Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Aprīlī pasaules akciju tirgi piedzīvoja vislielāko svārstīgumu kopš COVID-19 krīzes sākuma 2020. gada marta. To izraisīja Trampa administrācijas paziņojums par jaunu “savstarpējo” tarifu ieviešanu, kas tika izteikts tā dēvētajā “Atbrīvošanas dienā” – 2. aprīlī. Sākotnējā tirgus dalībnieku reakcija bija ekstrēma: divu dienu laikā galvenie pasaules akciju indeksi reģistrēja divciparu procentuālos zaudējumus, ASV tirgiem vien izdzēšot aptuveni 5,4 triljonu ASV dolāru savas vērtības.
Visdramatiskākā izpārdošana notika 4. aprīlī, kad Nasdaq-100 kritās par 6,1% un S&P 500 – par 6,0%. Tā dēvētās “Atbrīvošanas nedēļas” beigās Nasdaq-100 bija nokrities par 9,8%, bet S&P 500 – par 9,6%. Eiropas un Ķīnas indeksiem klājās līdzīgi: STOXX 600 zaudēja 7,0%, DAX samazinājās par 6,9%, bet Shanghai Composite un CSI 300 kritās attiecīgi par 7,3% un 7,0%.
Tirgus dalībnieku noskaņojums mainījās 9. aprīlī, kad ASV prezidenta administrācija paziņoja par tarifu ieviešanas atlikšanu uz 90 dienām (par izņēmumu kļuva Ķīna). Tas kopā ar ASV kompāniju 2025. gada 1. ceturkšņa uzņēmumu peļņas cipariem, kas bija labāki, nekā gaidīts, izraisīja pasaules akciju tirgu atveseļošanos. Šajā dienā vien S&P 500 pieauga par 9,5%, uzrādot labāko vienas dienas rezultātu kopš 2008. gada oktobra, savukārt Nasdaq-100 pieauga par 12,1%, kas ir lielākais pieaugums kopš 2001. gada janvāra.
Līdz mēneša beigām vairums pasaules akciju indeksu bija gandrīz sasnieguši līmeni, kāds bija pirms tarifu ieviešanas paziņojumiem. Tomēr rezultāti dažādos pasaules reģionos bija atšķirīgi. S&P 500 noslēdza aprīli ar kritumu par 1,1%, Dow Jones samazinājās par 3,1% un Russell 2000 zaudēja 2,4%, savukārt Nasdaq-100 uzrādīja pieaugumu par 0,7%, ko pozitīvi ietekmēja spēcīgie ienākumi tehnoloģiju nozarē. Eiropā STOXX 600 pakritās par 2,3%, vācu DAX gandrīz nemainoties vērtībā. Ķīnas akcijas atradās zem liela spiediena, jo Pekina nesaņēma muitas tarifu atvieglojumu: CSI 300 indekss mēnesi noslēdza ar kritumu par 3,0%, bet Shanghai Composite samazinājās par 2,1%, ko vēl vairāk pasliktināja Ķīnas ekonomikas palēnināšanās pazīmes. Tirgū valdošajā haosā spēcīgs bija bitkoins, uzrādot 14,6% pieaugumu mēneša laikā, to noslēdzot nedaudz virs 95 000 ASV dolāru atzīmes.
Pieaugot bažām par iespējamu recesiju un ekonomikas lejupslīdi, ASV uzņēmumu peļņas rādītāji 1. ceturksnī pārsvarā pārsniedza gaidīto. Zīmīgi, ka tehnoloģiju sektors uzrādīja noturību, īpaši ar mākslīgo intelektu saistītās jomās. Līdz maija sākumam 72% S&P 500 uzņēmumu bija publicējuši 2025. gada 1. ceturkšņa rezultātus, no kuriem 76% pārsniedza peļņas uz vienu akciju aplēses, bet 62% ir pārsnieguši ieņēmumu prognozes, un gada peļņas pieauguma temps indeksā pašlaik ir 12,8%.
