Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Baņķieru sanāksmju un lēmumu rezultāts bija valsts obligāciju ienesīgumu kāpums, un vislielākā kustība bija ilgtermiņa vērtspapīros, kuru dzēšanas termiņš ir 10 gadi vai ilgāk. ASV 10-gadīgo valsts obligāciju ienesīgums pakāpās virs galvenā pretestības līmeņa 4,30–4,35% un turpināja augt. Vācijas 10-gadīgo bundu ienesīgums ir pietuvojies sen nepieredzētiem līmeņiem 3% apmērā. Starpība starp 10- un 2- gadīgo ASV valsts kases obligāciju ienesīgumu saruka līdz – 47 bāzes punktiem, turpinot izlīdzināt ienesīguma līkni garajā galā. Scenārijs par līknes iztaisnošanu garā ienesīguma pieauguma dēļ ir vismazāk sagaidāms, līdz ar to visnelabvēlīgākais tirgus dalībniekiem, jo paredz, ka likmes saglabāsies augstos līmeņos ilgāk, nekā tirgus vēlas vai ir līdz šim gaidījis. No otras puses, šis scenārijs pilnībā atbilst centrālo banku retorikai, kuras par to brīdina jau labu laiku, un septembra sanāksmēs to tēzes lielākoties palika nemainīgas – likmes vēl ilgi saglabāsies augstā līmenī. Tirgus reakcija nebija ilgi jāgaida: akcijas turpināja kristies, korporatīvo parādu spredi sāka pieaugt, kā arī pieauga attīstības valstu obligāciju un augsta ienesīguma obligāciju ienesīgums.
Eiropas un ASV akciju tirgi
S&P 500 septembrī zaudēja 4,9%, Nasdaq 100 kritās par 5,1%, bet Russell 2000 mazas un vidējas kapitalizācijas uzņēmumu indeksa vērtība samazinājās par 6,0%. Krituma līderi bija nekustamo īpašumu segmentā strādājošie uzņēmumi (-7,8%), kam sekoja IT sektors (-6,9%) un rūpniecības nozare (-6,1%). Galveno spiedienu uz S&P 500 indeksu izdarīja “gorillu” kritums: Apple, Nvidia, Amazon, Microsoft, Broadcom un Alphabet, kas, kā jau vairākkārt esam atzīmējuši, ir “galvassāpes” S&P 500 un Nasdaq indeksiem, kuros ir ļoti liels iepriekš minēto uzņēmumu īpatsvars. Tuvākie atbalsta līmeņi S&P 500 ir 4150-4250 robežās, un nozīmīgākie ir 3800- 3850 zonā (10 procenti no pašreizējo cenu līmeņiem). Iespējamo kritumu nesaistām ar būtisku pašu uzņēmumu finansiālā stāvokļa pasliktināšanos, drīzāk tā būs vienkārša vērtības pārvērtēšana, ko izraisīs augstāki etalona likmju līmeņi. Lielāku problēmu var radīt komerciālā nekustamā īpašuma nozare. Kā atzīmē analītiķi, brīvo telpu īpatsvars biroju ēkās joprojām ir augstākais pēdējo 30 gadu laikā (apmēram 18%), un attālinātā darba prakse ir kļuvusi par lielu telpu īpašnieku problēmu. Nedaudz pārsteidzoši, ka ASV dzīvojamo nekustamo īpašumu sektors smagi necieta, neskatoties uz to, ka 30-gadīgās hipotēkas likme sasniedza rekordaugstu līmeni – 7,41%. Uzņēmīgie amerikāņi tagad ir gatavi tirgot savus nekustamos īpašumus ar esošajām hipotēkām, no kurām lielākā daļa tika izsniegta ar ienesīguma līmeni 3-4% gadā. Tas daļēji var izskaidrot faktu, ka amerikāņu mājsaimniecības tērē 9,8% no saviem ienākumiem hipotekāro kredītu apkalpošanai, savukārt 2008. gada krīzes priekšvakarā šis rādītājs bija lielāks par 13%.
