Signet Bank AS Antonijas iela 3 Rīga, LV 1010, Latvija
Tālrunis: +371 67 080 000 Fakss: +371 67 080 001 E-pasts: [email protected]
Pirmdiena – piektdiena no 9:00 līdz 17:30
Janvārī galvenie ASV akciju indeksi (S&P 500, Nasdaq 100 un DowJonesIndustrialAverage) sasniedza jaunus maksimumus, savukārt ASV 10-gadīgo obligāciju ienesīgums pietuvojās decembrī sasniegtiem zemākiem līmeņiem. Jāsaka, ka akciju indeksu dinamika pēdējā mēneša laikā nebija vienlīdzīga. Piemēram, S&P 500 EqualWeight, kur visām kompānijām ir vienlīdzīgs svars indeksā, janvārī samazinājās par 0,9% un neatjaunoja 2021. gada decembrī sasniegtos augstākos rādītājus, paliekot 3% zem šiem maksimumiem. S&P 400, kas atspoguļo vidējas kapitalizācijas akciju sniegumu, janvārī samazinājās par 1,8%, savukārt Russel 2000 zaudēja 3,9%. Abi indeksi joprojām ir attiecīgi par 6,1 % un 20,2% zem saviem 2021. gada maksimumiem.
“Lieliskā septiņnieka” dominance turpinās
Janvāra beigās S&P 500 un Nasdaq 100 trīs galvenie uzvarētāji un zaudētāji bija identiski: NVIDIA, Microsoft un Meta bija lielākie indeksu kāpuma veicinātāji, savukārt Tesla, Apple un Intel bija lielākie krituma sekmētāji. Amgen, Microsoft un Travelers lielākā mērā palīdzēja Dow Jones indeksam, savukārt Boeing, 3M un United Health akciju cenas samazinājās visstraujāk. Kā atzīmē FactSet, “Lieliskā septiņnieka” nozīme S&P 500 indeksā ir neapšaubāma: sagaidāms, ka NVIDIA, Amazon.com, Meta Platforms, Alphabet, Microsoft, un Apple kopumā paziņos par ceturtā ceturkšņa peļņas pieaugumu 53,7% apmērā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Ja šos sešus uzņēmumus neņem vērā, atlikušo 494 uzņēmumu kopējais sagaidāmais peļņas kritums 2023. gada 4. ceturksnī ir 10,5%.
Īsāk sakot, ne viss ir tik rožaini, kā var šķist pirmajā brīdī. Plašāku tirgu joprojām ietekmē augstās procentu likmes un gaidāmā recesija. Attiecībā uz galvenajiem akciju indeksiem mēs saglabājam savas gaidas nemainīgas un atturamies no garo pozīciju atvēršanas pie pašreizējiem cenu līmeņiem. Lai gan pretēji mūsu domām nozīmīga korektīvā kustība S&P 500 indeksā no 4650-4700 līmeņiem tā arī nenotika, tālāka psiholoģiskā 5000 atzīmes pārvarēšana un noturēšana bez atelpas būs grūts uzdevums. Atlaist tvaiku un vismaz pārbaudīt 4560-4600 līmeņus, mūsuprāt, ir vienkārši nepieciešams. Interesanti, ka saskaņā ar Investment Company Institute (ICI) datiem gandrīz visu janvāri līdzieguldījumu fondi un biržā tirgotie fondi, kas iegulda akcijās, piedzīvoja līdzekļu aizplūšanu – mēneša laikā, pēc ICI aplēsēm, no fondiem aizplūda aptuveni 24 miljardi ASV dolāru. Tajā pašā laikā obligāciju fondos ieplūda aptuveni 42 miljardi ASV dolāru.
Eiropas un ASV akciju tirgi
Daži iemesli optimismam
Ķīnas pakalpojumu nozares izaugsme nedaudz piebremzējās, un tas skaidrojams ar jaunu pasūtījumu samazināšanos – Caixin/S&P Global pakalpojumu iepirkumu menedžeru indekss nedaudz samazinājās no 52,9 punktiem decembrī līdz 52,7 punktiem janvārī. Ķīnas rūpniecības sektors saglabāja stabilus izaugsmes tempus, iekšzemes ražotājiem turpinot progresēt gan jauno pasūtījumu, gan saražotās produkcijas apjoma ziņā – Caixin Manufacturing PMI indekss šajā periodā bija 50,8 punkti. Vienlaikus Ķīnā bija vērojams straujākais jauno mājokļu cenu mēneša kāpums gandrīz 2,5 gadu laikā, kas sakrita ar 23 mēnešu ilgā valdības zemes pārdošanas apjoma samazinājuma beigām.
Eirozonas tautsaimniecībā gada sākumā bija vērojamas sākotnējās uzlabojumu pazīmes – S&P Global apkopotais HCOB saliktais PMI rādītājs janvārī pieauga līdz 47,9 punktiem salīdzinājumā ar 47,6 punktiem decembrī, tādējādi tas bija labākais rādītājs kopš jūlija mēneša. Janvārī trešo mēnesi pēc kārtas mazinājās Eirozonas rūpnīcu aktivitātes kritums – HCOB galīgais PMI apstrādes rūpniecībā pieauga līdz 46,6 punktiem salīdzinājumā ar 44,4 punktiem decembrī. Inflācija blokā mazinājās, lai gan pamatā esošais cenu spiediens saruka mazāk, nekā gaidīts. Patēriņa inflācija 20 valstīs ar vienoto valūtu janvārī bija 2,8%, par 0,1% zemāk nekā pirms mēneša.
