Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Finanšu tirgi tradicionāli uztver rudeni kā iespējamu krīžu un pastiprinātas volatilitātes sezonu. Septembrī ne ģeopolitika, ne centrālās bankas nedeva tirgiem stabilitāti, gluži pretēji, “cītīgi strādāja” pie kopējās nervozitātes palielināšanas. Vienīgā labā “ziņa” septembrī bija tā, ka mēnesis vienu dienu beigsies. Mēs redzējām, jaunus rekordus un intervences forex tirgū, parāda vērtspapīru ienesīgumu strauju pieaugumu un jaunus minimumus akciju tirgū. Centrālajām bankām bija saspringtas dienas, paaugstinot procentu likmes, dažos gadījumos pat vairāk, nekā tirgus bija paredzējis. Mēs gaidījām, ka ASV ienesīguma līkne kļūs vēl “apgrieztāka”, un mums bija taisnība, jo īstermiņa ienesīgums pieauga vairāk nekā ilgāka termiņa parāda ienesīgums, lai gan absolūtos skaitļos ienesīgumi visā līknes garumā pieauga vairāk, nekā mēs domājām.
ASV ražošanas aktivitāte septembrī neauga galvenokārt jauno pasūtījumu samazinājuma dēļ – ISM apstrādes rūpniecības PMI samazinājās līdz 50,9 punktiem salīdzinājumā ar 52,8 augustā. Nākotnes pasūtījumu apakšindekss samazinājās līdz 47,1, salīdzinot ar 51,3 punktiem mēnesi atpakaļ, pateicoties vājam pieprasījumam Eiropā, spēcīgajam dolāram un gausajai Ķīnas ekonomikai.
Eirozonas ražošana aktivitāte turpināja samazināties, galvenokārt pieaugošās dzīves dārdzības dēļ. Patērētāji joprojām bija piesardzīgi un enerģijas izmaksas ierobežoja ražošanu, tāpēc S&P Global final manufacturing iepirkumu menedžeru indekss septembrī samazinājās līdz 27 mēnešu zemākajam līmenim – 48,4. Inflācija pārsniedza prognozes un septembrī sasniedza 10.0%, kas ir kārtējais rekords. Inflāciju galvenokārt izraisīja nestabilās enerģijas un pārtikas cenas, taču tā bija vērojama praktiski visās preču un pakalpojumu kategorijās. Līdz ar to Eirozonas ekonomiskais noskaņojums būtiski samazinājās, Eiropas Komisijas indeksam septembrī sasniedzot 93,7 punktus, salīdzinot ar 97,3 punktiem augustā.
Līdztekus rekordlielajai inflācijai un straujākajam likmju paaugstinājumam kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem, uz spēles ir likta Eiropas (enerģētiskā un ekonomiskā) stabilitāte kā tāda. Vairāki Vācijas uzņēmumi domā par ražošanas pārcelšanu uz citām Eiropas valstīm vai pat uz ASV. Nord Stream un Nord Stream 2 sabotāža liek apšaubīt pašu iespēju izmantot infrastruktūru Krievijas gāzes saņemšanai. Lai gan septembrī gāzes cena Eiropā samazinājās par 27%, 3. ceturksnī kopumā pieaugums bija 42%.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Septembris izrādījās vēsturisks mēnesis ASV dolāram. EUR/USD valūtu pāris nokritās no 1,0170 līdz pat vairāku gadu minimumam 0,9550. Sterliņu mārciņa piedzīvoja vēl lielāku “pazemojumu” un noslīdēja līdz visu laiku zemākajam līmenim attiecībā pret dolāru, gandrīz sasniedzot paritāti. It kā ar to būtu par maz, FX tirgum nācās saskarties ar “sen aizmirstu parādību” – Japānas Bankai pirmo reizi pēdējo divdesmit četru gadu laikā bija jāiejaucas tirgus operācijās, lai novērstu jenas kritumu. Vēsture rāda, ka ar vienu iejaukšanos reti pietiek, lai mainītu tendenci, tāpēc no BoJ (un citām centrālajām bankām) sagaidām tālāku rīcību. Šobrīd mēs apsveram iespēju iegādāties Japānas jenu USD/JPY 145–148 apgabalā un sterliņu mārciņu tuvāk GBP/USD 1,02–1,04 līmenim, ja tirgus šādu iespēju dos. Vienota valūta izskatās nedaudz “sarežģītāka”, jo pāris izrāvās no lielas konsolidācijas koridora, un tagad, kamēr tas turas zem 1,02-1,04 apgabala, pastāv risks ieraudzīt EUR/USD daudz zemāk par 0,9550 atbalsta zonu.