Nozaru peļņas pieauguma rādītāji liecina par skaidru dalījumu starp “defensīvām” un cikliskām nozarēm. Līderpozīcijā bija veselības aprūpe, kurā bija vērojams ievērojams peļņas pieaugums par 61,1%, kam sekoja sakaru pakalpojumi ar 27,5% un IT nozare ar 16,9%. Tomēr cikliskās nozares saskarās ar ievērojamām problēmām. Rūpniecības nozarē bija vērojams 29,2% kritums, ko ietekmēja vājāks pieprasījums pēc ilglietojuma precēm un ar tarifiem saistīto izmaksu kāpums. Enerģētikas sektorā peļņa saruka par 27%, galvenokārt naftas cenu krituma un zemākas naftas pārstrādes kompāniju peļņas dēļ. Savukārt patēriņa preču grupā bija vērojams 14,4% kritums, ko noteica patēriņa izdevumu samazināšanās un krājumu nelīdzsvarotība.
Vairākas Āzijas valstis jau ir ieviesušas stimulējošus pasākumus, reaģējot uz jauno pasaules tirdzniecības vides realitāti. Dienvidkoreja mēneša laikā paziņoja par divām lielām atbalsta pasākumu kopām, lai atbalstītu galvenās rūpniecības nozares. Tā 9. aprīlī ieviesa ārkārtas atbalsta paketi autobūves nozarei, kas ietvēra valsts finansējuma palielināšanu līdz 15 triljoniem vonu (10,18 miljardiem ASV dolāru), automobiļu iegādes nodokļa samazināšanu no 5% līdz 3,5% līdz 2025. gada jūnijam un subsīdiju paplašināšanu elektromobiļiem.
Japānas valdība 25. aprīlī nāca klajā ar pasākumu kopu, kas ietver benzīna cenu samazinājumu par 10 jenām par litru, daļēju elektroenerģijas rēķinu kompensāciju trīs mēnešu laikā, sākot no jūlija, un paplašinātu mazo un vidējo uzņēmumu piekļuvi aizdevumiem ar zemiem procentiem, Japānas Finanšu korporācijai apņemoties līdz 2026. gadam dubultot kredītlīnijas līdz 10 triljoniem jenu (70 miljardiem ASV dolāru).
Tikmēr maija sākumā Ķīnas Tautas banka (PBOC) turpināja monetārās mīkstināšanas politiku, t.sk. samazinot septiņu dienu reverso atpirkšanas līgumu procentu likmi par 10 bāzes punktiem līdz 1,4%, samazinot bāzes procentu likmi par 25 bāzes punktiem un samazinot banku obligāto rezervju normu par 50 bāzes punktiem, tādējādi atbrīvojot aptuveni 1 triljonu juaņu (137,6 mljrd. ASV dolāru). Paketes mērķis ir veicināt kreditēšanu un risināt problēmas nekustamā īpašuma sektorā.
Eirozonas apstrādes rūpniecības sektors mēneša laikā turpināja sarukt, un jauno pasūtījumu apjoms arī turpināja krist, samazinoties eksporta apjomam. Pakalpojumu sektors pēc četru mēnešu izaugsmes sasniedza sarukuma teritoriju, un pārskatītais PMI samazinājās no 51,0 martā līdz 50,1 aprīlī. Aprīlī inflācija eirozonā saglabājās stabila pie 2,2% (pret iepriekšēja gada rādītāju). Arī ASV apstrādes rūpniecības nozarē mēneša laikā turpinājās lejupslīde, ISM PMI indeksam samazinoties no 49,0 martā līdz 48,7 aprīlī. Pakalpojumu sektors saglabājās virs sarukuma sliekšņa un aprīlī negaidīti pieauga līdz 51,6 punktiem salīdzinājumā ar 50,8 punktiem martā, ko noteica jaunu pasūtījumu pieplūdums un krājumu pieaugums. Saskaņā ar Darba statistikas biroja datiem aprīlī ASV ekonomika radīja 177 000 jaunu darbvietu, norādot, ka darba tirgus joprojām ir spēcīgs, neraugoties uz bažām par ekonomikas un recesijas ietekmi. Atlantas Fed 2025. gada 2. ceturkšņa IKP aplēses, kas koriģētas atbilstoši zelta importam, pašlaik ir 2,2% līmenī, palielinoties salīdzinājumā ar 1,1% mēneša sākumā un atspoguļojot gada 2. ceturkšņa tarifu problēmu mazināšanos, norādot, ka tautsaimniecība līdz ceturkšņa beigām varētu nenonākt recesijā.
