Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Aprīlis pagāja zem konsolidācijas zīmes: akciju indeksu vērtības nedaudz pieauga, bet valsts obligāciju ienesīgumi samazinājās tikai par dažiem bāzes punktiem. Finanšu atskaišu sezona ir gandrīz beigusies, un, kopumā, lielu vilšanos tā investoriem nesagādāja. Raugoties tālāk par aprīli, gan Federālo rezervju sistēma, gan Eiropas Centrālā banka pašā maija sākumā gaidīti paaugstināja procentu likmes par 25 bāzes punktiem, kas tirgiem nekādas papildus svārstības nesagādāja. Galveno baņķieru vēstījumu investori interpretēja pozitīvi, jo viņu paziņojumā saskatīja mājienu, ka likmju maksimumi šajā ciklā ir (gandrīz) sasniegti.
ASV reģionālo banku krīze turpinās
ASV reģionālo banku akciju cena turpināja strauji samazināties un nekas neliecina, ka to problēmas drīz beigsies. First Republic Bank viegli “aprija” lielākā Amerikas banka J.P. Morgan, un aprīļa pēdējā nedēļā gandrīz viss reģionālo banku saraksts piedzīvoja spēcīgu cenu spiedienu. Tā kā aktīvi, kuros šīs bankas ir ieguldījušas līdzekļus, pelna mazāk nekā pašreizējās finansējuma izmaksas, kas turpina palikt dārgākas, problēma vēl ilgu laiku paliks aktuāla. Tomēr, kā mēs norādījām marta pārskatā, šī situācija diez vai rada sistēmiskas nozīmes draudus. Protams, reģionālo banku akcionāri atrodas visai neapskaužamā situācijā, taču notiekošajai (lai gan piespiedu kārtā) konsolidācijai ir drīzāk dziedinošs raksturs. Mēs negaidām reģionālo banku masveida saistību neizpildi, tāpēc būtu vērtīgi aplūkot šī sektora augstākā ranga nodrošinātās un arī nenodrošinātās obligācijas. Vienlaikus mēs neiesakām iegādāties reģionālo banku akcijas, cenšoties “noķert krītošu nazi”.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Dārgmetālu cenas pieaug; dolārs zem spiediena
Samazinās svārstīgums DXY (dolāra indeksā) un EUR/USD pārī. Tirgus atkal pārbaudīja līmeņus nedaudz virs EUR/USD 1,10, kas pagaidām nepadodas. Mēs joprojām vēlamies, lai 1,10-1,11 zona noturas, un pāris piedzīvo kritumu līdz 1,0900, kas izraisītu “stop-loss” rīkojumu izpildi un varētu novest mūs līdz pat 1,0500 atzīmei, jo pašlaik EUR/USD izskatās diezgan “pārpirkts”. Protams, jo ilgāk tirgus turēsies pie pašreizējiem līmeņiem, jo lielāks ir risks kāpumam virs jau minētās 1,1300 zonas.
Dārgmetāliem ar katru mēnesi tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Zelts turpina cīņu pie XAU/USD 2000 robežas. Ja plānojat aktīvu tirdzniecību, tad mēs joprojām iesakām ieņemt piesardzīgu īstermiņa pozīciju.
Tehniskais “trīskāršās virsotnes” veidojums grafikos bieži vien signalizē par potenciālu dziļākas lejupslīdes risku pirms kārtēja kāpuma. Sudrabam izdevās lauzt trīs gadus ilgušo negatīvo trendu, tādējādi sniedzot vēl vienu pierādījumu “buļļu tēzei”. Tagad visām turpmākām korekcijām būtu “jārespektē” 23 dolāru par Trojas unci robežas. Nākamais lielais šķērslis buļļiem ir XAG/USD 27 līmenis, kas, ja/kad tiks pārvarēts, pavērs ceļu uz apaļo skaitli – 30 dolāri par Trojas unci. Vēlreiz aicinām ņemt vērā šī tirgus svārstīgumu un izvēlieties sev atbilstošā riska līmeņa darījumus.
