Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Aprīlī pasaules akciju indeksi turpināja savu ceļu uz ziemeļiem. Mēs negribam domāt, ka tirgus ir izvēlējies ignorēt visas sociālās un ekonomiskās problēmas, un tas turpina funkcionēt ar “pērc kritumā” (“buythe dip”) perspektīvu, cerot uz centrālo banku atbalstu. Ir arī diezgan grūti noticēt tam, ka visi sliktie scenāriji (šī brīža un nākotnes) jau ir “iekļauti tirgus cenā” un atlikušas tikai pozitīvās ziņas par, piemēram, karantīnas pasākumu mazināšanu vai vakcīnas radīšanu.
Ja mēģina grafiski salīdzināt šobrīd notiekošo ar 2008. gada finanšu krīzi, var ieraudzīt to, ka pirmajam kritumam, kas notika 2008. gada sākumā, sekoja korekcija uz augšu, kura izdzēsa 50-61.8% no krituma. Korekcija beidzās maijā, un tai sekoja vēl sāpīgāks kritiens, kas beidzās tikai nākamā gada martā. Tagad situācija ir citāda – valdības un centrālās bankas visā pasaulē reaģēja principā uzreiz, vēl vairāk palielinot savas bilances un nodrošinot fiskālo palīdzību. To, vai ar šīm darbībām būs bijis gana, lai izglābtu tirgu un ekonomikas, mēs uzzināsim jau diezgan drīz. Protams, nebūtu pareizi jau šobrīd sākt runāt par šo darbību ilgtermiņa sekām.
Kā jau bija gaidāms, valdību noteikto karantīnu dēļ eirozonas ražošanas aktivitāte aprīļa mēnesī sabruka. IHS Markit PMI rādītājs nokrita līdz 33.4 no martā uzrādītā 44.5, kas ir zemākais līmenis visas aptaujas veidošanas laikā (aptauju sāka veidot 1997. gada vidū) un kas ir pat zemāk par prognozes rādītāja prognozēto 33.6. Kritums bija dziļš, neskatoties uz ECB īstenoto monetārās politikas atvieglošanu un kvantitatīvās mīkstināšanas programmu palielināšanu, kā arī valdību īstenotajiem fiskālajiem stimuliem. Veikaliem paliekot aizslēgtiem un patērētājiem uztraucoties par savu veselību un darba vietām, pieprasījums aprīlī samazinājās līdz zemākajam līmenim aptaujas vēsturē – jaunu pasūtījumu PMI uzrādīja 18.8, kas ir gandrīz uz pusi mazāk par jau tā vājo marta rādītāju – 37.5. Eirozonas ekonomika pirmajā gada ceturksnī samazinājās par 3.8%; arī inflācijas temps piedzīvoja strauju palēnināšanos. Tas ir straujākais ceturkšņa samazinājums eirozonas pastāvēšanas vēsturē.
ASV ražošanas sektora samazinājums aprīļa mēnesī paātrinājās, aktivitātei samazinoties līdz 11 gadu zemākajam līmenim. IHS Markit paziņoja, ka ražošanas PMI gala rādītājs aprīlī ir samazinājies līdz 36.1. Ražotāji samazināja darbinieku skaitu straujākajā tempā kopš 2009. gada marta. ASV iedzīvotāju patēriņš marta mēnesī piedzīvoja lielāko kritienu novērojumu laikā. Mājsaimniecību patēriņš, kas rada apmēram 2/3 ekonomikas, nokrita par 7.5%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kas arī ir straujākais jebkad piedzīvotais kritiens. Pēc ekonomikas analīzes biroja datiem, ASV ekonomika anualizēti pirmajā ceturksnī samazinājās par 4.8%, kas ir pirmais samazinājums kopš 2014. gada un dziļākais kopš 2008. gada. Amerikāņu skaits, kas pieteikušies bezdarbnieku pabalstiem samazinājās līdz 3.83 miljoniem aprīļa nedēļā, kas beidzās 25. aprīlī. Jau pastāvošo pabalstu daudzums palielinājās līdz 17.99 miljoniem uz 18. aprīli (šo datu paziņošanai ir vienas nedēļas aizkave). Pēc ADP datiem, aprīļa laikā ASV darba vietu skaits ir samazinājies par 20.24 miljoniem. Šis rādītājs ir vairākas reizes augstāks nekā 2008-2009. gadu dati, kad mēneša samazinājums nevienā brīdī tā arī nepārsniedza 1 miljonu. Bezdarbs jau ir palielinājies ievērojami virs 10%, un analītiķi S&P 500 kompānijām otrajā ceturksnī prognozē 36.7% samazinājumu peļņai uz 1 akciju.
