Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Maijs nebija piemērots mēnesis riskantiem aktīviem, jo gan akcijas, gan augsta ienesīguma obligācijas atkāpās, nafta saņēma pamatīgu triecienu un visi metāli, izņemot zeltu, cieta. Etalonu ienesīgumi turpināja kristies, GBP beidzot “padevās”, dolāra eiro valūtas pāris turpināja tirgoties šaurā diapazonā, savukārt bitkoins veica ievērojamu kāpumu.
Šoreiz nav grūti atrast pamatotus iemeslus šādai rīcībai iepriekšminētajos tirgos un aktīvu klasēs, jo ikviens, kas ir sekojis līdzi ziņu portāliem, noteikti var nosaukt vismaz divus pamatotus iemeslus – tirdzniecības kari un Trampa cenšanās iebiedēt gandrīz visu pasauli vai Terēzes Mejas atkāpšanās. Turklāt, Federālo rezervju sistēmas nostāja izrādījās mazāk miermīlīga, nekā tika gaidīts (iespējams, pietaupot savus kara cirvjus svarīgākām situācijām, nekā pašreizējām raizēm), OPEC nespēja noturēt naftas cenas tādā līmenī, kādā, iespējams, vēlētos (ASV palielinot ražošanu un krājumus), ekonomiskie rādītāji Eiropā radīja vilšanos un fiskālā disciplīna dažās ES valstīs ir ļoti diskutējams jautājums.
Tirdzniecība, protams, bija visaktuālākais jautājums. Lai gan cerības bija lielas, ASV un Ķīnas neveiksmīgajām sarunām bija negatīva ietekme uz akciju tirgiem (ekonomikas sekas būs zināmas vēlāk). ASV palielināja tarifu likmi Ķīnas importam 200 miljardu ASV dolāru vērtībā un paziņoja, ka var noteikt tarifu arī atlikušajam Ķīnas importam 300 miljardu ASV dolāru vērtībā.
Ķīna atbildēja, palielinot tarifus ASV importam 60 miljardu ASV dolāru vērtībā un apsverot iespēju samazināt arī sojas pupiņu importu un reto metālu eksportu. Neskaitot Ķīnu un tehnoloģiju gigantu Huawei, kas ir ievērojami cietis, Tramps un viņa vietnieki uzbruka meksikāņiem ar draudiem par tarifiem, vāciešiem par Nord Stream 2, francūžiem par Makrona idejām par ES aizsardzības politiku, Turcijai par sarunām ar Krieviju un Irānai par nepierādītiem uzbrukumiem naftas tankkuģiem Persijas līcī. Varētu turpināt, bet ir diezgan grūti noturēt Trampa tempu.
Tirdzniecības spriedzes atjaunošanās noteikti ietekmēs Ķīnu ekonomikas un politikas lēmumu jomā. Līdz šim ieviestie tarifi varētu sekmēt valsts IKP pieauguma tempa samazināšanos par aptuveni 0,8% šajā un nākamajā gadā. Šīs aplēses varētu pasliktināties, ja tiktu noteikti tarifi arī atlikušajai eksporta daļai uz ASV. Paziņotie nodokļu samazinājumi attiecībā uz privātajiem un uzņēmumu ienākumiem liecina par iestāžu vēlmi palīdzēt stabilizēt izaugsmi, jo mazumtirdzniecības un rūpniecības rādītāji bija īpaši vāji.
Citviet pasaulē – Indija sagaidīja savu sešas nedēļas ilgušo vispārējo vēlēšanu noslēgumu, kurā Narendra Modi vadītā Baratija Janata (ang. Bharatiya Janata) partija ieguva absolūto vairākumu parlamenta apakšpalātā. Tas sniedz zināmu skaidrību par politikas perspektīvām, un tagad galvenā uzmanība tiks pievērsta tam, lai piepildītu Indijas ilgtermiņa izaugsmes potenciālu, kas būs viens no galvenajiem BJP partijas uzdevumiem un prioritātēm.
