Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Pēc rosīgā un pārliecinošā janvāra, lielākā daļa investoru bija, šķietami, pārliecināti, ka tendences visam 2023. gadam ir skaidras. Etalona ienesīgums bija ļoti tuvu savam maksimumam, kas nozīmēja, ka pie gaidāmā procentu likmju samazinājuma (par ko liecina sagaidāma viegla recesija un inflācijas vājināšanās) ieguldījumi atsevišķos tirgus segmentos būtu diezgan piemēroti. Taču šķiet, ka februāris daudziem ir sajaucis kārtis. Inflācija, pretēji gaidītajam, uzrādīja pieaugumu, patērētāju pieprasījums arī izrādījās spēcīgāks, nekā gaidīts, un ekonomiskās aktivitātes indeksi turpināja balansēt līmenī, kas liecina par, lai arī vāju, bet tomēr tautsaimniecības izaugsmi.
Slikts mēnesis obligācijām
Gan ASV, gan Eiropas valstu obligāciju ienesīgumi uz šāda informatīvā fona, protams, pieauga. Vidēji pieaugums bija 50 bāzes punkti gandrīz visā ienesīguma līknē. Terminālās likmes prognoze (Fed likmes maksimālā vērtība pašreizējā cikla ietvaros) pieauga no 4,75-5,00% līdz 5,50%. Šo līmeņu sasniegšanas termiņš “tika pārcelts” no jūnija uz oktobri un minimālā likme nākamajam samazinājuma ciklam palielinājās no 3% līdz 4%. Mēs jau minējām risku vēl vienam rallijam obligāciju ienesīgumos, pirms tirgus nolems “pagriezties”. Uzskatām, ka ienesīgums sasniegs savas lokālās (un ilgstošās) virsotnes tuvāk vasarai, kad apsvērsim pāreju uz garāka termiņa obligācijām.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Neviens vairs negaida recesiju?
Vai tirgus ir nolēmis, ka no ekonomikas lejupslīdes varēsim izvairīties? Ienesīguma līknes gan dolāros, gan eiro par šādu scenāriju pagaidām neliecina. Līknes inversija (stāvoklis, kad garāko dzēšanas termiņu obligāciju ienesīgums ir zemākas nekā tas ir īsākiem papīriem) ir rekordaugstā līmenī. ASV līdzīga situācija tika novērota 70. gadu beigās, kad FRS cīnījās ar pieaugošo inflāciju (“Lielās inflācijas” 17 gadu ilgs periods no 1965. līdz 1982. gadam). Tad Federālo rezervju sistēma tika apsūdzēta lēnumā un neizlēmībā cīņā ar inflāciju, kas izraisīja dramatisku likmju pieaugumu (no 5% līdz 20%). Šodien centrālo baņķieru retorika izklausās pārliecinošāka – viņi vairākkārt ir paziņojuši, ka šajā procentu likmju kāpuma ciklā ir pāragri ņemt pauzi vai spiest bremžu pedāli. Ir jāpārliecinās, ka cīņa ar inflāciju ir veiksmīga: jāredz bezdarba pieaugumu, izdevumu samazināšanu un, rezultātā, inflācijas samazinājumu. Jādomā, ka tirgus jutīgums pret publicētajiem ekonomiskiem datiem kļūs daudz augstāks.
Etalona 10-gadu obligācijas
Uzņēmumu finanšu rādītāji neko labu nesola
Finanšu atskaišu sezona ir beigusies. Ieņēmumu un peļņas pieaugumi ASV uzņēmumiem ir vairāku gadu zemākajā līmenī. 26,1% no kompānijām, kas ietilpst S&P 500 indeksā, uzrādīja ieņēmumu samazinājumu, bet 36,6% samazinājumu peļņā.Vidējais ieņēmumu pieaugums bija 5,6%, savukārt peļņa vidēji samazinājās par 2,9%. Enerģētikas un rūpniecības nozares uzņēmumi, kā arī plaša patēriņa preču ražotāji un uzņēmumi, kas darbojas nekustamo īpašumu segmentā, uzrādīja rezultātus virs vidējā līmeņa. Tajā pašā laikā tikai patēriņa preču sektors (jo īpaši pateicoties Tesla akcijām, kas februārī pieauga par 18%) un rūpniecības sektors februārī nokrita mazāk nekā S&P 500 indekss, savukārt nekustamā īpašuma un enerģētikas sektora kompāniju akcijas uzrādīja vissliktākos rezultātus.
