Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Apmeklētāji tiek apkalpoti tikai ar iepriekšēju pierakstu. Lūdzu, piesakiet bankas apmeklējumu pie sava baņķiera vai piesakot vizīti vismaz vienu dienu iepriekš. Tālrunis: +371 67 080 000 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9.00 līdz 17.30
Jūnijā pasaules akciju tirgi uzrādīja vēl vienu pozitīvu mēnesi. Galvenie ASV akciju indeksi sasniedza jaunus visu laiku augstākos līmeņus, tādējādi turpinot maijā sākto tirgus atveseļošanos pēc aprīļa izpārdošanas, ko bija izraisījis tarifu haoss. Investori joprojām saglabāja piesardzīgu optimismu, ņemot vērā pastāvīgās bažas par inflāciju un ģeopolitisko nenoteiktību – tostarp tarifu atvieglojumu beigu termiņus, ieilgušas tirdzniecības sarunas un 12 dienu ilgušo karu Tuvajos Austrumos.
Gan S&P 500, gan Nasdaq Composite 30. jūnijā sasniedza visu laiku augstākos rādītājus un mēnesi noslēdza attiecīgi par 4,5% un 6,6% augstāk. Tomēr ASV akcijas joprojām ir vēsturiski dārgas un kļūst arvien dārgākas, un lielākā daļa akciju tiek tirgotas tuvu to ilgtermiņa valuācijas diapazonu augšējām robežām.
Ķīnas akciju rādītāji jūnijā bija salīdzinoši spēcīgi. Šo performanci veicināja pazīmes par lēnāku ražošanas lejupslīdi, rūpnīcu iekšzemes pasūtījumu pieaugums un joprojām augstie infrastruktūras izdevumi, kas daļēji kompensēja vāju eksporta sniegumu. Shanghai Composite indekss mēneša laikā pieauga par 2,9%, kamēr CSI 300 – par 2,5%. Tomēr vislabāko rezultātu uzrādīja Hang Seng indekss, kas jūnijā kāpa par 3,4% un kopš gada sākuma ir pieaudzis jau par 23%, pateicoties rekordlielām kapitāla ieplūdēm no kontinentālās Ķīnas uz Honkongas biržā kotētajām akcijām. 2025. gada pirmajā pusgadā kapitāla ieplūdes no kontinentālās Ķīnas uz Hongkongu sasniedza 90 miljardus ASV dolāru.
Eiropā, neraugoties uz eiro kursa turpināto kāpumu, indeksi uzrādīja sliktākus rezultātus salīdzinājumā ar ASV. Šos rādītājus veicināja vājāki cikliskie sektori un reģiona jutība uz negatīvajiem ģeopolitiskajiem notikumiem Tuvajos Austrumos. STOXX 600 indekss jūnijā zaudēja 1,2%, taču DAX – 0,4%. Bitcoin mēnesi noslēdza ar līdz šim augstāko cenu – nedaudz virs 107’000 BTC/USD līmeņa, ar to atzīmējot trīs rekordaugstus mēnešus pēc kārtas, cenām uzturoties virs 100’000 līmeņa. Vērts pieminēt, ka Coinbase jūnijā uzrādīja vislabāko sniegumu S&P 500, akcijai pieaugot par 43%.
Neapšaubāmi, 12 dienu konflikts starp Irānu un Izraēlu, kurā iesaistījās arī ASV, aizēnoja visus pārējos mēneša notikumus. Neraugoties uz krīzi, galvenais Izraēlas akciju indekss (TA-35) jūnijā pārsteidzoši pieauga par 9,2%, kur lielākais pieaugums (8,2%) bija vērojams aktīvo militāro darbību laikā no 15. līdz 25. jūnijam, visticamāk, investoriem nonākot pie secinājuma, ka Izraēlas (un ASV) militārie panākumi pret Irānu ir stabilizējošs faktors, kas stiprina valsts ekonomisko noturību. Vienlaikus šie notikumi izraisīja pastiprinātu interesi par Izraēlas aizsardzības un tehnoloģiju nozares akcijām.