Eirozonas dati maijā bija neviennozīmīgi. Ražošanas PMI samazinājās līdz 47,7, kas liecina par ekonomikas pasliktināšanos. Nodarbinātības līmenis arī pazeminājās zem 50. No otras puses, jauno eksporta pasūtījumu komponente bija augstāka, un Eirozonas patērētāju uzticība maijā sasniedza šī gada augstāko līmeni. Sākotnējā aplēse par 1. ceturkšņa IKP arī pārsniedz gaidīto, sasniedzot 1,6% gadā. Bažas Eiropā rada tas, ka tirdzniecības nenoteiktība atspoguļosies darba tirgū un sāks negatīvi ietekmēt pakalpojumu nozari. Tomēr jaunākie nodarbinātības pieauguma rādītāji Eiropā ir bijuši stabili. Eiropas Parlamenta vēlēšanas kopumā deva pozitīvu rezultātu Eiropas projektam, jo populistisko un eiroskeptisko partiju sniegums bija sliktāks, nekā sākotnēji gaidīts. Lielbritānijā Terēze Meja nolēma, ka viņai ir bijis gana, tāpēc emocijām bagātā runā paziņoja par atkāpšanos no PM amata.
Bažas par ekonomiku un tirdzniecību turpināja ietekmēt naftas cenas. Turklāt Irāna un Saūda Arābija joprojām nespēj vienoties par ražošanas kvotām, kā arī joprojām ir neskaidrības par OPEC nākamo sanāksmi, kas plānota 25. jūnijā, taču Krievija ierosina to atlikt, kas nekādā veidā nepalīdz atbalstīt augstākas cenas/zemākus ražošanas līmeņus. Ņemot to vērā, daudzi eksperti uzskata, ka barels jēlnaftas tiks tirgots sāniski līmenī $50-60.
Maijs bija neveiksmīgs mēnesis metāliem, platīnam un sudrabam zaudējot to pieaugumu, kāds bija piedzīvots kopš decembra. Iemesls bija (tā šķiet) Federālo rezervju sistēmas komentāri 1. maijā, kas izrādījās skarbāki, nekā tirgus to gaidīja. Tā kā ASV dolāra vērtība un procentu likmes ir augstas, dārgmetālu turēšanas relatīvā vērtība noteikti ir mazāk pievilcīga. Zelts bija daudz stabilāks, un tā “drošā patvēruma” statusu apliecināja cena. Mūsu izpratnē sudrabs un platīns ir lēts, tomēr šāda veida tirgū nav viegli būt garam. Atkal piedzīvojam šo “visu vai neko” situāciju, kad ir ļoti kārdinoši būt garam dārgmetālos, bet tajā pašā laikā diezgan biedējoši. Tā kā tirgus nākamo trīs FOMC sanāksmju laikā sagaida zemākas procentu likmes, dārgmetāli var atgūt investoru uzmanību, bet USD piedzīvojot tieši pretēju efektu. No otras puses, Federālo rezervju sistēma, iespējams, vēlas atlikt procentu likmju samazināšanu, cik vien ilgi tas ir iespējams, jo darba tirgus dati joprojām ir labi un negatīvisms tirgū ir tālu no pavasara līmeņa. Jebkurā gadījumā spiediens uz Pauela kungu pieaug, un, ja nekas nemainīsies, tad akciju tirgus visticamāk veicinās lēmumu pieņemšanu par Federālo rezervju sistēmas procentu likmēm, vismaz par to vēsta obligāciju tirgus. Interesanti, ka šie paši cilvēki tikai pirms dažiem mēnešiem gribēja ienesīgumu +4% līmenī.
Rezumējot, pozitīvās emocijas, kas virzīja tirgu kopš pēdējās Ziemassvētku dienas, šķiet izdziest. Tirdzniecības strīdu atrisināšana nav sagaidāma tik ātri kā tika cerēts, un tagad atkal ir cerības tiek liktas uz Centrālajām bankām. Tā kā dienvidu puslode samazina procentu likmes un cenšas neiesaistīties ASV un Ķīnas cīņā, un šveicieši apsver procentu likmju samazinājumu, jo pieaug Šveices franka vērtība, visa uzmanība ir pievērsta Pauela kungam, kura vārdi var vai nu nomierināt tirgu vismaz uz dažiem mēnešiem, vai arī atnest atpakaļ nepatīkamās 2018. gada vēsmas.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?