daudzi uztver kā īslaicīgu parādību, tāpēc vērtspapīru piedāvājuma palielināšanās līknes īsajā galā un piedāvājuma samazināšanās tālajā galā ilgtermiņā budžetam izmaksās mazāk. Taču, no otras puses, valdības apetīte pēc naudas tiek apmierināta tikai daļēji, un refinansēšanas laiks nav tālu, kas nozīmē, ka palielinātais piedāvājums turpinās spiedienu uz aizņemšanās izmaksām, kas ļauj domāt par kārtējo inflācijas kārtu, kas savukārt būtiski mazinās procentu likmju samazināšanās varbūtību.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Ķīnas ekonomika aug; Eirozonas uzņēmējdarbības aktivitāte turpina sarukt
ASV ražošana turpināja sarukt, bet samazinājuma temps palēninājās – piegādes vadības institūts ziņoja, ka ražošanas sektora iepirkumu vadītāju indekss palielinājās par 0,7 punktiem līdz 47,4. Samazinājies pieprasījums ietekmēja cenu samazināšanos rūpnīcu līmenī, norādot uz iespējamu deflāciju preču sektorā – indekss, kas mēra ražotāju maksātās cenas, samazinājās līdz 45,2 punktiem, kas ir zemāks nekā novembra septiņu mēnešu augstākais rādītājs (49.9 punkti). Amerikāņu skaits, kuri iesniedza jaunus bezdarbnieku pabalstu pieprasījumus, nedēļā, kas beidzās 30. decembrī, sasniedza divu mēnešu minimumu – 202 000 (sezonāli izlīdzināts), atspoguļojot darba tirgus noturību, neraugoties uz pakāpenisku darbaspēka pieprasījuma samazināšanos.
Uzņēmējdarbības aktivitātes lejupslīde Eirozonā joprojām turpinās, galvenokārt dominējošās pakalpojumu nozares ilgstošās lejupslīdes dēļ. Tas liecina, ka bloka ekonomikā ir iestājusies recesija. S&P Global apkopotais HCOB apvienotais iepirkumu vadītāju indekss decembrī sastādīja 47,6 punktus. Arī Eirozonas rūpniecības aktivitāte 18. mēnesi pēc kārtas turpināja sarukt – HCOB galīgais ražošanas PMI indekss gandrīz nemainījās un bija 44,4 punkti, kas ir ievērojami zem 50 punktu līmeņa.
Ķīnas pakalpojumu sektors decembrī pieauga, un to veicināja notiekošie stimulējošie pasākumi, kas veicināja iekšzemes pieprasījumu. Turklāt nedaudz mazinājās ārvalstu pasūtījumu lejupslīde, kas veicināja pozitīvus rezultātus pakalpojumu sektorā – decembrī Caixin pakalpojumu PMI piedzīvoja spēcīgu izaugsmi, sasniedzot 52,9 punktus salīdzinājumā ar iepriekšējā mēneša 51,5 punktiem. Ķīnas ražošanas sektorā, kas veido lielāku tautsaimniecības daļu nekā pakalpojumu nozare, decembrī bija vērojama neliela izaugsme. To noteica gan lielāki produkcijas apjomi, gan jauno pasūtījumu pieaugums – Caixin/S&P Global ražošanas PMI decembrī pieauga līdz 50,8 punktiem salīdzinājumā ar 50,7 punktiem novembrī. Caixin PMI sniedz pretēju bildi salīdzinājumā ar oficiālajiem datiem, kas atklāja lielāku, nekā gaidīts, ražošanas aktivitātes sarukumu decembrī.
Zelta cena, USD/oz
Nekādu izmaiņu mūsu tirdzniecības stratēģijās
Tirdzniecības nolūkos decembris deva mums iespēju pārdot EUR/USD virs 1,1000 līmeņa, tādējādi nemainot mūsu ilgāka termiņa dolāram pozitīvo perspektīvu un ļaujot mums “darīt vairāk no tā paša”, t.i. pārdot pāri virs 1,1000 un pirkt 1,05-1,0600 atbalsta zonas tuvumā. Mēs vēlamies ieraudzīt pāra spiedienu uz 1,0500 atzīmi, sākoties pavasarim, jo tas apstiprinātu mūsu dolāram labvēlīgo scenāriju. Protams, mēs nevēlamies redzēt EUR/USD tirdzniecību tālu virs 1,1200 pretestības līmeņa, jo tas liktu mums pārdomāt mūsu stratēģiju.