Karš minimāli ietekmēja ASV akciju tirgu, un no 12. līdz 20. jūnijam S&P 500 indekss samazinājās tikai par 1,3%. Divas dienas vēlāk šis kritums tika pilnībā atgūts. Tāda pati tendence bija arī Nasdaq Composite, kas no 12. līdz 20. jūnijam samazinājās par 1,1%, bet pēc tam pilnībā atguvās. Kā jau minēts, atšķirībā no ASV un Izraēlas tirgiem, Eiropas tirgi bija jutīgāki pret kara negatīvo ietekmi, un laikā no 12. līdz 20. jūnijam STOXX 600 indekss samazinājās par 2,4%, kamēr DAX – par 1,8%.
Vērojot lielāko ASV aizsardzības nozares uzņēmumu (Lockheed Martin, Boeing, General Dynamics un Northrop Grumman Corporation) akcijas, to cenas kara laikā (no 13. līdz 25. jūnijam) nepieauga. Boeing un General Dynamics akciju cena gandrīz nemainījās, bet Lockheed Martin un Northrop Grumman samazinājās par vairāk nekā 5%, kas visticamāk varētu liecināt, ka investori sākotnēji negaidīja, ka karš būs ilgstošs.
Kopš atgriešanās Ovālajā kabinetā Tramps ir padarījis “Lielo, Skaisto bilu” (Big, Beautiful Bill) par savas ekonomiskās programmas centrālo elementu. Bils ir viens no vērienīgākajiem fiskālajiem tiesību aktu kopumiem mūsdienu ASV vēsturē. Tas apvieno aptuveni 4,5 miljardu ASV dolāru nodokļu samazinājumu un vērienīgas izdevumu korekcijas, tostarp gan samazinājumus, gan jaunus izdevumus, kas paredzēti aizsardzībai un robežu drošībai. Trampa administrācija apgalvo, ka bils līdz 2034. gadam samazinās valsts parāda attiecību pret IKP līdz 94%. To pamato prognozes, ka nodokļu samazināšana vien radīs 755 miljardu ASV dolāru deficīta samazinājumu līdz 2024. gadam, taču daudzi ekonomisti joprojām nav pārliecināti par paredzēto attiecības izmaiņu reālistiskumu.
Kritiķi, sākot no Nobela prēmijas laureātiem Pola Krugmana (Paul Krugman) un Džozefa Stiglica (Joseph Stiglitz) un beidzot ar plašu politikas analītiķu loku, “Lielo, Skaisto bilu” uztver, maigi izsakoties, ar šķipsniņu sāls. Galvenās bažas saistībā ar bilu ir par to, ka nodokļu samazināšana būtu izdevīga tikai 20% lielāko ienākumu saņēmēju, bet nabadzīgākie iedzīvotāji būtu sliktākā situācijā, jo tiktu samazinātas vai pat atteiktas medicīniskās un sociālās priekšrocības. Tomēr, kā saka minētie ekonomisti, galvenā uzmanība būtu jāpievērš bila ietekmei uz ASV parādu un budžeta deficītu.
Tiek uzsvērti arī bila ilgtermiņa fiskālie riski. Yale Budget Lab pētījumā konstatēts, ka no 2025. līdz 2027. gadam ASV IKP īslaicīgi palielināsies par papildu 0,2 procentu punktiem gadā, bet ilgtermiņā bils kļūs par kavēkli. Prognozes paredz, ka līdz 2054. gadam IKP samazināsies par 3%, palielinoties valdības aizņēmumu apjomam.
Fiskālā ekspansija paaugstinās procentlikmes, un tiek prognozēts, ka 10 gadu Valsts kases parāda vērtspapīru ienesīgums pieaugs par 1,2 punktiem. Tas savukārt līdz 2030. gadiem palielinās deficītu par gandrīz 3% no IKP. Pārsteidzoši, procentu maksājumu pieaugums veidos divas trešdaļas no šī kopējā pieauguma. Tiek prognozēts, ka līdz 2054. gadam valsts parāds attiecībā pret IKP sasniegs 183%, kas ir par 41 procentu punktu vairāk nekā scenārijā, kurā netiks pieņemts bils. Pusi no šīs summas veido nodokļu samazinājumi un tēriņu pārvirzīšana, bet pārējo – lēnāka izaugsme un augstākas procentlikmes. Laika gaitā īstermiņa stimulu nomainīs strukturāls vājums.
