Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Tirgi turpina gaidīt Centrālo banku septembra sanāksmes, tāpēc augusts izvērtās samērā kūtrs, lai gan to iezīmēja daži svarīgi samiti. Džeksonholas ekonomikas simpozijā Džeroms Pauels sacīja, ka FRS ir gatava turpināt paaugstināt likmes, līdz inflācija sāks stabili tuvoties tās 2% mērķim. Pauels atzina, ka patēriņa cenas pakāpeniski samazinās kopš to maksimuma 2022. gada jūnijā, taču ir pāragri uzskatīt šo kritumu par pārliecinošu un ilgtspējīgu. Tā kā IKP pieaugums pārsniedz ilgtermiņa vidējos rādītājus, nekustamā īpašuma segmentā ir atveseļošanās pazīmes, un darba tirgus situācija pakāpeniski normalizējas, monetārā politika ir pakļauta zināmam spiedienam. “Skatoties uz zvaigznēm mākoņainās debesīs”, FRS turpinās būt atkarīga no ienākošiem ekonomikas datiem. Baņķieru vērtējumu vēl vairāk sarežģīs neskaidrība, ar cik lielu aizkavēšanos monetārās politikas stingrība ietekmē ekonomisko aktivitāti un (īpaši) inflāciju.
Trīs Lagardas punkti un BRICS paplašināšanās
Kristīne Lagarda savā runā uzsvēra strukturālās izmaiņas globālajā ekonomikā, izceļot trīs galvenos punktus: darba tirgu, klimata pārmaiņas un ģeopolitiku. ECB prezidente sacīja, ka pandēmija ir paātrinājusi digitalizāciju, ārpus biroja darbu un darbaspēka piedāvājuma elastību. Viņa arī atspēkoja domu, ka “AI revolūcija” noteikti novedīs pie nodarbinātības samazināšanās. Tagad ES mērķis ir līdz 2030. gadam vairāk nekā 40% no saražotās enerģijas iegūt no atjaunojamiem avotiem, vienlaikus vairākās reizēs palielinot spēkā esošo tirdzniecības ierobežojumu skaitu. Pārmaiņas un pārorientācija gaida arī rūpniecības attīstības politiku, kas būs vērsta uz stratēģisko nozaru “rešoringu” un “frendšoringu” palielināšanu.
Ilgi gaidītais ikgadējais BRICS samits notika Johannesburgā, kur bloks paziņoja par savu pirmo paplašināšanos kopš 2010. gada. No 2024. gada 1. janvāra Saūda Arābija, Irāna, Etiopija, Ēģipte, Argentīna un Apvienotie Arābu Emirāti kļūs par tā jaunajām dalībvalstīm, un vēl 14 valstis gaida savu oficiālo pieteikumu izskatīšanu. BRICS valstu daļa pasaules (nominālajā) IKP pieaugs līdz 36% un aptvers gandrīz pusi pasaules iedzīvotāju. Būs ļoti interesanti redzēt, kā BRICS plāni un iniciatīvas materializēsies reālās darbībās un sasniegumos.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Galvenie akciju un obligāciju indeksi minās uz vietas
Augustā akciju tirgi beidzot nonāca zem zināma spiediena. S&P 500 no 4600 zonas atkāpās līdz 4400 apgabalam, bet Russell 2000 indekss pēc 2000 atzīmes sasniegšanas jūlija beigās zaudēja aptuveni 8%. Tomēr pēc Pauela runas Džeksonholas simpozijā mēneša pašās beigās indeksiem izdevās atgūt pusi no saviem zaudējumiem.
Cenu izmaiņas ASV valsts parādzīmju un Vācijas obligāciju tirgū bija nenozīmīgas. Mēs turpinām dot priekšroku cenu kritumam kā “emocionālajam” pēdējam solim šajā ienesīgumu pieauguma ciklā, kam sekotu obligāciju tirgus pieaugums vidējā termiņā. Starpība starp ASV 10- un 2-gadīgo papīru ienesīgumiem turpināja samazināties. 10-gadīgo obligāciju ienesīgums palielinājās par 11 bāzes punktiem, līdz mēneša beigām sasniedzot 4,1%, savukārt 2-gadīgo obligāciju ienesīgums samazinājās par četriem bāzes punktiem līdz 4,9%.
Zelta cena, USD/oz
Labs mēnesis dolāram; dārgmetāli turpina konsolidēties
Galvenie valūtu pāri turpināja tirgoties savos pēdējos dažu mēnešu diapazonos; tomēr EUR/USD jau no jūlija atradās zem neliela pārdošanas spiediena pie 1,1200 atzīmes. Augustā, pārim nokrītot zem 1,1000 punktu līmeņa, šis spiediens tikai palielinājās, taču joprojām pārim nav skaidri redzama virziena. Lai gan mēs parasti dodam priekšroku spēcīgākam dolāram, kustība virs 1,1200 atkal būs spēcīgs brīdinājuma signāls tā vājumam. No otras puses, pārim ir gana daudz spēcīgu tehniskā atbalsta līmeņu līdz EUR/USD 1,0500.
