Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Novembrī finanšu tirgi turpināja saskarties ar grūtībām, ko izraisa dažādi negatīvi ekonomiskie notikumi un politiskās pārmaiņas, tomēr daudzos aspektos tie joprojām bija noturīgi. Gan ASV, gan ES ražošanas un pakalpojumu nozaru dati liecināja par to turpmāku vājināšanos, savukārt akciju, izejvielu un kriptovalūtas tirgi uzrādīja labu sniegumu notiekošās ģeopolitiskās nestabilitātes un “Trampa Treida” apstākļos. Gaidāms, ka decembrī gan FRS, gan ECB samazinās procentu likmes par 25 bāzes punktiem, taču, visticamāk, 2025. gadā likmju mazināšana tiks veikta piesardzīgi, rūpīgi novērtējot globālās ekonomiskās un politiskās situācijas attīstību un potenciālos turpmākos riskus.
S&P 500 novembrī pieauga par 5,7%, Dow Jones pakāpās par 7,0%, Nasdaq-100 pieauga par 5,2%, bet Russell 2000 piedzīvoja visstraujāko pieaugumu: 8,9%. Savukārt Eiropas akcijas pieauga salīdzinoši pieticīgi, STOXX 600 indeksam palielinoties par 1,0% un STOXX 50 par 1,1%. Tikmēr Bitcoin pēc Trampa ievēlēšanas turpināja kāpumu, un pašlaik tirgojas virs BTC/USD 100’000 līmeņiem.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Avots: Bloomberg un Signet Bank
Donalda Trampa kabineta atlases process ir piesaistījis lielu uzmanību, it īpaši pēc paziņojuma par viņa plānu izveidot jaunu padomdevēju komisiju – Department of Governmental Efficiency (DOGE). Šo komisiju vadīs Elons Masks un Viveks Ramasvamijs, un tās uzdevums būs revidēt un optimizēt valdības izdevumus. Masks paziņoja, ka viņa mērķis ir samazināt federālā budžeta tēriņus par 2 triljoniem ASV dolāru, lai gan nav skaidrs kā tas tiks panākts.
Kas attiecas uz kabineta locekļu iecelšanu amatos, šeit jau ir bijuši strīdi un atsaukumi. Sākotnēji ģenerālprokurora amatam apsvērtā Mata Geca kandidatūra tika noraidīta, jo bija bažas par Geca kunga atbilstību amatam. Marko Rubio izvēle Valsts sekretāra amatam bija mazāk pārsteidzoša, ņemot vērā viņa plašo pieredzi ārpolitikas jautājumos. Pīta Hegseta izvēle Aizsardzības sekretāra amatam ir raisījusi jautājumus, jo viņam trūkst pieredzes kā augstā ranga virsniekam. Arī Tulsi Gabardas iecelšana Nacionālās izlūkošanas direktora amatā izraisīja bažas viņas netradicionālo un pretrunīgi vērtēto ģeopolitisko uzskatu dēļ; savukārt Kaša Patela, kurš ir viens no Trampa degošākajiem atbalstītājiem, kandidatūra FIB direktora amatam radīja satraukumu par iespējamu politisko ietekmi uz aģentūras darbību viņa ciešo saikņu ar ievēlēto prezidentu dēļ. Tomēr, Trampa izvēle par Valsts kases sekretāru iecelt hedžfonda vadītāju Skotu Besentu šķietami mazināja investoru bažas par ASV ekonomikas nākotni – pēc paziņojuma par viņa izvēli, ASV 10-gadīgo obligāciju ienesīgums samazinājās un pašlaik ir 4,20-4,25% līmenī.
Etalona 10-gadu obligācijas
Ķīnas ekonomikas atveseļošanās ir bijusi nevienmērīga, mudinot valdību ieviest jaunus pasākumus izaugsmes veicināšanai. Nacionālajā Tautas kongresā (NPC), kas notika 8. novembrī, tā dalībnieki paziņoja par kārtējo fiskālo un monetāro stimulu kombināciju, t.sk. lielākiem izdevumiem infrastruktūrai, mērķtiecīgām nodokļu atlaidēm maziem uzņēmumiem un tālāku rezervju normas samazinājumu bankām. Šie pasākumi tiek īstenoti, jo rūpniecības un mazumtirdzniecības aktivitāte neatbilst gaidītajam, kamēr nekustamā īpašuma nozare joprojām ir galvenais izaugsmes kavēklis īpašumu attīstītāju saistību neizpildes dēļ, kā rezultātā ir satraukti gan vietējie, gan ārvalstu investori.
NPC laikā tika paziņots par jaunu 10 triljonu juaņu (1,4 triljonu ASV dolāru) monetāro paketi. Gaidāms, ka šī palīdzība stiprinās vietējo pašvaldību spēju stabilizēt ekonomiku, t.sk. nekustamā īpašuma tirgu un patēriņa izdevumus. NPC arī apstiprināja pašvaldību parāda griestu paaugstināšanu par 6 triljoniem juaņu (829 mljrd. ASV dolāru), lai aizstātu esošos slēptos parādus.
