Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Oktobris paliks atmiņā ar negaidīto Hamas kaujinieku grupējuma uzbrukumu Izraēlai 7. oktobra agrā rītā, kas aizsāka Izraēlas un Hamas karu. Tirgi reaģēja nevienmērīgi – galvenie akciju indeksi gandrīz nenokustējās, vienlaikus zelta cenas sāka nozīmīgu kāpumu, savukārt ASV valsts parādzīmju un Vācijas obligāciju ienesīgumi samazinājās par 10-30 bāzes punktiem atkarībā no dzēšanas termiņa. Lielākās pārmaiņas bija vērojamas garāka termiņa obligācijās, kur 10-gadīgo treasuries ienesīgums samazinājās līdz 4,55%. Tomēr, tiklīdz Izraēlas armija un vadība stabilizēja situāciju, ienesīgumi steigšus atgriezās savos pirmskara līmeņos.
Naftas cenas svārstās spriedzes apstākļos
Karadarbības sākums radīja bažas arī naftas tirgū: laika posmā no 6. līdz 13. oktobrim vieglās jēlnaftas cenas pieauga par 5,92%, bet Brent jēlnaftas par 7,46%. Tirgus dalībniekus biedēja Jom Kipura kara seku atkārtošanās, kad OPEC dalībvalstis izsludināja naftas embargo Rietumiem. Notikumu Izraēlā kontekstā ASV nolēma mazināt sankcijas pret Venecuēlas naftas un gāzes un zelta ieguves nozarēm. Tomēr eksperti norāda, ka sankciju atvieglošanai nebūs tūlītējas ietekmes, kaut gan ilgtermiņā šāds ASV solis ir pozitīvs, lai ierobežotu iespējamo cenu spiedienu enerģētikas tirgū. Kopumā oktobris naftas cenām nebija pozitīvs, WTI nespējot pat pietuvoties 100 dolāru par barelu atzīmei. Tagad jāskatās, vai cenas saglabāsies nesen noteiktajās 80-95USD/bbl robežās, lai uzkrātu spēku nozīmīgai virzībai augšup. Savukārt dabasgāze mūs nepievīla un virzījās ievērojami augstāk, bet mēs paliekam pie sava viedokļa – ir vērts turēt “garās pozas” šajā aktīvā.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Procentu likmju paaugstināšanas cikls, izskatās, ir beidzies
Gan ECB, gan FRS savās oktobra sanāksmēs nolēma atstāt procentu likmes nemainīgas, un tas pilnībā atbilda tirgus gaidām. FRS norādīja, ka ilgāka termiņa valsts parādzīmju ienesīguma pieaugums radīs nepieciešamo ierobežojošo ietekmi uz turpmāko tautsaimniecības izaugsmi, kam vidējā termiņa perspektīvā vajadzētu ierobežot inflāciju un atgriezt to Fed noteiktajā 2% mērķa līmenī (ECB vēstījums bija praktiski identisks). Vārdu sakot, centrālo banku retorika ir skaidra – tās izdarīja, ko varēja un gribēja, un tagad sekos līdzi savu darbību sekām, koriģējot monetāro politiku atbilstoši jauniem ekonomiskiem datiem, vienlaikus cerot arī uz fiskālo iestāžu adekvātumu valsts parāda jautājumā. Tirgus negaida turpmāku ECB un FRS likmju paaugstināšanu un cer uz likmju samazinājumu tuvākajā laikā.
Vācijas un ASV valdības obligāciju ienesīguma līknes ir kļuvušas gandrīz pilnīgi plakanas – 2-gadīgo obligāciju ienesīgums ir praktiski vienāds ar 30-gadīgo papīru ienesīgumu (neliela “iesēšanās” ir novērojama 5- un 10-gadīgā parādā). Ko tas norāda? Būtībā tirgus uzskata, ka centrālās bankas beidzot atgriezušās pie “normāliem” (jeb “veciem”) procentu likmju līmeņiem, t.i., īpaši mīkstas monetārās politikas laiks pamazām kļūst par vēsturi. Turklāt, pēc tirgus domām, iespējamās recesijas sākšanās var izraisīt likmju samazinājumu par 150-200 bāzes punktiem, bet ne vairāk.
Mēs joprojām uzskatām, ka 10-gadīgo ASV valsts parādzīmju iegāde ar ienesīgumu virs 4,5% ir pievilcīgs un pamatots ieguldījums. Mēs neizslēdzam iespēju, ka šo vērtspapīru ienesīgums varētu sasniegt 5-5,25% (atstāsim aiz iekavām hiperinflācijas iespēju), taču neuzskatām, ka šāds notikums būs ilgstošs.