Metāli bija diezgan neizlēmīgi, un zelts joprojām radīja jautājumu par tā nesenā izrāviena patiesumu. Lai gan metāla grafiki patiešām ir iepriecinoši, mēs nevēlamies pasludināt uzvaru un uzskatām, ka nebūtu slikti ņemt daļēju peļņu pašreizējā cenu līmenī, saglabājot zināmu daudzumu sausa pulvera nākotnes darījumiem. Sudrabs pašreizējā līmenī izskatās neitrāli. Mēs uzskatām, ka jaunākā cenu dinamika uzkrāj spēku augšupvērstam izrāvienam, bet XAG/USD 24-25 pretestība pašlaik ir pārāk spēcīgs šķērslis, tāpēc XAG/USD 21 atbalsta zonas tests arī nav izslēgts. Mēs noteikti mēģināsim pirkt šādus kritumus (paturot prātā pienācīgu riska pārvaldību, jo tirgus svārstības ar iespaidīgas: 15-20% ietvaros), sākotnējam mērķim esot tuvāk 30 dolāru par Trojas unci atzīmei.
Decembris obligāciju pircējiem bija tikpat labs kā novembris. Mums patiešām patīk obligāciju tirgus virziens, bet vienlaikus mēs nebūtu pārsteigti, ja pavasarī iestātos zināma korekcija / konsolidācija. Mēs noteikti izmantotu šo cenu korekciju, lai papildinātu savas obligāciju pozīcijas lielākam kāpumam, kas varētu notikt 2024. gada ietvaros. Nafta un gāze joprojām ir “grūts jautājums” – mēs noteikti gribētu saglabāt garas pozīcijas enerģijas sektorā, bet gaidīsim skaidrākus signālus, lai būtu pārliecinātiem par turpmāko cenu virzību.
Pagājušajā mēnesī bija vērojama neliela lejupslīde Eirozonas apstrādes rūpniecībā, tomēr šis sektors joprojām bija stingri iesakņojies lejupslīdes teritorijā – HCOB galīgais ražošanas nozares PMI novembrī pieauga līdz 44,2, kas ir uzlabojums salīdzinājumā ar 43,1 punktu oktobrī. Tas joprojām liecina, ka bloka tautsaimniecība kārtējā ceturksnī, visticamāk, atkal saruks, galvenokārt dominējošajā pakalpojumu nozarē joprojām pastāvošo problēmu dēļ. Inflācija trešo mēnesi pēc kārtas samazinājās vairāk, nekā gaidīts, pastiprinot spekulācijas par iespējamu likmju samazinājumu pavasara sākumā, kas ir pretrunā ar ECB sniegtajām (skaidrām) norādēm.
Etalona 10-gadu obligācijas
Atelpu gaidot
Daudzi attīstīto valstu akciju indeksi ir savos vēsturiski augstākajos līmeņos vai tuvu tiem, 10-gadīgo etalona obligāciju ienesīgumi ir 2023. gada vidējos līmeņos, un privātie investori ir gandrīz pilnībā “ieinvestēti”. Secinājumi ir pašsaprotami: tirgum vismaz uz laiku nepieciešama atelpa. S&P 500 korekcija līdz 4400-4500 līmeņiem izskatās būtu tikai loģiska, tāpat kā 10-gadīgo ASV valsts parāda ienesīguma atgriešanās 4,30-4,35% līmenī, kas būtu tikai novembra-decembra kraso svārstību izlīdzināšana.
Turpmākos “laikapstākļus” finanšu tirgos noteiks ekonomiskie dati, galvenokārt inflācijas un bezdarba rādītāji, kā arī (kā parasti) uzņēmumu ziņojumi. Saskaņā ar FactSet datiem 2023. gada 4. ceturksnī gaidāms, ka S&P 500 iekļauto uzņēmumu pelnītspējas pieaugums būs 1.3% salīdzinājumā ar 3. ceturksni. Kā norāda lielākā daļa analītiķu, ņemot vērā recesijas gaidas, lielākās daļas uzņēmumu peļņas prognozes ir novērtētas par zemu, tāpēc no šā ceturkšņa gaidāmi pārsteigumi pozitīvā virzienā, kas varētu palīdzēt saglabāt akciju indeksus pašreizējā līmenī.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?