Dolārs un dārgmetāli nepārsteidz
Kā daudzi bija domājuši, EUR/USD pāris “pārbaudīja” 1,1000 atzīmi, no kuras diezgan izlēmīgi tika “noraidīts”, ātri zaudējot vairākus procentpunktus. Plašākajā attēlā nekas nemainās: 1,1000-1,1300 zona joprojām ir galvenā ilgtermiņa pretestība. Nākamajās nedēļās mēs redzam 1,0800 un 1,0450 līmeņus kā pretestību un atbalstu pārim, bet viss, kas atrodas zem EUR/USD 1,1300, runā par labu dolāram.
Dārgmetāliem mēnesis izrādījās ne īpaši labvēlīgs. Kritumu sudrabā mēs joprojām uzskatām par “veselīgu” un zināmā mērā gaidītu korekciju, kas ļauj palielināt garās pozīcijas. Sudrabā šobrīd “interesantākais” līmenis ir 25 dolāri par Trojas unci, savukārt XAU/USD pāris ir ieslēgts lielajā horizontālajā tirdzniecības kanālā, kur, pēc tirgus uzskata, 1750 dolāri par unci ir “lēti” un 2000 – “dārgi”.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Ķīnas ekonomikas atgriešanās
ASV ražošanas apjomi samazinās jau ceturto mēnesi pēc kārtas, lai gan jaunajos pasūtījumos bija vērojams uzlabojumus, kas varētu liecināt par zināmu rūpnīcas aktivitātes stabilizēšanos. Patērētāju uzticība mēneša laikā saruka, kas liecina par viņu satraukumu – īpaši mājsaimniecībās ar vidējiem ienākumiem (Conference Board indekss februārī samazinājās par trim punktiem līdz 102,9). Tikmēr ASV darba tirgus palika spēcīgs – sākotnējie bezdarbnieku pieteikumi samazinājās, neskatoties uz negatīvām prognozēm.
Ražošanas aktivitāte saruka arī Eirozonā, lai gan piegādes ķēdēs varēja pamanīt uzlabojumus, izejvielu cenu indeksam februārī nokrītot līdz 50,9 no 56,3 janvārī (zemākais rādītājs kopš 2020. gada septembra). Bloka inflācijas dati bija slikti, bāzes inflācijai atkal pieaugot (līdz 5,6% februārī no 5,3% mēnesi atpakaļ), kas runā par labu Eiropas Centrālās bankas nepieciešamībai turpināt paaugstināt procentu likmes. Eirozonas lielākā ekonomika Vācijā arī uzrādīja ražošanas aktivitātes samazināšanos, savukārt inflācijas rādītāji bija augstāki, nekā gaidīts.
Pasaules otrai lielākai ekonomikai klājās daudz labāk – februārī tā strādāja ar pilnu slodzi. Ražošana uzrādīja strauju izaugsmi un pakalpojumu sektors, klientu pieprasījumam pieaugot, pieauga visstraujāk pēdējo sešu mēnešu laikā. Caixin/S&P saliktais PMI palielinājās līdz 54,2 salīdzinājumā ar 51,1 janvārī, iezīmējot straujāko pieaugumu kopš 2021. gada jūnija.
Zelta cena, USD/oz
Pārāk agri iesaistīties kautiņā
Ko darīt šajā situācijā? S&P 500 indeksā 3780-3880 ir kritiskā atbalsta zona, un, ja buļļi nespēs to noturēt, tas pavērs ceļu uz 3450 līmeņiem un tālāk uz 2700. Ja tirgum izdosies noturēt pašreizējos līmeņus, visticamāk, mēs redzēsim neseno 4150 līmeņu atkārtotu pārbaudi un, iespējams, kāpumu līdz 4300-4550 zonai. Mūsuprāt, pirkumi pašreizējos līmeņos nav loģiski – daudz drošāk ir pavērot buļļu un lāču cīņas iznākumu no malas, pasaudzējot gan nervus, gan arī naudu.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?