Jūnijā ASV apstrādes rūpniecības sektors turpināja sarukt, taču lēnāk kā maijā. Sektora ISM PMI indekss nedaudz pieauga līdz 49,0 punktiem, salīdzinot ar 48,5 punktiem iepriekšējā mēnesī, turpinot lejupslīdi jau ceturto mēnesi pēc kārtas. Lēnāku kritumu veicināja rūpnīcu ražošanas apjomu daļēja atveseļošanās un rūpnīcu krājumu pieaugums. No otras puses, pakalpojumu sektors pēc viena mēneša lejupslīdes atkal uzrādīja izaugsmi, ISM pakalpojumu PMI indeksam jūnijā pieaugot līdz 50,8 punktiem no 49,9 punktiem maijā. 18. jūnijā FRS nolēma saglabāt federālo fondu procentlikmi 4,25%–4,50% diapazonā, ASV centrālai bankai izsverot ekonomikas vājināšanās pazīmes un joprojām augsto inflāciju. Kā paziņoja FRS priekšsēdētājs Džeroms Pauels, procentlikmju samazināšanas cikls, visticamāk, jau būtu sācies, ja nebūtu Trampa jauno tarifu izraisītā inflācijas ietekme un ekonomiskā nenoteiktība, kā rezultātā maijā gada inflācijas līmenis ASV pirmo reizi četru mēnešu laikā pieauga līdz 2,4%.
Kā gaidīts, Eirozonas apstrādes rūpniecības sektorā mēneša laikā turpinājās lejupslīde. Tomēr pakalpojumu sektors pēc tam, kad maijā pirmo reizi septiņu mēnešu laikā bija sarucis, atgriezās ekspansijas zonā, PMI rādītājam jūnijā uzrādot 50,5. Gada inflācija blokā nedaudz pieauga līdz 2,0%, paceļoties virs pēdējo astoņu mēnešu zemākajam līmenim (1,9% maijā).
Eiro uzrādīja spēcīgu mēnesi, EUR/USD pārim pārvarot galveno 1,1550 pretestības līmeni un noslēdzot jūniju tuvu 1,1800 līmenim. Pagaidām tendence joprojām ir nepārprotami augšupvērsta, un mēs saskatām iespējas “pirkt kritumu”, ja pāris atkāpsies līdz bijušajai pretestības zonai ap EUR/USD 1,1550 līmenim, kas tagad varētu darboties kā spēcīgs atbalsts. Tomēr tehniskie indikatori liecina, ka īstermiņa virsotne varētu veidoties ap 1,1950 līmeni. Tādējādi turpmākajās nedēļās varētu izveidoties tirdzniecības diapazons starp 1,1550 un 1,1950 līmeņiem. Šis mēnesis dārgmetāliem bija gan pozitīvs, gan iedvesmojošs, un mūsu nesen izstrādātā stratēģija sevi labi attaisnoja. Platīns, kas iepriekš bija atpalicis no sudraba un zelta, strauji pieauga un panāca pārējo dārgmetālu grupu. Mēs turpinām atbalstīt rotāciju no zelta uz platīnu un sudrabu.
Pēc ASV triecieniem Irānas kodolobjektiem naftas cenas uz īsu brīdi pieauga līdz 80 ASV dolāriem par barelu, bet pēc tam, kad eskalācija neturpinājās, cena nokritās līdz aptuveni 65 ASV dolāru līmenim. Kā jau norādījām pagājušajā mēnesī, mūsu skatījums uz naftu neatbilda tirgū valdošajam pesimismam, un īslaicīgais cenu kāpums šo prognozi apstiprināja. Tomēr, ņemot vērā, ka militārās darbības reģionā šobrīd, visticamāk, netiks atsāktas, mēs saglabājam neitrālu pozīciju attiecībā uz naftu.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?