Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
ASV-Ķīnas tirdzniecības spēles, Džeksonholas simpozijs ar pasaules vadošajiem baņķieriem, G7 sanāksme (kas, kā ierasts, bija diezgan garlaicīga, tāpēc mēs, taupot gan laiku, gan papīru, neapskatīsim šo notikumu) un, protams, Trampa tvīti veidoja augusta mēnesi. Boriss Džonsons mēneša beigās arī pievienojās volatilitātes radīšanā ar savu vēlmi apturēt parlamentu (un pēc tam draudot ar ārkārtas vēlēšanām septembra pirmajās dienās).
Tirdzniecības kari jau sāk kļūt par rutīnu. Tirgus dalībnieki mēģina reaģēt un darboties balstoties tvītos, jaunākajos ziņu paziņojumos, baumās un bez principā jebkāda skaidrojuma un pamatojuma paaugstinātai volatilitātei un nemieram finanšu tirgos. Šķiet, ka kādā brīdī cilvēki pilnībā pārstās reaģēt uz jaunu informāciju, tieši tik grūti mūsdienās ir aptvert, analizēt un pieņemt inteliģentus secinājumus.
Tomēr izskatās, ka viens cilvēks šajā haosā jūtas ļoti labi, un, kad tirdzniecības nostājas vai politiskās idejas zaudē iedvesmu, viņš vēršas pie sava iecienītākā pretinieka – Džeroma Pauela. FRS šajā vasarā ir saņēmis daudz kritikas, prezidentam pat nevēloties meklēt pareizos vārdus, apšaubot gan FRS inteliģenci, gan tās lojalitāti valstij. Lielākajai daļai centrālo banku vadītāju runājot par monetārajiem ekonomikas stimulēšanas pasākumiem un procentu likmju samazināšanu Džeksonholas simpozija laikā, Pauels ieturēja mērenāku nostāju kā vēlētos ASV prezidents, tādējādi sadusmojot Trampu. Notiekošais, šķiet, kļuva pārāk nepieņemams, tāpēc daži bijušie FRS pārstāvji atbildēja Trampa ar diezgan skarbām retorikām, taču diez vai tas kaut kādā veidā palīdzēs Pauelam un viņa kolēģiem, ja viņi pieņems lēmumu nesamazināt procentu likmes septembrī.
Atpakaļ pie ekonomikas. Eiropas lielākie tirgi turpināja radīt bažas. Francija principā neuzrādīja izaugsmi, Apvienotās Karalistes IKP šajā ceturksnī bija sarkans un Vācijā nepatikšanas radīja bezdarbnieku skaits, kas augustā sasniedza 2.29 miljonus, iezīmējot ceturto ceturksni, kurā bezdarbs nav samazinājies. Ražošanas rādītājiem jau samazinoties, darbaspēka tirgus sabremzēšanās varētu izrādīties par lūzuma punktu uzskatā, ka Vācijas ekonomikas atrodas recesijā, jo augstāks bezdarbs rada draudus negatīvi ietekmēt patēriņu. IKP samazinājās par 0.1% otrajā ceturksnī, un “Bundesbank” prognozē šī samazinājuma turpināšanos. Biznesa sentiments augustā samazinājās jau piekto mēnesi, un patērētāji kļūst aizvien pesimistiskāki.
Ekonomikas indikatori ASV ir miksēti. Samazinājums ražošanas un apstrādes rūpniecībā parāda problēmas ASV ekonomikas ražošanas ekonomikā. Savukārt mazumtirdzniecība jūlijā uzrādīja labus rezultātus un inflācija ir tuvu FRS noteiktajam mērķa līmenim, taču ieguldītāju vidū pastāv bažas par to, ka tirdzniecības kari starp ASV un Ķīnu neuzlabosies vai paliks pat sliktāki. Šāda situācija jau ir negatīvi ietekmējumi investīciju apjomus un visticamāk šāda tendence arī saglabāsies. Neskaidrība par Brexit, nākotnes tirdzniecības darījumiem Ziemeļamerikā un automašīnu tirdzniecību starp ASV un Eiropu ir minami kā vēl daži faktori, kas negatīvi ietekmē investīciju vidi.
Ķīna turpina rādīt pierādījumus tam, ka tās ekonomika arī piedzīvo grūtības. Apstrādes rūpniecība jūlijā palielinājās par 4.8% g/g – lēnākais palielinājums kopš 2002. gada. Kapitālieguldījumu apjoms palielinājās par 5.8% gada pirmajos septiņos mēnešos, kas ir lēnākais izaugsmes temps gandrīz pēdējo divu dekāžu laikā. Mazumtirdzniecības apjomi jūlijā palielinājās par 7.6%, kas ir otrs zemākais rādītājs kopš 2003. gada. Visi šie indikatori parāda to, ka Ķīnas ekonomika aug neierasti lēni.