Reaģējot uz ekonomikas izaugsmes vājināšanos, ECB 17. aprīlī samazināja noguldījumu un repo likmi par 25 bāzes punktiem – attiecīgi līdz 2,25% un 2,40%, tādējādi veicot jau septīto samazinājumu gada laikā. 7. maijā FRS trešo reizi pēc kārtas saglabāja likmes 4.25%-4.50% līmenī, norādot uz inflācijas un darba tirgus riskiem, un Džeroms Pauels, pieņemot turpmākus lēmumus, atbalstīja piesardzīgu un uz datiem balstītu pieeju. ASV 10-gadīgo obligāciju ienesīgums 4. aprīlī sasniedza zemāko līmeni – 3,99%, mēnesi pabeidzot pie 4,18% atzīmes, savukārt Vācijas 10-gadīgo Bundu ienesīgums samazinājās no aptuveni 2,68% 9. aprīlī līdz 2,44% mēneša beigās.
EUR/USD pārim bija vēl viens virziena ziņā spēcīgs mēnesis, jo cenas pārvarēja 1,1200-1,1300 pretestības līmeni, un pāris pat paspēja patirgoties tuvu 1,1550 atzīmei. Mēs vairākkārt esam minējuši, ka 1,1200-1,1300 pretestības zona ir kritiska, un, tā kā tā ir pārrauta, tagad tā kļūst par svarīgu atbalsta zonu. Kopumā joprojām pastāv pieklājīga dolāra nostiprināšanās iespēja, taču mēs noteikti iesakām šeit hedžēt savas USD pozīcijas.
Nafta beidzot nokritās līdz 60 dolāru par barelu atbalsta līmenim, un mēs mēģinām būvēt nelielas garās pozīcijas, jo mums kopumā patīk ekspozīcija uz izejvielām un enerģētikas sektoru. Daudz trokšņo par to, ka “kāds” dažādu iemeslu dēļ pazemina cenas, un nesen Saūda Arābija sāka draudēt, ka pārtrauks atbalstīt naftas cenas, jo dažas OPEC dalībvalstis neievēro noteiktos noteikumus. Tomēr mēs labprātāk turpināsim vērot cenu uzvedību un atslēgsimies no mediju trokšņa. Jā, iespējamā recesija ir faktors, kas varētu radīt lielāku spiedienu uz naftas cenām, bet, ja tirgus pieaugs virs 65-67 ASV dolāru par barelu līmeņa, tad tā būtu pirmā pazīme, ka nafta ir sasniegusi vismaz lokālo dibenu.
Zelts joprojām spīd “nezināmā teritorijā” un turpina sasniegt jaunus visu laiku rekordus. Mēs, savukārt, turpinām samazināt savas garās pozīcijas metālā līdz mūsu ilgtermiņa minimālajiem līmeņiem. Sudrabam bija svārstīgs mēnesis ar straujiem kritumiem un atkopšanos, un tam joprojām trūkst impulsa vai pienācīgas dzirksteles. Vēlreiz lūdzam ievērot stingrus riska pārvaldības noteikumus, jo dārgmetāli ir pazīstami ar lielām cenu svārstībām un ilgiem konsolidācijas periodiem.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?