Dārgmetāli joprojām atrodas lielu konsolidācijas kustību ietvaros. Augustā zelta cenas praktiski nemainījās, tāpēc pretestības zona XAU/USD 2000 un “trīskāršā virsotnē” joprojām ir dzīva un vesela. Sudrabs augusta sākumā bija vājš, bet veica krietnu atlēcienu no XAG/USD 22 atbalsta zonas, un tam pat izdevās pārbaudīt XAG/USD 25 pretestības līmeņus. Mēs joprojām uzskatām USD 20 par Trojas unci kā ļoti spēcīgu metāla atbalsta punktu (ideālā gadījumā mums nevajadzētu redzēt sudrabu zem šī līmeņa ļoti ilgu laiku), un galu galā XAG/USD 25,50 atzīmei vajadzētu “padoties”, metālam virzoties uz USD 30 par Trojas unci.
Naftas cenas turpināja stabili pieaugt, un tehniskā aina atbalsta neseno augšupeju. Līdz ar to mēs varam ieraudzīt vēl 7-8% kustību augšup, līdz tiks sasniegts nākamais svarīgais pretestības līmenis. Mūsu uzskatos par dabasgāzes cenām nav nekā jauna – šeit ir vērts turēt “garās pozas” pirms rudens/ziemas sezona.
Etalona 10-gadu obligācijas
Globālā ekonomiskā aktivitāte turpina stagnēt
Ķīnas pakalpojumu sektors augustā auga ar lēnāko tempu pēdējo astoņu mēnešu laikā, Caixin/S&P globālajam pakalpojumu PMI noslīdot par 2,3 punktiem līdz 51,8 punktu atzīmei.
Dati būtībā atbilda oficiālajiem, kas liecināja, ka nozare turpināja sarukt pat pēc Pekinas nesenajiem paziņojumiem par pasākumu virkni, kuru mērķis ir atdzīvināt gauso ekonomiku un palīdzēt nekustamā īpašuma tirgum. Neskatoties uz šo, jaunu mājokļu cenas Ķīnā samazinās jau ceturto mēnesi pēc kārtas.
Ekonomiskās aktivitātes samazināšanās Eirozonā turpinājās straujāk nekā iepriekš gaidīts. Pakalpojumu sektors samazinājās par gandrīz diviem punktiem, liecina galīgais HCOB Composite PMI, norādot, ka Eirozona, iespējams, nespēs izvairīties no recesijas gada otrajā pusē. Tajā pašā laikā galīgais HCOB ražošanas PMI augustā pieauga līdz trīs mēnešu augstākajam līmenim 43,5 no 42,7 jūlijā (rādījums zem 50 joprojām norāda uz lejupslīdi). Tikmēr investoru noskaņojums turpināja kristies straujāk, nekā gaidīts, un inflācija izrādījās pārsteidzoši noturīga, neskatoties uz cenu spiediena mazināšanos uz pamata precēm. Inflācija bija nemainīga – 5,3%, jo enerģijas cenas mēneša laikā strauji pieauga.
ASV ražošana augustā samazinājās jau desmito mēnesi pēc kārtas, taču krituma tempi palēninājās. Saskaņā ar Piegādes vadības institūta datiem, ražošanas PMI palielinājās līdz 47,6 no 46,4 iepriekšējā mēnesī. Kamēr ASV nodarbinātības pieaugums palielinājās, bezdarba līmenis nedaudz pieauga līdz 3,8%. Pēc diviem ikmēneša uzlabojumiem pēc kārtas ASV patērētāju uzticība augustā kritās vairāk nekā gaidīts, Konferences padomes indeksam samazinoties līdz 106,1 no 114,0 jūlijā, pieaugot patērētāju inflācijas gaidām 12 mēnešos.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Metrikas, par kurām jāuztraucas
Jau kādu laiku daudzi analītiķi ir noraizējušies par būtiskām neatbilstībām lielās un vidējas kapitalizācijas uzņēmumu vērtējumos. Saskaņā ar Yardeni Research, Inc. nākotnes P/E reizinātājs (akcijas cena pret uzņēmuma paredzamo peļņu par akciju nākamajā finanšu gadā) S&P 400 MidCap indeksam ir 10 gadu zemākajā līmenī (14), bet S&P 500 ir vēsturiskos maksimumos (19,1). S&P 400 MidCap indeksā iekļauti ASV uzņēmumi, kuru kapitalizācija ir no 1,4 līdz 19 miljardiem ASV dolāru (mediāna – 5,5 miljardi ASV dolāru). Visa indeksa kopējā kapitalizācija 2023. gada septembra sākumā bija 2,5 triljoni USD. S&P 500 indeksa vērtība ir USD 40 triljoni ar vidējo kapitalizāciju USD 31 miljards.
S&P 400 MidCap nākotnes P/E laikā no 2013. līdz 2019. gadam aptuveni 96% gadījumu bija 15-19 robežās, bet vidējais nākotnes P/E bija aptuveni 17. 2023. gadā svārstību diapazons ir 13-15, vidēji nedaudz zem 14, t.i. 15-18% lētāk nekā 2013.-2019. Tikmēr S&P 500 nākotnes P/E 2013.–2019. gadā bija robežās no 13 līdz 18 (vidēji 16). Virs 18 P/E bija tikai dot.com un 2020.–2021. gada “helikoptera naudas” burbuļu laikos, kad vidējais vērtējums bija 20.7. Proti, S&P 500 šobrīd ir vismaz par 20% dārgāks nekā 2013.-2019.gadā un tikai par 7-8% lētāks nekā minēto burbuļu laikā.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?