Naftas cenas izvēlējās neturpināt virzību augšup, nespējot arī noturēt nesenos līmeņus nedaudz virs 71 dolāriem par barelu. Tas var novest pie krituma līdz nākamajam galvenajam atbalsta punktam 63 USD/bbl tuvumā. Mēs uzskatām, ka šī 60-63 ASV dolāru par barelu zona ir pievilcīga, lai varētu veikt stratēģiskas ilgtermiņa investīcijas resursā. Arī dabasgāze izskatās vāja un, mūsu skatījumā, “lēta”.
Zelta cena, USD/oz
Ekonomiskie dati nav viennozīmīgi
Eirozonas rūpnīcu aktivitāte turpināja palēnināties. S&P Global galīgais ražošanas PMI aprīlī samazinājās līdz 45,8 punktiem salīdzinājumā ar 47,3 punktiem martā. Tā kā patēriņš kļūst vājāks stingrās monetārās politikas un dzīves dārdzības kāpuma dēļ, pieprasījums pēc precēm samazinās. Tomēr Eirozonas saliktais PMI rādītājs bija augstāks par gaidīto un sasniedza 54,4 punktus, par ko jāsaka paldies pakalpojumu nozares pieaugumam, kas bija augstākais kopš pagājušā gada maija. Ekonomiskais noskaņojums palielinājās tikai par 0,1, kas bija ievērojami zemāks par gaidīto 0,7, un liecina par kopējā optimisma trūkumu.
Etalona 10-gadu obligācijas
Ķīnas ražošanas sektora oficiālais PMI aprīlī strauji samazinājās par 2,7 punktiem līdz 49,2 atzīmei. Lai gan šā gada 1. ceturksnī ekonomiskā izaugsme bija straujāka, nekā gaidīts, rūpnīcu ražošanas apjomi vājās globālās izaugsmes un pieprasījuma dēļ ir mazinājušies. Pirmo reizi pēdējo četru mēnešu laikā pakalpojumu sektoram bija nelielas grūtības. Ar ražošanu nesaistītais PMI samazinājās līdz 56,4 punktiem salīdzinājumā ar 58,2 punktiem martā, tomēr joprojām saglabāja vienu no augstākajiem līmeņiem pēdējo gadu laikā.
ASV ražošanas aktivitāte atguvās no pagājušā mēneša zemākā līmeņa, aprīlī sasniedzot augstāku nekā gaidīts rādītāju – 47,1 punkti, salīdzinot ar 46,3 punktiem martā. Vienlaikus arī uzlabojās ASV patērētāju noskaņojums – Mičiganas Universitātes ikmēneša patērētāju noskaņojuma indekss aprīlī palielinājās par pusotru punktu līdz 63,5. ASV darba tirgus joprojām bija spēcīgs, bezdarba līmenim saglabājoties 3,4% līmenī, kas liecina, ka stingrās monetārās politikas ietekme uz tirgiem vēl joprojām nav jūtama.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Nav nemaz tik slikti
Atskaišu sezona tuvojas noslēgumam, un pagaidām tā nav tik slikta, kā dauzi bija gaidījuši. Uz rakstīšanas brīdi 85% no S&P 500 uzņēmumiem ir noziņojuši pirmā ceturkšņa rezultātus, un 79% no tiem pārspēja prognozes par peļņu uz vienu akciju. Tomēr peļņa faktiski ir samazinājusies, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, vidēji par 2,2 %, un, ja šis rādītājs saglabāsies negatīvs līdz sezonas beigām, tas būs otrais ceturksnis pēc kārtas, kad indeksā iekļauto uzņēmumu peļņa ir samazinājusies.
Tomēr mēs redzējām, ka lielie tehnoloģiju uzņēmumi, tādi kā Meta, Microsoft, Apple, Amazon un citi, spēja uzrādīt labākus rezultātus, nekā bija gaidīts, virzot akciju indeksus augšup. Kopumā tirgus apstākļi liecina, ka nauda joprojām būs dārga, un cīņa par to turpināsies. Tam vajadzētu radīt spiedienu uz garo obligāciju ienesīgumu (ar durāciju 10 gadi+), kas, savukārt, “turēs” S&P 500 indeksu 4 170 – 4 350 pretestības zonā. Neaizmirsīsim arī veco teicienu “pārdod maijā un dodies prom”, kas daudz labāk darbojas vispārējas nenoteiktības un stresa laikā.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?