Zelta cena, USD/oz
Dolārs turpināja savu kustību augšup. ASV valūtai bija labs mēnesis visā FX “plāksnē”, un EUR/USD pāris nebija izņēmums, noslīdot zem 1.0500 atbalsta līmeņa. Tā kā dolārs dara to, ko mēs no tā bijām gaidījuši, mēs sagaidām turpmāku greenback pieaugumu ar atlēcieniem EUR/USD 1,0800 virzienā, taču mēs tos uzskatītu par iespēju pārdot pāri, atbalsta līmenim 1,0200 kalpojot par pirmo mērķi. Protams, dolāram strauji augot, dārgmetāliem bija grūts mēnesis – zelta cenas tuvojās 1800 dolāriem par Trojas unci, un sudrabs kapitulēja pie svarīga XAG/USD 22 atbalsta līmeņa. Zelta cenām, iespējams, būs jāsamazinās vēl par 100 dolāriem, pirms tās atkal varēs uzsākt savu mēģinājumu izlauzties cauri XAU/USD 2000 virsotnei. Tā kā minētā atbalsta zona sudrabam ir tagad lauzta, mums ir iespēja vēlreiz “apmeklēt” XAG/USD 20 līmeņus. Situāciju par “stabilu” uzskatīsim tikai tad, kad sudraba cenas pakāpsies virs 24 dolāriem par Trojas unci. Jā, tirgi ir tādi, kādi tie ir, tāpēc, lūdzu, apsveriet savus riska līmeņus un atbilstoši izvēlieties savas pozīciju lielumus. Naftas cenas sasniedza mūsu pēdējā mēneša pārskatā minētos mērķus, pirms tās atkāpās oktobra pirmajās dienās. Mēs redzam diezgan spēcīgu pretestību pie USD/bbl 100 līmeņiem, bet pagaidām nav pierādījumu, ka cenas varētu strauji mainīt savu virzienu. Dabasgāze pamazām atgūstas, taču tai noteikti ir daudz lielāks potenciāls priekšā, tāpēc paliekam pie sava viedokļa – ir vērts turēt “garās pozas” pirms rudens/ziemas sezonas sākuma.
Etalona 10-gadu obligācijas
Samazinoties jauno pasūtījumu apjomam, kas septembrī sasniedza deviņu mēnešu zemāko līmeni, ASV pakalpojumu sektors palēninājās – Piegādes vadības institūta ne-ražošanas iepirkumu menedžeru indekss samazinājās līdz 53,6 punktiem salīdzinot ar 54,5 iepriekšējā mēnesī. No 57,5 punktiem augustā jauno pasūtījumu skaits pakalpojumu sektorā samazinājās līdz 51,8, kas ir zemākais līmenis kopš pagājušā gada decembra. ASV darba tirgus pakāpeniski atslābst – privātā sektora darba devēji septembrī pievienoja vismazāk darba vietu vairāk nekā 2,5 gadu laikā, un gada algu pieaugums palēninājās līdz 5,9%. No otras puses, ASV ražošanas rādītāji uzlabojās jau trešo mēnesi pēc kārtas – ISM ražošanas PMI palielinājās līdz 49,0, salīdzinot ar 47,6 augustā, lai gan septembris bija 11. mēnesis, kad rādījums saglabājās zem 50 punktu atzīmes.
Ķīnas ekonomika šķietami stabilizējas, ražošanai un jauniem pasūtījumiem septembrī paliekot ekspansijas zonā. Arī Ķīnas pakalpojumu aktivitāte aug, kaut arī šogad vājākajā tempā, jo pieprasījums joprojām ir vārgs, neskatoties uz atbalstošajiem fiskālajiem pasākumiem – Caixin/S&P Global pakalpojumu PMI samazinājās līdz 50,2 salīdzinājumā ar 51,8 punktiem augustā. Caixin/S&P saliktais PMI, kas aptver gan ražošanas, gan pakalpojumu sfēras, samazinājās līdz 50,9 no augusta 51,7 atzīmes. Ražošanas aktivitāte Eirozonā septembrī turpināja piedzīvot nopietnu un visaptverošu lejupslīdi – HCOB galīgais apstrādes rūpniecības iepirkumu vadītāju indekss, ko apkopojis S&P Global, stabili turējās zem 50 punktu atzīmes pie 43,4. Tajā pašā laikā ekonomiskais noskaņojums sāka pasliktināties, jo pakalpojumu sektors piedzīvoja lejupslīdi, tomēr bija vērojamas atšķirības patērētāju noskaņojumā: kamēr Spānijā un Itālijā bija vērojams konfidences kritums, Vācijā rādītāji bija stabili, bet Francijā pieauga. Ekonomikai palēninoties, inflācijas pieauguma tempi noslīdēja līdz zemākajam līmenim pēdējo divu gadu laikā – patēriņa cenas blokā septembrī pieauga par 4,3% (mēnesi iepriekš – par 5,2%), liecina Eurostat dati. HCOB galīgais saliktais PMI septembrī palielinājās līdz 47,2 no 46,7 augustā, bet bija zem 50 ceturto mēnesi pēc kārtas, kas liek domāt, ka Eirozonas ekonomika trešajā ceturksnī saruka.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Tātad, mēs turpinām no malas vērot korekciju akciju tirgū, kā arī sākam veidot garās pozīcijas ilgtermiņa valdību parāda vērtspapīros. 10-gadīgo ASV valdības obligāciju ienesīguma līmeņi, kas pārsniedz 4,75%, nākamo pāris gadu griezumā šķiet ļoti pievilcīgi. Risks, ka ienesīgums pieaugs līdz 5-5,25% saglabājas, tāpēc iesakām kopējo pozīciju šajā aktīvā veidot posmos. Bezriska likmei pieaugot, jābūt ļoti uzmanīgiem jaunattīstības valstu parāda tirgū, kā arī augsta ienesīguma obligācijās – cīņa par likviditāti nav beigusies, un konkurēt ar etalona ienesīgumu kļūst arvien grūtāk.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?