Gada sākumā ASV ražošanas tempi stabilizējās, atjaunojoties jaunu pasūtījumu apjomam, lai gan inflācija rūpnīcu līmenī pieauga – Piegādes vadības institūts ziņoja, ka PMI ražošanas nozarē pieauga līdz 49,1 punktam, salīdzinot ar nedaudz lejupvērsti pārskatītajiem 47,1 punktiem decembrī. Tikmēr ASV patērētāju uzticēšanās sasniedza divu gadu augstāko līmeni, ko veicināja inflācijas samazināšanās un gaidas par Federālo rezervju sistēmas procentu likmju samazināšanu. Janvārī darba vietu samazināšanas paziņojumu skaits pieauga līdz augstākajam līmenim 10 mēnešu laikā, “pateicoties” darba devējiem finanšu un tehnoloģiju nozarēs, lai gan bezdarba līmenis saglabājās stabils 3,7% līmenī.
Zelta cena, USD/oz
Izrāviens nav noticis
Janvārī tirgus deva priekšroku dolāram attiecībā pret eiro, EUR/USD pārim nokrītot nedaudz zem 1,0800 punktu atzīmes. Tomēr tas nemainīja plašāku ainu, un mēs turpinām pārdot EUR/USD kāpumus, gaidot plašās atbalsta zonas 1,0500-1,0600 “pārbaudi”, bet pirmais brīdinājuma signāls tagad ir janvāra maksimums 1,1055.
Dārgmetāli turpināja šaubīties par savu nākotnes virzienu. Sudrabs tirgojās lielā trīsstūra ietvaros, cerams, uzkrājot enerģiju (ilgi gaidītajam) izrāvienam, savukārt zelts turējās virs apaļā XAU/USD 2000 skaitļa, nereģistrējot nekādas krasas kustības. Mēs joprojām uzskatām, ka, iespējams, nebūtu slikti daļēji piefiksēt peļņu pie pašreizējiem cenu līmeņiem, jo spēcīgais dolārs turpina saglabāt spiedienu uz metāliem.
Nafta un dabasgāze joprojām ir “grūts jautājums”. Dabasgāze noteikti ir lēta, un šeit mēs saglabājam nelielas garas pozīcijas savos ieguldījumu portfeļos. Naftas cenas mēģināja virzīties augšup no 5-6 nedēļu ilgās konsolidācijas, bet izrāviens neizdevās, un tagad tās “jūtas smagnēji”, riskējot ar vēl vienu 10% kritumu, pirms sasniegt savus zemākos punktus.
Etalona 10-gadu obligācijas
FRS neiet kopsolī ar tirgiem
Mēneša beigās ASV Valsts kase publicēja savus aizņemšanās plānus 2024. gada pirmajiem diviem ceturkšņiem. Kopumā pirmajā ceturksnī plānots aizņemties 760 mljrd. ASV dolāru, kas ir par 55 mljrd. ASV dolāru mazāk nekā 2023. gada oktobrī paziņotais. Šo ziņu tirgus uzņēma ar sajūsmu, un tā veicināja nelielu obligāciju ienesīgumu samazināšanos. Mēs joprojām domājam, ka 10-gadīgo ASV valsts kases obligāciju ienesīgums tuvosies 4,35-4,50% pirms sāks pamatīgu kustību lejup.
Augsta ienesīguma obligāciju indeksi
Janvāra pēdējā dienā notika Federālo rezervju sistēmas sanāksme, kurā, kā gaidīts, galvenā procentu likme netika mainīta. Pauela kungs arī norādīja, ka ir pāragri runāt par likmju samazināšanu marta sanāksmē. Ņemot vērā piektdien, 2. februārī, publicētos spēcīgos darba tirgus datus (353 000 radīto nelauksaimniecisko darbvietu salīdzinājumā ar gaidītajiem 175 000, kā arī par 126 000 pozitīvi pārskatītus novembra un decembra datus), ir tiešām pāragri gaidīt, ka Feds ķersies pie mīkstākas monetārās politikas. Fjūčeru līgumos vēl janvāra vidū likmju samazināšanas varbūtība martā tika lēsta 80-85% apmērā. Līdz mēneša beigām šī varbūtība samazinājās līdz 20%. Tagad gaidas par pirmo procentu likmju samazinājumu pārceltas uz aprīļa beigām / maija sākumu. Nedaudz samazinājušās gaidas attiecībā uz beigu procentu likmi – tagad tā ir 3,5% gadā, un paredzams, ka līdz šādam līmenim tā nesamazināsies agrāk par 2026. gadu. Īsāk sakot, tirgi joprojām uzskata, ka tautsaimniecībai ir vajadzīgas zemas procentu likmes, un FRS vilcināšanās tikai saasina situāciju. Laiks, protams, rādīs, kam šajās dīvainajās debatēs būs taisnība.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai padarītu lietošanas pieredzi ērtāku. Vai piekrīti sīkdatņu izmantošanai, saskaņā ar Privātuma politiku?