Reaģējot uz jaunajiem stimuliem, CSI 300 indekss šomēnes samazinājās par 0,4%, savukārt SSE Composite indekss palielinājās par 1,6%. Analītiķi paredz, ka 2025. gadā Ķīnas valdība turpinās sniegt atbalstu ekonomikai, galveno uzmanību pievēršot patēriņa izdevumiem un nekustamā īpašuma sektoram.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Tā vietā, lai mēģinātu atdzīvināt kādreiz dominējošo reģiona autobūves nozari, kura pievērsusies elektrisko auto ražošanai, Eiropa var mēģināt kļūt par līderi svarīgāko pusvadītāju ražošanā, bet vai jau nav par vēlu?
Tā kā Eiropas autoražotāji šobrīd cīnās ar pieprasījuma samazināšanos, augstām izmaksām un jaunām regulām, perspektīvas varētu rasties pusvadītāju nozarē. Pateicoties Eiropas ražošanas industrijas reputācijai, kas saistīta ar augstas kvalitātes rūpniecisko praksi, inženiertehniskajām zināšanām un kvalificētu tehnisko darbaspēku, reģions nākotnē var mēģināt iegūt konkurētspējīgas priekšrocības pusvadītāju ražošanā. ES 2023. gada Mikroshēmu akta (2023 Chips Act), ko atbalsta EUR 100 miljardu ieguldījumu plāns, mērķis ir līdz 2030. gadam palielināt ES pusvadītāju pasaules tirgus daļu no 10% līdz 20%. Jāatzīst, ka pašlaik šis plāns saskaras ar pieaugošām grūtībām. Eiropas Komisija 2024. gada jūlijā atzina, ka līdz 2030. gadam ES daļa pusvadītāju ražošanā pieaugs tikai līdz 11,7%. Turklāt, septembrī uz diviem gadiem tika atlikts viens no svarīgākajiem Akta atskaites punktiem – Intel pusvadītāju ražotnes būvniecība Vācijā EUR 30 miljardu vērtībā, saistībā ar Intel 3. ceturkšņa neto zaudējumiem 16,6 miljardu ASV dolāru apmērā. Jāsaka, ka Eiropas ražotāji – Infineon Technologies, STMicroelectronics un ON Semiconductor jau ir vieni no galvenajiem pasaules mēroga piegādātājiem, kuri ražo mikroshēmas elektriskajiem transportlīdzekļiem.
Zelta cena, USD/oz
Dolārs novembrī saglabāja savu vērtību, savukārt izejvielas mēģināja uzsākt potenciālu izrāvienu no plaša cenu koridora. EUR/USD pāris lauza 1,0450 līmeni, ko paredzējām jau iepriekš, tāpēc mēs nosakām jaunu pāra atbalsta punktu 1,0420 līmenī, kamēr tirgus sentiments atbalsta spēcīgāku dolāru. Ja pāris pakāpsies virs EUR/USD 1,0800, tas varētu liecināt par sākumu trenda maiņai un par pozitīvu impulsu eiro valūtai.
Zelts ir novirzījies no mūsu vidēja termiņa mērķa XAU/USD 2800, un pašlaik cenas svārstās ap XAU/USD 2650 līmeni. Sudrabs mēģināja pārvarēt XAG/USD 35 punktu robežu, bet atgriezās 30-32 tirdzniecības diapazonā. Mēs saglabājam savas sudraba pozīcijas un sagaidām, ka metāls pārbaudīs līmeni $35 par Trojas unci tikai nākamgad. Brent nafta šobrīd tiek tirgota sašaurinātā diapazonā, kas bieži izraisa straujas kustības kādā no virzieniem. Pašlaik mēs vērojam relatīvi zemu cenu svārstīgumu, kas drīzumā var palielināties, īpaši dēļ (atkal) pieaugošās spriedzes Tuvajos Austrumos.
OMX Baltijas indekss novembrī samazinājās par 2,7%. Tikmēr, Baltijas valstis ir publicējušas 2024. gada 3. ceturkšņa IKP rezultātus. Latvijas IKP samazinājās par 1,6% gada izteiksmē, salīdzinot ar iepriekšējā gada 3. ceturksni, kas ir jau otrais ceturkšņa IKP sarukums pēc kārtas, liecina Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes dati. Igaunijas ekonomika ir iestrēgusi sarukumā un 3. ceturksnī zaudējusi 0,7% gada izteiksmē, savukārt Lietuvas ekonomika izrādījusies noturīgāka no visām Baltijas valstīm, IKP pieaugot par 1,1%. Saskaņā ar vairāku Baltijas komercbanku datiem, 2025. gadā Baltijas valstu ekonomiskā izaugsme paātrināsies, un gaidāms, ka IKP palielināsies par vairāk nekā 2%, ko veicinās ECB likmju samazināšanās, spēcīgāka ekonomiskā aktivitāte Eiropas Savienībā, kā arī iekšzemes pieprasījuma un ārvalstu investīciju pieaugums.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?