Zelta cena, USD/oz
Zelts tuvojas svarīgajai 2000 XAU/USD robežai
Pēc dārgmetāliem diezgan nežēlīgā septembra mēs redzam, ka zelta cenas uzņēma apgriezienus un atkal pietuvojās apaļajam skaitlim 2000 dolāru par trojas unci. Mēs turam īkšķus, bet vienlaikus paturam prātā svarīgo pretestības līmeni XAU/USD 2050, kas metālam pagaidām paliek nepārvarēts. No otras puses, tirgus jau ceturto reizi tuvojas šai pretestības zonai, un tas palielina ilgi gaidītā izrāviena varbūtību.
Pēc ASV dolāra divu mēnešu iespaidīgā pieauguma mēs gaidījām, ka šis rallijs turpināsies arī oktobrī, taču tā vietā ASV valūta izskatījās diezgan apātiska. Mēs cieši vērojam EUR/USD 1,0450 un 1,0720 līmeņus, kas var radīt signālus pāra turpmākai uzvedībai.
Etalona 10-gadu obligācijas
Situācija lielākajās pasaules ekonomikās neuzlabojas
ASV ražošanas lejupslīde turpināja pieaugt. Apgādes vadības institūta (Institute for Supply Management) iepirkumu vadītāju indekss, kas mēra rūpnīcu aktivitāti lielākajā pasaules ekonomikā, nokrita līdz 46,7 punktiem, kas ir pat zemāks par septembrī reģistrēto 49,0. Turklāt ASV būtiski palēninājās darbvietu skaita pieaugums, un Darba statistikas biroja ļoti gaidītais pārskats atklāja, ka darba devēji mēneša laikā izveidoja vien 150 000 darbvietu. Šis skaitlis bija ievērojami mazāks salīdzinājumā ar jau negatīvi pārskatīto septembra rādītāju (297 000 darba vietu). Arī bezdarba līmenis oktobrī palielinājās līdz 3,9% salīdzinājumā ar 3,8% iepriekšējā mēnesī.
Ķīnas Caixin pakalpojumu PMI oktobrī reģistrēts neliels rādītāja pieaugums, un šo lēno izaugsmes līmeni galvenokārt varētu skaidrot ar iekšzemes pieprasījuma krituma padziļināšanos, kas lielā mērā neitralizēja dažus uzlabojumus ārvalstu pasūtījumu jomā. Tas, protams, lika uzņēmumiem piesardzīgāk izturēties pret iespējamo darbības paplašināšanu. Turklāt Ķīnas ražošanas sektors oktobrī negaidīti saruka, par ko liecināja Caixin/S&P Global ražošanas PMI, kas oktobrī samazinājās par vienu punktu līdz 49,5, sarūkot pirmo reizi kopš šī gada jūlija.
Ražošanas sektors Eirozonā piedzīvoja vēl vienu ievērojamu lejupslīdi, pasūtījumiem sarūkot vienā no straujākajiem tempiem kopš datu vākšanas sākuma 1997. gadā. S&P Global apkopotais Eirozonas galīgais iepirkumu vadītāju indekss apstrādes rūpniecībā oktobrī samazinājās līdz 43,1 punktam, salīdzinot ar jau pesimistisko 43,4 punktu septembrī. Jaunajiem pasūtījumiem 18. mēnesi pēc kārtas bija vērojams kritums, indeksam noslīdot līdz 39,0 punktiem. Neraugoties uz to, ka ražotāji oktobrī atkal samazināja cenas, pieprasījums turpināja mazināties. Arī inflācija blokā strauji samazinās, un, saskaņā ar provizorisko Eurostat ziņojumu, oktobrī cenas pieauga tikai par 2,9% (vislēnākais temps kopš 2021. gada jūlija).
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Akciju tirgi (atkal) krustcelēs
Šā raksta sagatavošanas brīdī 81% S&P 500 indeksa uzņēmumu bija paziņojuši par 3. ceturkšņa rezultātiem. Līdz šim peļņa uz vienu akciju (EPS) ir bijusi labāka, nekā gaidīts, 82% no uzņēmumiem, kas snieguši ziņojumus, kas ir labāk 5 un 10 gadu griezumā. Tikmēr augstās procentu likmes un naftas cenu kritums oktobrī veicināja indeksa kritumu par 2,2%. Visvairāk saruka naftas un gāzes nozares kompāniju akcijas (-6.08%), savukārt aizsardzības nozares akcijas bija sagaidāmi pieprasītas (pieaugums par 5 līdz 14%).
Pašās mēneša beigās tika veiksmīgi testēts S&P 500 atbalsta līmenis, un to, ko redzam šobrīd (indeksa kāpums līdz 4380 līmenim), mēs uztveram kā korekciju “lāču tirgus” ietvaros. 4400-4475 punktu pretestības zona ir gandrīz sasniegta, un tās pārvarēšana nopietni palielinās “buļļu” izredzes uz indeksa kāpumu līdz 2021. gada decembra maksimālajiem līmeņiem. Pagaidām iesakām nesteigties un atturēties no garo pozīciju atvēršanas, koncentrējoties uz interesantākiem piedāvājumiem citās aktīvu klasēs.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?