Valdību obligāciju ienesīgums turpināja samazināties visā pasaulē. ASV obligācijas turpināja uzrādīt visaugstāko ienesīgumu starp attīstītajām valstīm, lai gan uz pusi zemāku, ja salīdzina ar gadu iepriekš. ASV 10-gadu obligācijas ienesīgums bija 1.496% augusta pēdējā tirdzniecības dienā, kamēr 2-gadu ienesīgums bija mazliet augstāks – 1.504%. Ienesīguma līkne, kas pirmās pazīmes par inversiju uzrādīja jau maijā, ir turpinājusi inversiju vasaras laikā. Šī situācija obligāciju tirgū norāda uz grūtu laiku tuvošanos ASV ekonomikai.
Savukārt Eiropā Vācijas obligāciju ienesīgums ir negatīvs līdz 30-gadu termiņam. Austrijas inaugurācijas 100-gadu obligācija ir pakāpusies par 70% šogad un dubultojusies cenā kopš emisijas pirms gandrīz 2 gadiem. Globāli šobrīd negatīvu ienesīgumu sniedzošu vērtspapīru skaits ir pārsniedzis 16.838 triljonus USD (!). Vēl jovairāk, dažas Dānijas bankas ir sākušas piedāvāt hipotekāros kredītus ar negatīvu procentu likmi. Šis mūs ieved jaunos augstumos (vai zemumos?) līmenim, kas tiek uzskatīts par “atbilstošu”.
Nozīmīgas centrālo banku sanāksmes, kurās ir sagaidāmas jaunas monetārās stimulācijas, ir plānotas gan no ECB 12. septembrī, gan FRS 18. septembrī. Tirgi liek lielas likmes uz tālāku procentu likmju samazinājumu no FRS puses un mēs varam tikai minēt, kas notiks, ja FRS Atvērtā tirgus komiteja nolems būt mazāk tendēta uz monetārās stimulācijas pielietošanu. Jebkurā gadījumā mēs cenšamies pirkt ASV īstermiņa obligācijas, ja ienesīgums pietuvosies 2.00% līmenim ziņu vai citu notikumu ietekmē.
Zelta cena beidzot pietuvojās 1600 dolāru par Trojas unci. Tehniski, šis 1550-1580 līmenis var izrādīties ļoti sarežģīts zelta buļļiem, jo tas ir ievērojams pretestības līmenis. Papildus tam, fjūčeru pozīcijas parāda pārmērīgu optimismu, garajām pozīcijām atrodoties tuvu augstākajiem punktiem. Ideāls scenārijs būtu korekcija atpakaļ zem 1400 dolāru atzīmes. Pievilcīgs līmenis zelta iegādei būtu XAU/USD līmenis 1370-90 apgabalā. Kā jau iepriekš minējām, 1260 ir kritisks līmenis, lai zelts varētu saglabāt cerības uz cenu kāpumu. Sudrabs piesaistīja lielāko dārgmetālu tirgotāju uzmanību, veicot kāpumu līdz gandrīz 19 dolāriem par Trojas unci, ko mēs paredzējām tikai tuvāk gada izskaņai. Kustība bija ātra un iespaidīga. 21 dolāra atzīme ir svarīga ilgtermiņa grafikā, un mēs sagaidām cīņu pēc šī līmeņa.
Mārciņa tuvojas pēdējam šķērslim (1.2000 GBP/USD līmenis) pirms visu laiku zemākā līmeņa sasniegšanas, kas ir 1.0560 GBP/USD līmenī. Sentiments ir ļoti negatīvs, tāpēc 1.2000 līmenis var radīt ievērojamas problēmas un interesanti, kā tas beigās izvērtīsies. Tie, kuriem nepieciešams iegādāties GBP tuvākajā nākotnē, var mēģināt pirkt mārciņas tuvāk 1.2000, taču, ja šis līmenis neiztur, “kabelis” nokļūs neapgūtā teritorijā līdz pat 1.0560 atzīmes sasniegšanai.
Kā jau gaidījām un minējām pirms mēneša, augusts sev līdzi nesa nepatīkamus mirkļus daudziem tirgus dalībniekiem; treideriem atgriežoties no atvaļinājumiem, mēs ar nepacietību gaidām, kur mūs aizvedīs rudens. Tuvākais nozīmīgais notikums, šķiet, ka būs FRS Atvērtā tirgus komitejas (FOMC) septembra ziņojums un preses konference, pēc kuras varam sagaidīt kārtējos tvītus un stipras kustības tirgos.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?