Etalona 10-gadu obligācijas
Lielu mēneša daļu dārgmetāli jutās «smagi», taču septembra pēdējās dienās un oktobra pašā sākumā tiem izdevās “apgriezties” un uzsākt kustību augšup. Nesenais sudraba rallijs atkal noteikti liks par sevi runāt, jo metālam izdevās sasniegt 21 dolāra par unci atzīmi, kas ir pirmais solis, lai atgūt pārliecību un sākt veidot bāzi potenciālajai trenda maiņai. Tagad mēs vērosim XAG/USD 22-22,50 apgabalu kā galveno pretestības līmeni. Zelts nokritās līdz XAU/USD 1615 līmenim pirms ātri doties “uz ziemeļiem” virs 1700 punktu atzīmei. XAU/USD 1720-30 tagad ir pretestības līmenis – pāri tam un varēs daudz drošāk teikt, ka metāls vēlas iet augstāk.
Mēs gaidījām, kad nafta nokritīsies līdz USD/bbl 80-85 apgabalam, lai atgrieztos pie komfortablas garo pozīciju palielināšanas, un, kad Brent tirgojās zem 85 dolāriem par barelu, mēs izlēmām “ieiet tirgū” – mūsu īstermiņa cenu mērķi ir USD/bbl 100 līdz rudens beigām.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Džeroms Pauels vienā no savām pēdējām runām teica, ka vēlas redzēt pozitīvu reālo ienesīgumu “visā ienesīguma līknes garumā”. Pat ja mēs skatīsimies uz PCE deflatoru (FRS izmantotais inflācijas rādītājs), kas augustā sastādīja 4,9% gada izteiksmē un kas ir ievērojami zemāks par patēriņa cenu indeksu (+8,3% augustā), ASV valsts obligāciju ienesīgumam vajadzētu būt vismaz 5%. Akciju tirgus nebija gatavs šādiem etalona obligāciju ienesīguma līmeņiem, un arī diez vai tic, ka Federālā rezervju sistēma ar tik strauju likmju kāpināšanu spēs panākt ekonomikas “mīksto piezemēšanos”. Tomēr mēs būvējam savas pozīcijas īstermiņa Treasuries tuvāk 4,25-4,50% ienesīguma zonai. Garo ASV valsts obligāciju ienesīguma un cenu grafiki arī dod lielāku pārliecību, ka tuvākajā laikā tirgū notiks vismaz zināma konsolidācija.
Eiropas valdību vēlme mīkstināt enerģētikas krīzes triecienu, nodrošinot kompensācijas vai apliekot ar nodokli energokompāniju “abnormālo peļņu”, tirgus dalībniekus neiepriecināja.
Kā piemēru var minēt Apvienotās Karalistes valdības obligāciju ienesīguma dinamiku, kas tikai pāris dienu laikā izauga par aptuveni 100 bāzes punktiem, reaģējot uz Lizas Trasas valdības plāniem samazināt nodokļus un audzēt parādu. Anglijas Banka bija spiesta iejaukties valsts 30-gadīgo obligāciju tirgū pēc tam, kad to ienesīgums pārsniedza 5% gadā.
Neskatoties uz lielisko oktobra sākumu (rallijs gandrīz visās aktīvu klasēs), vēl ir pāragri ieslēgt “riska režīmu”. Pasaulē ir “uzkrājies” liels skaits neskaidrību, kas var būtiski ietekmēt pat finanšu instrumentus ar zemu riska līmeni, nemaz nerunājot par augsta riska instrumentiem. Oktobrī sekosim līdzi uzņēmumu finanšu pārskatiem un to prognozēm nākamajiem ceturkšņiem, jo ECB un FRS sanāksmes notiks tikai novembrī.
Zelta cena, USD/oz
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?