Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Novembris finanšu tirgiem izrādījās izcils mēnesis. Ziņas par vakcīnu viena pēc otras sasniedza investorus visā pasaulē un uzsāka ievērojamu ralliju daudzās aktīvu klasēs. Trampa mēģinājumi cīnīties par balsu pārskaitīšanu nedeva nekādu rezultātu, ASV tiesām ātri noraidot visas prasības, pamatojoties ar pierādījumu trūkumu.
Kopumā finanšu tirgi pārsvarā ignorēja ASV politikas notikumus. Akcijas un augsta ienesīguma obligācijas bija galvenie ieguvēji no tirgus vēlmes uzņemties papildus risku, atstājot investīciju reitinga korporatīvo parādu tālu aizmugurē. Bloomberg Barclays Pan-European High Yield Index novembrī pieauga par iespaidīgiem 4.16%, pārspējot US Corporate High Yield Total Return Index, kas pieauga par 3.96%.
Tikmēr valsts obligācijas paslīdēja mazliet zemāk, pa ceļam piedzīvojot dažas dienas ar augstu volatilitāti. Eiropas valstu obligāciju ienesīgumi palika iesprostoti negatīvajā teritorijā, Vācijai turpinot būt pūļa priekšgalā. Pagaidām ASV suverēnā parāda ienesīguma līkne ir vienīgā attīstīto valstu starpā, kas investoriem piedāvā pozitīvu ienesīgumu.
Tuvojoties Ziemassvētkiem un Jaunajam gada, sāk rasties domas par Ziemassvētku ralliju. Pašam tirgum gan tas vairs nav Ziemassvētku brīnums, bet drīzāk inerce, iepriekšējo periodu rutīna. Novembra beigās par dārgmetālu buļļi padevās, visticamāk daļu savas peļņas pāralocējot akciju tirgū. Tā rezultātā zelts zaudēja 10% no savas cenas un sudrabs nokrita par 15.8%. Jēlnaftas cena novembrī pieauga par 30% no USD 36.50 līdz USD 49.10 par barelu. Kā jau bija gaidāms, naftas tirgus atguva gandrīz visu 2020. gada marta-aprīļa sabrukumā piedzīvoto kritumu.
Sākot no jūlija, EUR/USD ir tirgojies šaurā diapazonā, cenšoties uzkrāt enerģiju izteikta virziena kustībai. Nu, izklausās pēc mūsu jau ierastā ikmēneša FX apskata – “nekas nenotika, tāpēc turpinām gaidīt”. Bet vismaz kaut kādu jaunu informāciju no EUR/USD grafika mēs tomēr varam iegūt. Pārim pastāv divpadsmit gadus ilga lejupejoša trenda līnija, no kuras tas ir daudzas reizes atsities. Šī gada vasarā EUR/USD aizvērās virs šīs trenda līnijas, pēc tam pavadīja četrus mēnešus konsolidējoties un veicot gājienu uz leju, lai šo līniju testētu. Ņemot vērā stipro novembra nobeigumu, sāk palielināties varbūtība, ka EUR mēģinās sasniegt kritisko līmeni 1.25.
Parasti spiediens uz dolāru ir labas ziņas dārgmetāliem, taču izskatās, ka šī korelācija šomēnes pazuda, zeltam un sudrabam piedzīvojot sāpīgus brīžus. Vai tas var nozīmēt lielāku stresu nākamo nedēļu laikā dārgmetāliem? Ideālā gadījumā mēs grafikos gribētu vēl redzēt vājumu pirms sāk iezīmēties korekcijas beigas jeb dibens, taču pēdējā laikā tirgus ir kļuvis īpaši skops pret gaidītu reģionu sasniegšanu, lai dotu investoriem kāroto iespēju palielināt garās pozīcijas. Šī iemesla dēļ tiem, kuri dārgmetālos ir gari, šādu cenas korekciju vajadzētu uzskatīt par pirkšanas iespēju.
Ķīnas ekonomiskā aktivitāte novembrī paātrinājās ar ātrāko tempu pēdējās desmitgades laikā, norādot uz veiksmīgu pasaules otras lielākās ekonomikas atlabšanu līdz pirms-Covid piedzīvotajiem līmeņiem. Caixin/Markit ražošanas PMI pieauga līdz augstākajam līmenim kopš 2010. gada novembrim. Ķīna piedzīvojusi stipru atlabšanu ekonomikas aktivitātē, pateicoties striktajiem ierobežojumiem, infrastruktūrā fokusētiem stimuliem un stiprajam medicīnas aprīkojuma eksportam. Arī citu Āzijas valstu ekonomikām labi veicās – aptaujas parādīja rūpnīcu aktivitātes palielinājumu Taivānā, Indonēzijā un Dienvidkorejā. Korejas IHS Markit PMI uzrādīja augstāku rādījumu kopš 2011. gada februāra.
Atjaunotie korona vīrusa karantīnas ierobežojumi lielākajā daļā Eiropas ir atdzesējuši eirozonas rūpnīcu izaugsmi – IHS Markit ražošanas PMI gala rādītājs samazinājās, un ekonomikas sentiments novembrī nokrita pirmo reizi pēdējo 7 mēnešu laikā. Pakalpojumu sektorā, kas ir lielākais eirozonas sektors, sentiments samazinājās līdz -17.3, salīdzinot ar -12.1 mēnesi iepriekš. Patērētāju sentiments novembrī samazinājās līdz -17.6 no -15.5 oktobrī.
ASV ekonomikas indikatori novembrī uzrādīja miksētus signālus. Biznesa aktivitāte novembrī paplašinājās ar pēdējo 5 gadu ātrāko tempu, ieguvusi atbalstu no ātrākā ražošanas uzlabojuma kopš 2014. gada septembra un pieauguma pakalpojumu sektorā. No otras puses ASV patērētāju pārliecība novembrī samazinājās, pieaugot jauniem saslimšanas gadījumiem un biznesu ierobežojumiem. Arī to amerikāņu skaits, kas pirmo reizi pieteicās bezdarbnieku pabalstam, pagājušonedēļ palielinājās līdz sezonāli koriģētiem 778000 par nedēļu, kas beidzās 21. novembrī. Rādītājs pieauga jau otro nedēļu pēc kārtas.
Pēc vēlēšanām mēs gribējām, lai tirgus pierāda, ka septembra rallijs un oktobra kritums bija “īsti”. Pierādījums atnāca. Un kā vēl atnāca. Iespējamais S&P 500 tests 3350-3400 apgabalā nekad nepienāca un tagad 3050 līmeni var uzskatīt par “ļoti mazticamu”. Labās ziņas, protams, ir tādas, ka mūsu nosliece uz buļļiem pārdzīvoja visas kritikas. Paškritikai – tā palika nepiepildīta portfeļa alokācijas daļa. Jebkurā gadījumā, ja mūsu agresīvā prognoze par S&P 500 5000+ nākamo 2-3 gadu laikā piepildīsies, tad mēs tādā gadījumā neko nenokavēsim. Pagaidām jāsaka, ka, ja mēs spēsim izlauzties no 3700 un noturēt to, tad nākamais labais iegādes punkts būs pie buļļu pirmās atbalsta līnijas – 3500 līmeņa. Ja vispirms mēs ieraudzīsim 3600 līmeņa sakāvi, tad mēs atgriezīsimies pie jau augstāk minēto 3350-3400 līmeņu testēšanas. Varbūtība saka, ka buļļi spēs šo līmeni noturēt.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?