Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Mēneša ietvaros S&P 500 turpināja likt investoriem uztraukties, bet tā arī neizlēma uz kuru pusi virzīties. Tomēr kritums no decembra maksimumiem ir bijis dziļāks, nekā mēs bijām gaidījuši, un mēs nevaram būt pārliecināti, ka tas ir beidzies. S&P 3650 3750 diapazons izskatās pietiekami vilinošs, lai tirgus mēģinātu vēlreiz tam pietuvoties. Tikmēr atliek tikai skatīties, kā tirgus nolems sākt vasaru.
Korporatīvo obligāciju tirgos līdz pat maija pēdējām dienām turpinājās plaša mēroga riska prēmiju palielinājums, kas sākās jau aprīlī. Investīciju reitinga obligāciju riska prēmijas šī pusotra mēneša laikā pieaugušas vidēji par 0,5%. Savukārt augsta ienesīguma obligācijām riska prēmiju palielinājums pārsniedza vienu procenta punktu. ASV šis kāpums apvienojumā ar augstākām valsts obligāciju likmēm rezultējās jau 7% ienesīgumā ASV augsta riska obligāciju indeksiem. Lielāks ienesīgums (ap 8%) pieejams vienīgi attīstības valstu augsta ienesīguma obligācijām, un šī starpība ir mazāka par to, kuru ir ierasts vērot. Tas norāda, ka ASV dolāros, iespējams, labākais šī brīža ieguldījums, raugoties no riska un ienesīguma attiecības, būtu meklējams ASV augsta ienesīguma obligāciju tirgū.
Lūkojoties uz obligāciju tirgiem kopumā, satraukums par straujām centrālo banku bāzes likmju celšanu visā pasaulē šogad ir radījis lielus zaudējumus visos tirgus segmentos. Toties tagad ir iespējams veikt ieguldījumus obligācijās jau par visai pievilcīgu ienesīgumu, – drosmīgam investoram atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko kredītriska līmeni.
Pagājušajā mēnesī mēs gaidījām EUR/USD pāra “atlēcienu” no atbalsta apgabala 1,0450-1,0500. Tirgus nokrita nedaudz zem šīs zonas, “savācot” savā ierastajā stilā stop-loss orderus, bet tad mēs ieraudzījām ātru virziena maiņu un tagad varam pieņemt, ka pāris virzās uz 1,1000 apgabalu, kuru mēs pastāvīgi pieminējām. Turpinām uzskatīt, ka Mr. Market atkal mēģinās “uzbrukt” 1,0300-1,0400 līmeņiem, tāpēc meklēsim iespēju pārdot eiro 1,1000-1,1100 pretestības apgabala tuvumā. Iemesli būtībā ir tie paši – karš ir pārāk tuvu Eirozonai, resursi Eiropā ir daudz dārgāki un ASV ir pievilcīgākas procentu likmes.
“Zelta” mīkla vēl joprojām nav atrisināta. Tirgus konteksts liecina, ka zelta cenas nevar mūžīgi palikt pašreizējos līmeņos, un galu galā tam ir jāizlemj vai nu virzīties uz augšu virs XAU/USD 2000, vai atkārtoti pārbaudīt cenu līmeņus tuvu 1670 dolāriem par unci, kas ir galvenais atbalsta punkts ilgtermiņa grafikos.
Aprīlī mēs minējām iespējamo naftas cenu pieaugumu, vienlaikus “cerot” uz to kritumu. Cenu kustība maijā liecina, ka mūsu mērķi USD 140 par barelu jau var uzskatīt par visai reālo. Cenu ietekmē daudzi politiski aspekti (galvenokārt ES embargo), taču, kā vienmēr, ir ļoti grūti precīzi pateikt, kā tirgus reaģēs uz ziņām un spekulācijām. Viena lieta ir skaidra: naftas cenas šobrīd aug, un visi cenu mērķi, kas pārsniedz pašreizējos līmeņus, ir jāuztver nopietni.
Covid ierobežojumu atvieglošana Ķīnā labvēlīgi ietekmējusi ražošanas aktivitāti maijā, lai gan skaitļi joprojām liecina par tās samazinājumu. Oficiālais PMI pieauga līdz 49,6 punktiem saskaņā ar Nacionālā statistikas biroja datiem, kas joprojām ir zem 50 punktu atzīmes, kas atdala izaugsmi no samazinājuma. Ekonomiskās aktivitātes palēnināšanās Ķīnā negatīvi ietekmē ražošanu citās reģiona lielākajās ekonomikās: tā Japāna un Dienvidkoreja ziņo par ievērojamu ražošanas kritumu. Maijā ražošanas aktivitāte Japānā pieauga lēnākajā tempā pēdējo trīs mēnešu laikā, savukārt Dienvidkorejā aprīļa aktivitātes tempi saruka līdz pēdējo divu gadu rekordlīmenim. Arī Ķīnas oficiālais neražošanas PMI maijā uzrādīja atveseļošanos, taču tas joprojām bija vājš, pieaugot līdz 47,8 no 41,9 punktiem aprīlī.
Atšķirībā no Ķīnas ASV ražošanas aktivitāte maijā palielinājās, oficiālajam ražošanas indeksam pieaugot līdz 56,1 punktam. Pieaugumu veicināja liels pieprasījums pēc precēm, taču ražotājiem bija problēmas ar darbinieku piesaisti, par ko liecina nodarbinātības līmeņa cipari ražošanā, indeksam maijā samazinoties līdz 49,6, kas ir pirmais kritums zem 50 punktiem kopš 2021. gada augusta.
Eirozonā ekonomikas aktivitāte maijā palēninājās. To ietekmēja problēmas ar piegādēm, augstās preču cenas un pieprasījuma samazinājums, kā rezultātā mēs ieraudzījām zemāko aktivitātes līmeni kopš 2020. gada beigām. Kā bija gaidīts, inflācija Eirozonā turpināja augt un sasniedza rekordaugstu līmeni – 8,1%, liecina Eurostat dati. Neskatoties uz inflācijas pieaugumu, patērētāju noskaņojums ir nedaudz uzlabojies.
Daudzi eksperti un analītiķi jau ir steigušies paziņot lāču tirgus sākumu, lai gan vismaz pagaidām šādiem apgalvojumiem joprojām nav pietiekami daudz pierādījumu, taču mēs patiešām esam tuvāk “sliktajiem laikiem” un recesijai/stagflācijai nekā mēs bijām pirms 2 vai 5 gadiem. Protams, investēt šobrīd nav tas vieglākais uzdevums, tāpēc mēs vienmēr uzsveram nopietnas portfeļu diversifikācijas nozīmi (diez vai ar akcijām un obligācijām vien pietiks), īpaši gatavojoties lielai vētrai.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?