Ķīnas rūpnīcas aprīļa mēnesī piedzīvoja ievērojamu samazinājumu eksporta pasūtījumos. Oficiālais PMI mazliet samazinājās līdz 50.8 no marta mēneša 52.0, bet spēja palikt virs neitrālās 50 punktu atzīmes, kas atdala izaugsmi no samazinājuma mēneša griezumā. Satraucošus datus parādīja eksporta pasūtījumu apakšindekss, kas aprīlī nokrita līdz 33.5, salīdzinot ar marta līmeni 46.5, dažām kompānijām pat ziņojot par atceltiem pasūtījumiem pēc darba atsākšanas. Ķīnas ekonomika pirmajā ceturksnī piedzīvoja stipru sitienu, anualizēti samazinoties par 6.8%, kas ir pirmais ceturkšņa samazinājums visā datu 30 gadu ilgajā ieguves laikā. Pakalpojumu sektors, kas veido aptuveni 60% no Ķīnas IKP, uzrādīja aktivitātes uzlabošanos, oficiālajam ne-ražošanas PMI palielinoties līdz 53.2 no martā uzrādītā 52.3. Valsts vadība ir paziņojusi par papildus pasākumiem ekonomikas atdzīvināšanai – Ķīnas Tautas banka aprīļa sākumā samazināja bankām noteikto rezervju apjomu un procentu likmi, ko piemēro aizdevēju liekajām rezervēm.
Valūtu tirgus aprīlī nomierinājās un atgriezās iepriekšējā tirdzniecības amplitūdā. EUR/USD atkal nodefinēja “lētus” un “dārgus” līmeņus – attiecīgi, 1.0750 un 1.1100. RUB un CAD nereaģēja uz vēsturisko naftas cenu kritumu. Jebkurā gadījumā, jautājumu vēl arvien ir vairāk nekā atbilžu. Skatoties no dolāra perspektīvas (USD indekss), mēs varētu ieraudzīt sekojošus scenārijus: pirmajā maija pusē USD varētu viegli uzturēties 101-101.50 līmeņos (EUR/USD 1.0750) un tad, mēnesim virzoties uz priekšu, dolārs varētu izjust spiedienu un, iespējams, līmeņus zem 98 (EUR/USD 1.1250-1.1300). Tirgus turpina meklēt ilgāka termiņa virzienu, bet tas prasa laiku.
Zelts turpina mirdzēt un uzrādīt jaunus augstumus (1730 USD par Trojas unci), apstiprinot savu drošā patvēruma statusu šī brīža volatīlajos tirgus apstākļos. Tehniski gan jāatzīmē, ka grafiks neizskatās diži drošs, un tirgus ir pārāk aktīvi pirkts. Mēs vēl arvien domājam, ka zelts varētu piedzīvot pārdošanas vilni un, iespējams, nokrist tuvāk pēdējā laika zemākajiem līmeņiem XAU/USD 1450. Ja šis scenārijs piepildās, mēs izmantotu šo kritumu, lai iegādātos garās pozīcijas. Savukārt, ja maija mēnesis neatnes ievērības cienīgu kritumu, tad ievērojami palielinās varbūtība, ka zelts tuvāko mēnešu laikā pārbaudīs savus visu laiku augstāko XAU/USD 1920 līmeni.
Akciju tirgū redzamais skaļais kāpiens uz ziemeļiem nav novērojams obligāciju tirgū. Etalonu ienesīgumi aprīļa mēnesī saglabājās aptuveni tajā pašā apgabalā, taču augsta riska indeksi pieauga par apmēram 5%, pateicoties riska prēmiju samazinājumam 130 bps apmērā. Šobrīd ienesīgums līdz dzēšanai gan Bloomberg Barclays Pan-European High Yield indeksam, gan Bloomberg Barclays US Corporate High Yield Total Return indeksam ir 8% robežās.
Obligāciju pircēji ir ievērojami pragmatiskāki. Tas it īpaši izpaužas augsta riska ieguldītājos, kuru mantiskais stāvoklis ir atkarīgs no viņu spējas pareizi novērtēt emitentu kredītspēju. Ieguldītājiem ir jāredz taustāmi pierādījumi ticamai atlabšanai, lai viņi būtu gatavi atgriezties pie augsta riska ieguldījumiem. Problēma ir tajā, ka kompānijas turpina atsaukt savus 2020. gada plānus un norāda uz pārāk daudz nezināmajiem, lai veiktu ticamas prognozes. Papildus tam mēs redzam emisijas noteikumu grozījumus, restrukturizācijas un pirmās maksātnespējas. Augsta riska ieguldītāji šo iemeslu dēļ turpina būt uzmanīgi un pamatā vēl turpina uz visu noskatīties no malas.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?